Optimistické, plné zvučných metafor, nechávajúce obrovský priestor predstavivosti diváka.
V rámci 'Dní poľskej kultúry' v Košiciach túto absolventku štúdia Interiérovej architektúry v Krakove a tešínskej pobočky Sliezskej univerzity, kde končila v odbore výtvarná výchova, predstavuje Východoslovenská galéria na Hlavnej ulici. Diplom získala v maliarskom ateliéri významného poľského profesora Norberta Witka.
"Rada dotváram náhodne vzniknuté záležitosti. Hrám sa napríklad s líniou rozlievaného tušu a takto náhodne vzniknutými podobami. Až potom sa začína liahnuť nápad. Niekedy si ich odkladám, aby som sa k nim mohla vrátiť, až príde čas. Väčšinou tvorím naraz štyri-päť námetovo nadväzujúcich vecí. Téma vlastne ani nie je dôležitá, plní druhoradú úlohu, napomáha mi vyjadriť farby a rozličné koloristické odtiene. Ide skôr o pocitové práce prevážne abstraktné, hoci v nich môžete spoznať, povedzme, krajinu," hovorí autorka, ktorá do Košíc priviezla malý výber pre spoločnú prezentáciu s Poliakmi žijúcimi na Slovensku: Tadeuszom a Tomášom Blonskými, ako aj Pavlom a Danutou Binderovcami.
Sympatická Beata Godek však do Košíc prišla aj ako zástupkyňa kultúrnej organizácie "ADSUM", zameranej na podporu poľských umelcov žijúcich vo svete.
"Sme nezisková ustanovizeň, fungujúca z peňazí sponzorov. Usporadúvame výstavy, plenéry a prostredníctvom našich kultúrnych zastupiteľstiev vyvážame poľské umenie do zahraničia. Podobne zas predstavujeme zahraničných Poliakov u nás. Naposledy sme zorganizovali putovnú výstavu približujúcu prierez pamiatkami poľskej architektúry a historickými interiérmi, ktorá sa stretla s veľkým ohlasom v Amerike, aj v západnej Európe," priblížila projekt, hodný nasledovania Beata Maria Godek.
Je nesporným prínosom pre umeleckú scénu nášho mesta, ak Poľský klub v spolupráci s Východoslovenskou galériou prináša podobné podujatia a osobnosti kvôli popudom aj vzájomnej konfrontácii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.