Korzár logo Korzár
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Desaťročie je prvá väčšia príležitosť na bilancovanie. Jedni spomínajú na minulé časy v dobrom a dnešok im vôbec nie je po vôli,

Osobnosti, ktoré sa na nasledujúcich dvoch stranách vyjadrujú k udalostiam novembra 1989, predstavovať netreba - neodmysliteľne k nim patria, či už v

dobrom alebo zlom.

Ivan Hoffman

Pred desiatimi rokmi som ho vnímal ako sen, a dnes ho vnímam ako čosi, čo sa asi logicky muselo stať. Dodatočne je každý generál a myslí si, že to bolo samozrejmé. Viem, že vtedy ešte týždeň pred novembrom, keby sa ma niekto opýtal kedy sa ten reálny socializmus skončí, tak mu poviem, že sa toho konca asi nedožijem. Samozrejme, že všetky okolnosti k tomu smerovali, ten režim bol v poslednej dobe už taký nevkusný, taký hlúpy, nemožný, že človek mal pocit, že by sa bol zrútil aj sám. Ten posledný impulz, keď ľuďom vadilo, že niekde zbili študentov, ktorí išli po ulici - to si dnes už nevieme ani predstaviť, ale vtedy zrejme prepukla taká náhla zlosť a povedali si - tak takto už ďalej nie. Myslím, že naozaj to bolo vo vnútri, v ľuďoch, nešlo o nejakú manipuláciu. Jednoducho sa naplnil čas, nedalo sa to už ďalej vydržať.

Myslíte si, že je rozdiel vo vnímaní novembra v Čechách a na Slovensku ?

Neviem to veľmi dobre posúdiť. Bol som teraz v Bratislave v Národnom divadle na koncerte k 17.novembru. Snímala to STV, uvádzal Marek Eben a Milka Vášaryová. Bol tam slovenský prezident, poslanci, ministri. Keď som sa díval do ich tvárí, nevidel som nikoho z tých, ktorí sa pohybovali okolo tribún v prvých dňoch, keď to bolo naozaj nebezpečné. Nepáčilo sa mi to. Iná atmosféra, iní ľudia než vtedy, hoci na scéne bolo napísané Boli sme všetci pri tom. Mám dojem, že je problém osláviť to, je problém sa radovať. Obidve spoločnosti žijú svojimi problémami, ten kapitalizmus je proste drsný, treba sa o seba postarať a to s oslavou slobody mnoho spoločného nemá. Som z toho rozpačitý, ale myslím si, že tá atmosféra nie je o mnoho iná v Čechách a na Slovensku.

Možno pri tom boli, ale nie na tej strane ako VY.

To je dobré...(smiech). Ja neviem, kedy trebárs slovenský prezident Rudolf Schster prišiel na to, že tadeto pôjde história a pridal sa na správnu stranu. Pamätám si, že ľudia, ktorí boli prvý deň na tribúne, boli veľmi odvážni, pretože nevedeli, čo príde neskôr. Na druhý deň už prichádzali tí, ktorí sa osmelili a už na štvrtý-piaty deň človek na tribúne videl populárnych hercov, speváka Dvorského, SĽUK, či Lúčnicu. Pridávali sa podľa osobnej odvahy, alebo podľa toho, akí boli hazardéri alebo blázni. Nakoniec sa ukázalo, že ten prevrat bol veľkým oslobodením aj pre komunistov, pre všetkých, ktorí sa v tom režime mali lepšie ako ostatní, ale v skutočnosti tiež zle.

Václav Havel

"Zhodnotiť to, čo sa nám podarilo a čo nepodarilo a rozobrať to, čo sme dobre mysleli a zle robili, to by bola téma na knihu. Tú knihu Vám teraz nemôžem ponúknuť, ale aspoň jednu poznámku by som na okraj 10.výročia povedal. Pád komunizmu v našej krajine, vtedy v Československu sa uskutočnil ako výsledok spoločnej vôle našich občanov. Na Slovensku a v slovenských mestách prebiehali veľké manifestácie súčasne s mestami pražskými. Som rád, že po všetkom čo sme prežili a po všetkých historických zmenách si dnes toto desiate výročie opäť môžeme pripomínať spolu. Sme síce dva samostatné štáty, ale sme štátmi, ktoré viažu tisícoraké zväzky a nitky, a ktoré - ako verím - zvlášť teraz po posledných politických zmenách na Slovensku, budú spoločne ruku v ruke mieriť do integrovanej Európy."

Mikuláš Dzurinda

"Vďaka nežnej revolúcii máme veľké ťažkosti, ale aj reálnu šancu."

Anton POPOVIČ

* Ako si prežíval 17. november pred desiatimi rokmi?

- O udalostiach som sa dozvedel od priateľov na divadelnej fakulte AMU v Prahe. Pracovali totiž "horúce linky" prostredníctvom slovenských študentov. Spočiatku som ani nevedel, akým spôsobom sa zapojiť do diania. Chopil som sa nakoniec toho čo som si myslel, že by bolo najlepšie. Bola to tímová práca ľudí, ktorých dianie spojilo a začali spoločne fungovať. Zo Zuzou Mistríkovou sme pracovali v koordinačnom výbore slovenských vysokých škôl. Dnes na to pozerám tak, že pre mňa november stále pokračuje. Vtedy sme začali nejakú transformáciu spoločnosti. Problémy štyridsiatich rokov však za desať rokov ani nie je možné vyriešiť. Ani ten zakorenený socializmus a socialistické myslenie v ľuďoch. Vtedy sme aspoň na chvíľku zažili eufóriu, lebo sme ťahali všetci za jeden povraz. Preto sme sa dozvedeli pravdu o veciach, keď sa to začalo vo vedení revolúcie trieštiť. Spoločnosť ukázala svoju skutočnú a pravú tvár. Mnohí to dodnes prežívajú ako sklamanie, ja to vidím ako zákonitý vývoj, som optimista.

* Možno práve preto ani jeden zo študentských lídrov neurobil kariéru v politickom živote, niektorí dokonca hovorili o "ukradnutej revolúcii".

- Heslo "ukradnutá revolúcia" prišlo omnoho neskôr po 17. novembri. Mne nikto nič neukradol. Čo som chcel urobiť, to som vždy urobil. A to sa asi týkalo každého z nás. Boli ľudia, ktorí chceli a neurobili - ja som chcel a aj som urobil. Nemám pocit, že by mi niekto niečo ukradol, že by ma niekto zbavil niečoho - vplyvu, ktorý by som mal mať. Vyvíjal som sa ďalej ako nezávislý človek.

* Ako sa pozaráš na súčasnosť?

- Politický život vyzerá na prvý pohľad dosť tragicky, čiže stále veríme tomu, že triky úskoky a intrigy zabezpečia pevné miesto na politickom výslní. Samozrejme, ľudia chcú počuť pravdu a vedia dobre rozoznať tých, čo ich zavádzajú a tých, ktorí im tú pravdu skutočne dokážu povedať. Budúcnosť politiky vidím v rukách tých politikov, ktorí ak chcú byť pokračovateľmi revolúcie, tak musia začať hovoriť úplnú pravdu.

* A čo oslavy desiateho výročia?

- Strávim ich na námestí SNP v Bratislave. S tými, ktorí chcú oslavovať a veria tomu, že išlo o nevyhnutný krok vpred.

Tentoraz však budem dirigovať symfonický orchester, zahráme Händlov "Ohňostroj" a k tomu samozrejme nebude chýbať ani ten naozajstný.

Miloslava HRIADELOVÁ

Fedor Gál

Milovať alebo nenávidieť - taký zvyknú mať ľudia vzťah k osobe, ktorá k novembru 1989 i vývoju bezprostredne po ňom neodmysliteľne patrí. Fedor Gál - prognostik, sociológ, bývalý predseda Verejnosti proti násiliu, podnikateľ, dnes žijúci v Prahe.

Dnes Fedor Gál hovorí, že by mu nebolo veselo, keby žil na Slovensku a prezidentom by bol Rudolf Schuster.

"Po desiatich rokoch od protikomunistickej revolúcie dvaja najvýznamnejší predstavitelia štátu sú bývalí nomenklatúrni komunisti, a to nie je osviežujúce poznanie". Podľa Gála Schustera od Vladimíra Mečiara odlišujú dve vlastnosti - isté profesionálne návyky politika a duševné zdravie.

Peter Rašev

Prvýkrát som sa na pódium pred vedeckou knižnicou posatvil 20.novembra na prvom veľkom mítingu. Nedávno som si pozeral zábery z tohto obdobia a bol som svojim spôsobom dojatý, že toľko ľudí dokázalo v mrazivom počasí každý večer prísť na námestie prejaviť spoluúčasť, spoluodvahu. Bojím sa, že dnes by sme toľko ľudí v žiadnom prípade do ulíc nedostali, aj keď si myslím, že sú možno rovnako nespokojní ako vtedy.

Desať rokov je málo na hodnotenie takej historickej udalosti akou november nesporne bol. Nelíšim sa veľmi od normálnych Slovákov, ktorí sú vývojom po novembri značne sklamaní. Isteže istý naivizmus i skúsenosť, s ktorou sme vtedy k tomu pristupovali sa nám vrátili práve v tej nespokojnosti. Možno sme mali niektoré veci viac dotiahnuť, niektoré urobiť úplne inak, ale v zásade som rád, že som sa toho novembra dožil, že moje deti si budú možno vedieť podariť s tým, čo sme my nevedeli dotiahnuť do konca.

PRIESKUM

Polovica Slovákov si myslí, že zmena politického režimu po novembri 1989 mala zmysel.Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky, ktorý oslovil 1052 respondentov.

Zmena mala zmysel predovšetkým pre mužov, mladších ľudí, ľudí s vyšším vzdelaním, duševne pracujúcich, podnikateľov, študentov. V rámci lokality sa takto vyjadrili predovšetkým obyvatelia najväčších miest, Bratislavského a Nitrianskeho kraja. Stranícky november pozitívne vnímajú prívrženci súčasnej vládnej koalície - SDK, SDĽ, SOP a SMK. Na druhej strane rieky je najstaršia generácia, ľudia s nižším vzdelaním, dôchodcovia, obyvatelia malých obcí, Žilinského a Banskobystrického kraja. Novembrové udalosti by z histórie najradšej vymazali voliči HZDS, KSS i nevoliči.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 2. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 3. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 6. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 8. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 9. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Vážení poslanci, to naozaj?
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 661
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 012
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 997
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 669
 5. Vážení poslanci, to naozaj? 4 399
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 575
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 437
 8. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 350
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 3 108
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 062
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop