Korzár logo Korzár
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Amatérsky šport nikdy nejestvoval

Po zasadaní európskych olympijských výborov, ktoré boli minulý weekend v pražskom Internacionáli, po búrkach na slovenskom olympijskom výbore, kde

osobné spory medializáciou prerástli záujem o šport aj po ďalšej, doteraz márnej kandidatúre Poprad-Tatry na Zimné hry, schádza sa v sobotu Slovenský olympijský výbor, aby bilancoval činnosť, zameral sa na ďalšie perspektívy a - zvolil nového predsedu.

Prvý a doteraz jediný jeho predseda, profesor Vladimír Černušák sa funkcie v poslednom spornom období nečakane vzdal. Jednako ako náš jediný a už dlhoročný člen Medzinárodného olympijského výboru ostáva vo funkcii a ostáva aj najvyššou športovou autoritou našej krajiny.

* Prežívame čas búrlivý nielen v športe, ale aj spoločenskom, kultúrnom a športovom živote. Ovplyvnili posledné udalosti priamo v centre Slovenského olympijského výboru váš odchod z funkcie predsedu?

- Bol som rozhodnutý dávno. Podarilo sa mi, spolu s mnohými nadšenými spolupracovníkmi, po rozdelení Československa pre našu krajinu získať možnosť vstúpiť do medzinárodného súťaženia a hlavne stretávania. Zúčastnili sme sa na Zimných hrách v Lilianhammere a stihli sme to v šibeničných termínoch. Predložili sme dokonca slovenskú kandidatúru olympijských hier na Slovensku.

* Východ Slovenska a celá naša krajina sa tešila. Čo rozhodlo?

- Úspech a to enormný je, že sme vôbec kandidovali. V časoch nepriaznivých, kedy svet pochyboval vôbec o našej krajine. Premeškali sme možnosti kedysi, keď bol ring voľný. V roku '76, keď plebiscit v meste Denver rozhodol, že sa vzdáva kandidatúry. Tuná bolo všetko pripravené, ochota tiež, aj peniaze boli - ale domáce intrigy, ako často - zabarikádovali Tatrám cestu. V roku '84 tiež bola výhodná pozícia. Situácia sa opakovala. Teraz sa svet mení, prednosť majú bohatšie, stabilnejšie, aj medzinárodne ostrieľané krajiny. Odpadá požiadavka "krátkych tratí", zaváži kapitál veľkých svetových firiem, ich reklama, no aj to, čo vyvolalo dočasnú krízu v hnutí.

* Čiže pieseň doznela?

- Olympijský plameň horí tisícročia.

* Vari tak dlho nebudeme čakať.

- Som optimista a byť na Olympe nie je len otázkou čakania. Konkrétne: v Prahe jedným z kľúčových bodov programu bolo hodnotenie športovej budúcnosti - a tou sú Európske dni mládeže. Posledné boli u nás na Slovensku. Ich predseda Jacques Rogge, bývalý belgický olympionik v yachtingu, v hodnotení našej správy vysoko vyzdvihol ich slovenskú predsedníčku Máriu Mračnovú. No, a Černušáka.

* A čo kríza, ktorá preletela médiami a spochybnila mnohé ušľachtilé športové ideály?

- Čo vlastne za kríza? Stanovisko k nej zaujal, aj teraz v Prahe, najvyšší predstaviteľ olympijského hnutia.

* A čo nového priniesol Don Juan Antonio Samaranch?

- Pozitívny trend hnutia, olympijskej rodiny, podstatne nenarušia umelo nafúknuté a účelovo roznášané senzácie. V každej oblasti, aj v každej rodine sú vybočenia z cesty, ktoré nemenia smer.

* Ale úplatky, čachrovanie s prideľovaním olympiád - to predsa nevymysleli novinári, ani bulvár, veď padali hlavy...

- Medzinárodný výbor vyvodil dôsledky, osobné, aj koncepčné. Bude iné jeho budúce zloženie, nebude mať viac ako 105 členov, štrukturálne bude mať odteraz: 70 členov individuálnych, 15 z radov národných výborov a 15 z medzinárodných federácií. A hlavy? Padali. Myslím si, že to neboli hlavní vinníci. Tak ako v kriminalite a politike. Otvorte noviny, zapnite televízor, vždy sa ocitnú na pekáči len malé ryby a veľké plávu ďalej.

* A kde sú, v ktorých moriach, tie veľké ryby?

- Ďaleko za morom. A nestačia na ne len športové sitá.

* Kde?

- Stačí pozrieť na mapu, kde ležia Atlanta a Salt lake City. Ale neverím, že len tam alebo práve tam, iba radím pozrieť na celú mapu.

* Nie je to aj tým, že šport, tak ako kultúru, prenikla komercia ako uctievatá bohyňa. Kdeže sú časy, keď predseda Avery Brundage horlil za čistý ametérizmus, ba športovci sa nesmeli dať fotografovať v značkových dresoch a označkovaných lyžiach. A ako ďaleko je doba, keď puritánski Američania odobrali "svojmu" bežcovi, Indiánovi Thorpemu zlatú medailu, lebo vraj prevzal podporu 50 dolárov na cestovný lístok?

- Ďaleko. Žijeme celkom iný vek. Ak je pravda, že honba za peniazmi znehodnocuje morálku niektorých športovcov, rovnaká je, že v dnešnom svete šport, tak ako kultúra, bez podpory živoria, alebo hynú.

* Ale váš predseda Don Juan sa správa podistým viac ako kupec než športovec. Ba on sa finančnými úspechmi viac ako Rockefeller dokonca chváli?

- Amatérsky šport nikdy nejestvoval. To hovorím ja, ktorý som masový šport, jeho ideály, áno, aj amatérstvo ako pedagóg hlásal. Veru, je aj amatérske divadlo, ale aj profesionálne, takisto maliarstvo. Ale olympiády aj v tom starom Grécku nikdy neboli, ani nemohli byť amatérske. Borci boli preferovaní, uprednostňovaní, patrili medzi elitu. Nomenklatúru. Socialistické krajiny často obchádzali pojem amatérstva zaraďovaním do rozličných stredísk alebo priamo armádnych, v kapitalistických málokedy sa objavil vrcholový športovec, ktorý nepatril medzi milionársku alebo zámožnejšiu vrstvu, pravda, až neskôr sa stali liahňami strediská univerzít alebo škôl. A o Samaranchovi len toľko: je skutočnosťou, že šport a olympiády nie sú už popoluškami, že vysoko vyzvihol ich význam, že sa mu podarilo zainteresovať vlády a národy...a na ostatné sa treba spýtať jeho.

* A my? Nemáme síce olympiádu, mali sme medzinárodné Eurodni mládeže. Ale máme poriadnu búrku na malom slovenskom Olympe na Pasienkoch a z božských pastvín nečakane schádza náš utrápený Zeus.

- Pomaly, pomaly. Aká búrka? Čože už je to za hrmavicu, ak sa významná funkcionárka nezhodne so spolupracovníčkami a slovné súboje prerastú v neslovné? Pravdaže, je to neslávne, ale stáva sa, aj v rodine, aj dobrej rodine. A aký utrápený Zeus, ak sa konečne predseda sám rozhodne, ako už dávno zamýšľal, odovzdať žezlo, či štafetu ďalším?

* Pomaly, pomaly. Čože je to za rodinôčku, ak seizmografický záznam z tej hrmavice utekjú aktérky a ešte aj lekári vybubnovať, aby sa túto svornosť dozvedel damáci aj zahraničný svet? A Zeus, ruku na srdce, je to náhoda, že balenie nebeských kufrov prišlo práve v čase súbojov a zranených v nešportovom ringu?

- Súhlasím. Klebetenie a vynášanie z domu som nikdy neschvaľoval. A boli v minulosti dávnej aj nedávnej chvíle oveľa horúcejšie, hoci neskončili s takým finále. A nešli na bubon a nebolo o nich toľko a dlhodobého šramotu a lekárskych svedectiev. A s tou rukou na srdci: nemám predsuddky, ani som nikdy nemal voči nijakému spolupracovníkovi. Vážim si rovnako, podľa úsilia a nasadenia práce všetkých členov rodiny. Pravda je, že čo urýchlilo moje rozhodnutie, bolo ovzdušie okolo hnutia, aj v ňom.

* Dnes zasadá Slovenský Olymp. Prvý raz bez svojho prvého predsedu.

- Presne naopak. Predseda ho povedie. S vďakou a dôverou. Posledný raz.

* Komu budete nadržovať pri voľbách následníkov trónu? Je ich , tuším, sedem.

- Deväť. Pribudnú, možno, ďalší. A nadŕžať? Všetkým. Vlastne nikomu. Veľmi nadŕžať budem plánom, ktoré predložia.

* Sú medzi nimi rozdielne typy: svetoznámy tréner Jozef Vengloš, olympionička Mária Mračnová, Kamil Haťapka, terajší váš podpredseda Dubovský, bývalý slávny košický brankár Švajlen...

- Azda by verejnosť viac než personálie a príchuť minulých sporov mali zaujímať kladné výsledky a smerovania. Rozpočet na rok 2000. Správa o financiách a revíznej komisie. Boj proti dopingu. A, samozrejme, plány a sny.

* Čo novinári? Tí, ktorí tak často "môžu za všetko". Dostanú slovo?

- Sú pozvaní. Redakcie, aj viacerí osobne, len ako pozorovatelia.

* Škoda. Keby sa dostali k slovu...Možno by sa mnohé problémy dali odstrániť priamo v rodine

- Isteže. Ak by sa všetci vzájomne ako členovia rodiny správali.

* Kedysi som čítal esej s pekným titulom: 'Spojenectvo kultúry a športu'. Nepamätáte? " Myšlienka olympijských hier sústredila záujem lekárskej vedy a pedagogiky, premietla sa aj do básní, stala sa meradlom estetiky a etiky, a tešila sa pozornosti Schillera, Goetheho, Rousseaua, Herdera." Zabudnuté?

- Pamätám. Presne. Šport a umenie treba chápať ako súčasť bohatstva národov, ich dejín.

* Koľkých umelcov ste pozvali na dnešné snemovanie?

- Ani jedného.

* Trochu málo. Aké to teda bude spojenectvo, akože potiahnu do boja za spoločné ideály?

- V tom spomínanom článočku je aj: "...Kultúrou je aj kultúrnosť človeka, týka sa to najmä ľudských vzťahov. Porušovanie kultúrnosti v športovom prostredí požíva zvláštnu tolerantnosť, ktorá v občianskom živote je sotva mysliteľná."

* Pripomeniete to na Pasienkoch, pardón, na Olympe?

- Pripomeniem, aj s doložkou: Málo kultúry a športu by sa mohlo vypomstiť pri výchove celej mladej generácie!

* Autorský súhlas zrejme máte, čiže citovať môžete zadarmo.

Tvorcom tej brilantnej, stále, už dve desaťročia platnej eseje je Vladimír Černušák.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 2. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 3. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 6. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. Vážení poslanci, to naozaj?
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. Koniec čakania na kuriéra
 4. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 5. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 8. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 9. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 10. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 11 438
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 642
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 898
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 866
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 5 082
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 668
 7. Crème de la crème po slovensky 3 197
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 966
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 879
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 646
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kľúčovou zbraňou proti delta variantu koronavírusu je zaočkovanie obidvoma dávkami vakcíny.

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.


8 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa bude vyvíjať pandémia.


a 2 ďalší 7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop