Američania dnes oslávia Deň vďakyvzdania
Washington (TASR) - Američania si tradične v posledný novembrový štvrtok - tohto roku 25. novembra - pripomenú Deň vďakyvzdania (Thanksgiving Day), ktorý je už niekoľko storočí oslavou úrody a Božích darov poslednej žatvy.
Zíde sa rodina, bližšia i vzdialenejšia, zblízka i zďaleka, prídu autami a lietadlami. Diaľnice a letiská praskajú vo švíkoch, aby všetci stihli prísť, kam treba a kde ich očakávajú. Pretože Deň vďakyvzdania, to je v povedomí Američanov ešte čosi viac ako Vianoce.
Pôvod tohto celonárodného sviatku siaha do roku 1621, keď prví anglickí kolonisti - náboženski perzekuovaní "pútnici" (Pilgrims) z lode Mayflower - prežili na území dnešného štátu Massachusetts prvú krutú zimu a zo stovky ich polovica zomrela.
V USA koluje aj iná, necenzurovaná verzia pôvodu Vďakyvzdania. Vystupujú v nej drsní kolonisti, ktorí s obľubou znásilňovali indiánske ženy, figuruje v nej plienenie potravinových zásob a istý Miles Standish spolu s náčelníkom Wituwamittom.
Nech je to však už akokoľvek, v priebehu 19. storočia sa Deň vďakyvzdania stal v celom Novom Anglicku neoficiálnym sviatkom, pričom každá rodina ho oslavovala každoročne v jesenný deň, ktorý sa im najlepšie hodil. Až v roku 1864 prezident Abraham Lincoln ustanovil oficiálny termín tohto sviatku na posledný štvrtok v novembri. V Kanade sa Thanksgiving stal národným sviatkom v roku 1879 a v súčasnosti ho v tejto krajine oslavujú v druhý októbrový pondelok.
Na slávnostne prestretom stole Vďakyvzdania samozrejme nesmie chýbať plnená pečená morka a dyňový koláč (Pumpkin Pie), na ktorom sa hrdo vyníma zastoknutá americká vlajka, množstvo brusnicového rôsolu, šaláty z cvikly alebo zo špenátu s avokádom, tradičná omáčka succotash z čerstvej fazule a kukurice, ryža, sladké zemiaky či sviatočný puding.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.