Korzár logo Korzár
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

V ten večer prišla domov úplne mokrá, akoby sa vyváľala v snehu

Naša čitateľská súťaž KORZÁR V TALÁRI vzbudila záujem širokej verejnosti. Svedčí o tom značné množstvo odpovedí, ktoré sme dostali aj v druhom kole.

Najprv si však stručne pripomeňme, o čo vlastne išlo. Pod titulkom "Spriahol sa s vlastnou vnučkou a dokonca s ňou i žije" sme priniesli príbeh 42-ročného Michala, ktorého prokurátor obžaloval z trestného činu vraždy. V krčme sa s kamarátmi posilnil "čučom" a potom svojho otca zabil. Pred súdom sa bránil takto: "Ja som sa len bránil. Môj otec nebol zlý človek, ale potom, čo duševne ochorel a liečil sa na psychiatrii, sa zmenil. Aj po prepustení z nemocnice musel brať lieky. Kým nepil, bol normálny, ale on zapíjal lieky alkoholom. Potom bol agresívny a hádky boli na dennom poriadku. Keby ma nenapadol valaškou, nemuselo sa nič stať. Udrel ma však celou silou... Bil som ho, ale nechcel som ho zabiť..." V nami položenej otázke sme sa vás pýtali, ako podľa vášho názoru skončil na súde jeho životný príbeh. Mali ste "uhádnuť"či ho súd uznal vinným a ak áno, z akého trestného činu a aký trest mu uložil. A zároveň sme vás žiadali, aby ste k tejto odpovedi pripísali svoj vlastný názor ako by ste rozhodli vy, keby ste mali na sebe sudcovský talár? Ako a prečo?

ALKOHOL A HNEV SÚ ZLÍ RADCOVIA

Zo 64 došlých odpovedí je zrejmé, že drvivá väčšina (58) čitateľov by uznala Michala vinným z trestného činu vraždy. Aj v skutočnosti prípad takto skončil Michal si za tento trestný čin vyslúžil 10 a pol roka v III. nápravnovýchovnej skupine. Za správne sme považovali všetky odpovede, z ktorých bolo zrejmé, že Michala uznal súd vinným z trestného činu vraždy. Väčšina súťažiacich by mu "naparila" trest podľa zákona od 10 do 15 rokov. Trestný zákon v paragrafe 219, odsek 1, hovorí takto: "Kto iného úmyselne usmrtí, potresce sa odňatím slobody na desať až pätnásť rokov." Len šiesti súťažiaci uvažovali inak. Jeden čitateľ sa napríklad nazdáva, že "súd Michala neodsúdil, pretože uznal, že išlo o sebaobranu". Ďalší zasa, že "Michal spáchal trestný čin neúmyselného poškodenia zdravia s následkom smrti a vyslúžil si asi 5 rokov." Podľa ďalšieho súťažiaceho "mohlo ísť o ublíženie na zdraví s následkom smrti, tu by som dal po zohľadnení všetkých pre a proti trest 3 až 5 rokov." Takéto a podobné odpovede sme nepovažovali za správne a nemohli zaradiť do zlosovania.

Bez ohľadu na správnosť či nesprávnosť, aj tentoraz predstavovali vaše odpovede ozaj pestrú mozaiku názorov. A opäť z nich citujeme. Alžbeta ĎURICOVÁ z Liptovského Hrádku: "Michalov alkoholizmus bol pravdepodobne príčinou, prečo ho otec chcel dostať z domu... Čestné prehlásenie o trvalom pobyte Michala s družkou v dome otca ešte neznamená, že otec musel znášať jeho alkoholizmus a nezhody s ním... Čo považujem za najdôležitejšie, je to, že Michalovi chýbala úcta k otcovi, hoci sám priznal, že otec nebol zlý človek, bol však duševne chorý a po liečbe na psychiatrii sa zmenil. Toto mal mať Michal na mysli a podľa toho sa k otcovi správať pomôcť mu. Ak lieky zapíjal alkoholom, mal si s ním rozumne pohovoriť, prípadne sa s problémom zveriť lekárovi. A že otec bol agresívny, to je možné to vyplývalo z choroby. Michal však od rána pracoval na tom, aby ho provokoval a kedže mu išlo o dom, mohlo ísť aj o úmyselné zabitie." Nikol HUMEŇANSKÁ z Prešova: "Súd to asi nekvalifikoval ako nutnú obranu, lebo o nutnú obranu nejde, ak páchateľ reaguje na útok takým spôsobom, že útok v skutočnosti neodvracia, ale odpláca, čo možno vidieť aj z konania Michala, keďže otca tĺkol päsťou po tvári, sadol si naňho, udieral ho 10 a pol kilogramovou mramorovou doskou a nakoneic ho hrdúsil. Myslím si, že ak niekto tvrdí, že nechcel zabiť a pritom bije mramorovou doskou, resp. hrdúsi nie je to konanie, ktoré smeruje k uchovaniu života."

Anna KLESCHTOVÁ z Košíc: "Neviem, či bola posúdená Michalova rozlišovacia schopnosť, ovplyvnená alkoholom, brániť sa takým neprimeraným spôsobom... Alebo to bola iba chvíľková zaslepenosť (amokom a alkoholom) jeho mysle? Môj súd by znel asi takto: Michal spáchal trestný čin neúmyselného poškodenia zdravia s následkom smrti (nakoľko aspoň tvrdil, že zabiť nechcel tiež by to však bola vec dokazovania). Odsúdila by som ho asi na 5 rokov nepodmienečne, pretože opomenul to známe biblické Cti otca svojho, matku svoju... Človek by sa však mal snažiť konať podľa tohto do poslednej možnej chvíle."

Ľubomír GIRMAN z Košíc: Podľa môjho názoru Michala súd uznal vinným z trestného činu vraždy a uložil mu trest odňatia slobody v trvaní od 10 do 15 rokov. Ja som v prípade vraždy za trest smrti. Oko za oko, zub za zub. V tomto prípade zvlášť, lebo syn zavraždil svojho otca." Podobne by postupovala aj Zita ŠMELKOVÁ z Prešova, ktorá píše: "Bola to brutálna vražda, pálenka a hnev nie sú poľahčujúce okolnosti. Až ma striasa, keď si pomyslím, ako vrah bil svojho otca po tvári 10-kilogramovou mramorovou doskou. A potom ho chladnokrvne zahrdúsil a ešte sa opováži tvrdiť, že nechcel zabiť. Súd ho uznal vinným z vraždy a uložil mu trest 15 rokov... Ako by som ho odsúdila ja? Bez pardonu by dostal trest smrti. Prečo? V civilizovanej spoločnosti ani zviera sa nesmie takto trýzniť a zabiť tak, ako to urobil Michal človeku, nadôvažok svojmu otcovi." A do tretice ešte podobný názor Eriky ČAČOVEJ z Košíc: "Mramorová doska vážiaca 10,5 kg nie je primeraná zbraň na obranu proti valaške, naviac si musel uvedomiť, že otcovi s ňou neurobí masáž... Keby u nás nebol zrušený trest smrti, asi by sa pekných pár takýchto prípadov vôbec nestalo."

Pavol BOŽÍK ml. z Trstenej (okres Tvrdošín): Myslím si, že súd 42-ročného Michala neodsúdil, pretože uznal, že išlo o sebaobranu. Ak to však naozaj skončilo takto, tak je to absurdné...

Gabriel ANDRÁŠI z Košíc: "Synove obavy, že ho otec zmrzačí, boli opodstatnené, ale len dovtedy, kým nevytrhol otcovi valašku z ruky. Nepoprel však, že ani on neostal otcovi nič dlžen... Takže, syn vytrhol otcovi valašku z ruky. Tým prestali u neho pretrvávať obavy, že ho otec zmrzačí... Útok zo strany otca už priamo nehrozil. Preto v tomto štádiu už nešlo o odvrátenie nebezpečenstva. Obrana syna nebola primeraná povahe a nebezpečnosti útoku. Je tu teda vina podľa paragrafu 219 Trestného zákona (z vraždy)." Podobne uvažuje aj Ján BOČKAY z Košíc: "Súd pravdepodobne zohľadnil tú skutočnosť, že obžalovaný bol sám napadnutý, avšak o nutnej obrane sa dá hovoriť len do chvíle, kým otca neozbrojil. Naopak, potom sa útočníkom stal on a išlo o úmyselné zabitie." Darina HOLEČEKOVÁ z Košíc: "Argumenty Michala, že sa len bránil a že jeho otec bol liečený na psychiatrii a ako prvý zaútočil, neobstoja, lebo na obranu proti útoku starého muža valaškou, nie je potrebné vziať do rúk mramorovú dosku, ktorá, ako uvádzate, vážila desať a pol kilogramu! A to ešte ´synovi´ nestačilo a aby sa ´ubránil´ navždy, vlastnými rukami zahrdúsil svojho otca... Hnev je zlý radca a otec je vždy len otec!" Tibor HAJDUČEK z Košíc: "Zase sa ukázalo, čo vie s človekom urobiť alkohol. Ja si ale myslím, že keby bývali sami, tak k tomuto by nebolo došlo. Bohužiaľ, taká je realita, že mladí musia bývať s rodičmi a tak sú hádky na dennom poriadku..." Eva GAŠPAREKOVÁ z Košíc: "Dôvod, že otec chcel vyhodiť syna (Michala) s družkou asi neobstojí, nakoľko mali v jeho dome trvalý pobyt. Riešením z otcovej strany by bolo vybavenie náhradného ubytovania. Alkohol býva zlý radca a ani jeho požitie nikoho neospravedlňuje." Iný názor prezentuje Anna KOVÁČOVÁ z Košíc: "Vycítila som, že Michal chcel trestný čin prejudikovať na sebaobranu. Obrana však musí byť primeraná útoku a nie zabíjať! Som presvedčená, že keby nebol pod vplyvom alkoholu, tak sa to nestane. Osobne by som na jeho mieste odišla, útek predsa nie je hanba! Tak by sa zachránil jeden ľudský život. Mozog zanietený alkoholom však konal presne naopak. Vtedy aj trpaslík je obrom! Osobne som za to, aby pri trestných činoch, kde alkohol bol na príčine, delikventovi uložili aj protialkoholické liečenie. Poľahčujúcu okolnosť v tomto smere nevidím, snáď iba úprimnosť pri oľutovaní činu, Ale žiaľ je už neskoro. Na to mal Michal myslieť skôr, nie pri konflikte, ale pri prvom štrngnutí pohárikom. Musel vedieť, že jeho otec je chorý a dá sa povedať agresívny..." Mária FEDORKOVÁ z Košíc:"Rada sa zúčastňujem na vašej súťaži, pretože ma zaujímajú príbehy zo života. V konkrétnom prípade veľa spôsobil alkohol.Tak u otca ako u syna... Alkohol v našej spoločnosti narobil veľa zla. Je pravda, že otec udrel syna valaškou a ten, keď začal krvácať, mal sa brániť. Ale keď syn udieral otca niekoľkokrát takým ťažkým predmetom ako je mramorová doska, a to až do posledného dychu, to už nie je sebaobrana, ale vražda!"

Na margo pestrých odpovedí len toľko niekoľkí z čitateľov poukazujú na to, že trest smrti by vraj všetko vyriešil. Historické skúsenosti sú však také, že nevyriešil. Ani v stredoveku, keď sa aj za drobnú krádež popravovalo najbrutálnejšími spôsobmi, napríklad pomalým usmrcovaním trhaním kúskov tela žeravými kliešťami, počet trestných činov neklesal, ba práve naopak. Ale tejto téme sa v našom seriáli budeme ešte venovať.

TRETÍ SÚŤAŽNÝ PRÍBEH

"S Margot sa poznáme od malička. Je pravda, že v marci lanského roku ešte chodila do školy, ale ja som nevedel, že ešte nemá pätnásť. Páčila sa mi, chcel som si ju zobrať za ženu," dušoval sa pred trestným senátom 20-ročný mládenec.

Rómea H. z neveľkej dedinky vo východnom cípe Slovenska prokurátor obžaloval z trestného činu pohlavného zneužívania 14-ročnej Margot. Dievčinu, s ktorou chodil, v polovici marca lanského roku, pod rúškom noci ohmatával po nahom tele na schodoch materskej škôlky. Nepokúšal sa ju znásilniť, išlo mu len o to, aby sa vzrušil... "Áno, je to pravda, že som Margot vyzliekol a ohmatával po prsiach aj inde... Chodili sme spolu asi mesiac, mali sme sa radi a ona s tým súhlasila. Nepovedala mi, aby som jej dal pokoj. Nevedel som, že ešte nemá pätnásť rokov. Ona mi to nepovedala a ja som sa jej na to nepýtal. Myslel som si, že keď nič proti tomu čo robím nemá, tak to nie je nič zlé," odôvodňoval svoje počínanie prostoduchý mládenec.

Pred mužov v talároch predstúpila aj zaľúbená dievčina. Aj napriek nízkej postave vyzerala skôr na osemnásť, nie pätnásť rokov, ktoré dovŕšila až v čase súdneho pojednávania. "Mali sme sa s Rómeom radi, chodili sme spolu. Najprv sme sa len bozkávali, no neskôr ma vyzliekol na schodoch a po celom tele ma ohmatával. Páčilo sa mi to a sama som to chcela. Nikto by sa nič nedozvedel, keby ma vtedy večer nehľadala mama," potvrdila pred súdom dlhovlasá Margot. Pod výzorom dospelej ženy sa však skrývalo ustráchané dieťa. Čo však bolo po milkovaní s Rómeom najdôležitejšie, dievčina zostala naďalej panna, čo dnes nie je žiadna samozrejmosť.

Z výpovede Margotinej mamy vyplynulo, že okrem nej má ešte ďalšie deti. Dcéru, na rozdiel od jej vrstovníčok, držala nakrátko. Zaujímalo ju, čo Margot robí. "V ten večer prišla domov úplne mokrá, akoby sa vyváľala v snehu. Dostala poriadny výprask, lebo som ju dobré dve hodiny predtým nevedela nájsť. Priznala sa len k tomu, že chodí s Rómeom, ale to, čo spolu robili, mi nepovedala. Dozvedela som sa to až neskôr," vypovedala mama zneužívanej dcéry. Nezatajila ani to, že Rómeo k nim prišiel spolu s rodičmi aj na vohľady. "Povedala som nie. Jednak preto, že je Margot na vydaj primladá, ale aj zo strachu, že keď sa jej Rómeo nasýti, tak ju opustí..." Po jednoznačnom vyjadrení sa Margotinej mamy, Rómeo sa o ďalšie zblíženie so svojou milou nesnažil, ani na ňu inak nenaliehal... Bude, či nebude, za to čo urobil, pykať? On sám na margo celého prípadu pred súdom povedal: "Keby ma aj stokrát chcela, dôvernosti som si k nej, ako ani k inej maloletej nemal dovoliť. Ale nevedel som koľko má Margot rokov..."

Vážení čitatelia!

Ako sme sľúbili už minule, rozhodli sme sa inovovať podobu doterajších príbehov zo súdnych siení a dať vám možnosť príbeh "dotvoriť". Táto šanca sa volá KORZÁR V TALÁRI. A naša tretia otázka znie:

Ako podľa vášho názoru skončil na súde prípad 20-ročného Rómea obžalovaného z pohlavného zneužívania maloletej? Uznal ho súd vinným a ak áno, aký trest mu uložil? Zároveň vás žiadame, aby ste k tejto odpovedi pripísali svoj vlastný názor ako by ste rozhodli vy, keby ste mali na sebe sudcovský talár? Ako a prečo?

POZOR AJ NA ÚMYSELNÉ CHYTÁKY!

Ponúkame vám teda jedinečnú šancu vžiť sa do úlohy detektíva kriminalistu, ale aj vyšetrovateľa, prokurátora a najmä sudcu, ktorý v konečnom dôsledku ako jediný rozhoduje o vine a treste. Príbehy, ktoré napísal sám život a ktoré zverejňujeme vždy v pondelok na 6. strane, neukončujeme, ale umožníme vám jednak "uhádnuť", ako prípad na súde naozaj skončil, a jednak vyjadriť svoj vlastný názor na otázku viny a trestu. Pozor! V niektorých príbehoch je zamontovaný "úmyselný chyták" a objaviť ho, to je úloha pre bystrého detektíva, ktorému nesmie ujsť žiadny, aj keď naoko úplne bezvýznamný detail. Niekedy treba zvážiť všetky pre a proti a na základe dôkazov predložených prokurátorom posúdiť vinu, inak povedané obliecť si sudcovský talár a rozhodnúť. O tom, ako ste sa trafili, sa dočítate o týždeň, kedy prinesieme štatistiku odpovedí, ale aj pestrú mozaiku vašich názorov, postrehov, stručných komentárov a poznámok k danej téme, prípadne aj stanovisko právneho odborníka a samozrejme ďalší príbeh. Z tých čitateľov, ktorí "pri posúdení viny a uložení trestu" trafia do čierneho, opäť vylosujeme troch, na ktorých bude čakať finančná odmena vo výške 500, 300 a 200 Sk.

Nezabudnite:

1., odpovedať na položenú otázku,

2., pripojiť svoj stručný komentár, poznámku k danej téme, prezentovať svoj osobný názor, napísať, ako vy by ste postupovali, keby ste mali na sebe sudcovský talár,

3., vystrihnúť logo KORZÁR V TALÁRI a prilepiť ho na svoj list, lístok (bez tohoto znaku vás nebudeme môcť zaradiť do žrebovania!),

4., pripísať svoje celé meno a adresu,

5., a toto všetko zaslať poštou, resp. doručiť osobne do košickej redakcie KORZÁRA, Kováčska 28, 040 01 Košice, alebo prostredníctvom našich zberných schránok na súťaže, ktoré sú umiestnené na mnohých miestach v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji (ich presný zoznam nájdete na strane Hry sú výhry) a čoskoro sa objavia aj v Žilinskom kraji.

A ešte čosi. Píšte a zasielajte tak, aby sme vaše odpovede dostali do redakcie najneskôr v piatok!!!

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 472
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 415
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 083
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 838
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 801
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 689
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 7 577
 8. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 280
 9. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 6 369
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 023
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Očkovanie pokračuje, počet zaočkovaných sa blíži k dvom miliónom.

Ďalšie dve obete.


16m
Covid automat platný od pondelka 14. júna.

Naopak, oranžovú farbu má 6 okresov. Pozrite si mapu aj rozdelenie.


TASR 2 h
Generálny manažér Young Angels Daniel Jendrichovský.

Tretina súperov nemá koho postaviť, vraví manažér tímu.


11 h
Diagnostika lávky pri Prešovskej univerzite.

Pre nás je to bežné, hovorí Paulík.


11 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

Bol obvinený zo zneužívania právomoci a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti.


a 1 ďalší 28m
Advokát Roman Kvasnica.

Súd pôvodne uprednostnil úvahy pred riadnymi dôkazmi.


14 h
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 441 obetí.


a 4 ďalší 11 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop