Korzár logo Korzár
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Futbalisti košickej Lokomotívy nebudú mať na túto jeseň najlepšie spomienky

Vari najväčším sklamaním jesennej časti druhej futbalovej ligy boli výsledky, no predovšetkým hra futbalistov košickej Lokomotívy. Siedme najlepšie

mužstvo z jarnej časti uplynulého druholigového ročníka nevedelo počas prvého polčasu tejto sezóny až na občasné výnimky nájsť svoju hernú fazónu, a tak nečudo, že železničiarom patrí po jeseni predposledná 17. priečka s veľmi skromným ziskom 13 bodov. Ak si toto umiestnenie porovnáme s rovnakým obdobím v minulom roku, musíme skonštatovať, že po návrate spod Plejsov ich čakal značne degresívny vývoj. Modro-bieli síce strelili rovnaký úbohý počet gólov (13), lenže ich gólmani Šurín a Rodák inkasovali o osem viac ako počas uplynulej jesene. Vtedajší zisk 19 bodov znamenajúci 14. miesto sa stenčil ešte o šesť bodov, čo znamenalo prepad až na samý chvost tabuľky pred beznádejne poslednú Spišskú Novú Ves. Kde hľadať príčiny takýchto výsledkov, ktoré už teraz zaručujú železničiarom treťoligovú miestenku pre budúcu sezónu?

Nuž, hoci sa aj v minulej sezóne železničiari neustále zachraňovali, vďaka skvelej jarnej časti sa im napokon podarilo celkovo obsadiť slušné 12. miesto. Odvtedy sa však v klube mnoho zmenilo. Úspešný tréner Gejza Farkaš odišiel na Cyprus, z vtedajšieho kádra zostalo len sedem futbalistov a kvôli ekonomickým problémom hlavného sponzora sa mužstvo opätovne presunulo z Krompách do Košíc, kde v podstate nastala fúzia so štvrtoligovými Spojmi. Celé sťahovanie sa však uskutočnilo doslova na poslednú chvíľu, a po veľmi skromnej letnej príprave sa železničiari prvýkrát stretli až deň pred začiatkom druhej ligy! Aj vďaka pomerne priaznivému vyžrebovaniu sa však po piatom kole prvý a zároveň poslednýkrát ocitli na nezostupovom 8. mieste. Odvtedy však nezvíťazili deväť stretnutí po sebe, čo si odniesol výpoveďou tréner Josef Kopejtko. Príchod jeho nástupcu Františka Hoholka síce okamžite nezapôsobil na chlapcov v modro-bielych dresoch ako čarovný prútik, no isté oživenie do mužstva tento bývalý kormidelník Spojov a Spišskej Novej Vsi predsa len priniesol. Lokomotíva sa podarilo v závere jesene remizovať v Bardejove i na Devíne a zvíťaziť nad Levicami, no na lepšie ako 17. miesto to ani náhodou nemohlo stačiť. Na všetky uvedené problémy ako aj na ich možné riešenia v budúcnosti sme sa preto spolu pozreli s trénerom železničiarov Františkom Hoholkom.

Aké hlavné príčiny ste videli v tom, že Lokomotíva stojí v tabuľke až tak zle? Čo sa vám za ten čas podarilo zlepšiť?

- Predtým, než som prišiel do mužstva, som viac-menej pravidelne navštevoval zápasy Lokomotívy. So svojich predchádzajúcich pôsobení som poznal viacero hráčov, a zdalo sa mi, že nepodávajú také výkony, na aké sú schopní. U mužstva mi predovšetkým chýbali predovšetkým dôraz, bojovnosť, vyššia herná aktivita a taktiež hráči neboli príliš zohratí. Dôsledkom toho boli zápasové stresy, ktorých dôsledkom boli zbytočné domáce prehry. Ťažko mi je samotnému hodnotiť svoju robotu. V každom prípade sme začali pracovať na postupnom odstránení týchto nedostatkov, a taktiež sme chceli oživiť hru tímu. Viacerí odborníci však tvrdia, že v závere jesene už bolo na mužstve vidieť určité zlepšenie. Zlepšila sa obranná činnosť a herná disciplína, naďalej však pretrvával problém v útočnej fáze. Všetko ale chce čas, a aj tento problém môžeme odstrániť. Po skončení jesene sme si každý zápas detailne rozobrali, a som rád, že funkcionári neboli s mojou prácou nespokojní. Pochvaľovali si najmä zlepšenie klímy v mužstve, herného štýlu i nasadenia hráčov v jednotlivých zápasoch. Veľké závery sa však po siedmych zápasoch ešte robiť nedajú. Stále hovorím, len poctivou robotou sa môžeme dostať niekde vyššie. Najväčšiu radosť mám však z toho, že to konečne pochopili aj naši chlapci...

Počas vášho pôsobenia pri mužstve nastali aj tri personálne rošády. Z Michaloviec prišiel záložník Devečka, no do konkurenčného Žiaru nad Hronom dali na hosťovanie vaši funkcionári dvojicu opôr Guzana a Staša. Ako sa vám to celé pozdávalo?

- Čo sa týka Devečku, po roku opäť začal študovať na vysokej škole v Košiciach a popri tom chcel hrať za nás aj futbal. Prišiel za mnou, či by to nebolo možné, a keďže som poznal jeho kvality z pôsobení v Čani a Michalovciach, rozhodol som sa dať mu šancu. Urobil som dobre, a jeho výkon sa zo zápasu na zápas zlepšoval. Pomohol nám zaplátať dieru na najboľavejšom poste ľavého záložníka, pričom jeho najlepší výkon bol jednoznačne na Devíne. V otázke odchodu Guzana a Staša som bol dosť prekvapený týmto rozhodnutím funkcionárov, no zrejme vedeli, čo robia. Obaja sú to veľmi kvalitní hráči a patrili k oporám mužstva. Staš sa po zranení dostával do slušnej formy a Guzan až na tie nepremenené penalty patril k najlepším hráčom na jeseň. Priznám sa, trochu mi to nabúralo koncepciu skladby mužstva. Po mojom príchode som sa musel zaobísť aj bez Miloša a Ľuba Ontkovcov. Navyše Štefan Kiss dlho laboroval so zranením, ďalší útočník Peťo Straka odohral len jeden zápas. To je poltucet hráčov, ktorí vypadli zo zostavy, a to sa muselo prejaviť. Navyše hráči zo Spojov nedosahovali druholigové kvality, aj keď sú to talentovaní hráči. Pri troche snahy by však mohli dokázať aj niečo viac. Napríklad ako v prípade stopéra Králika, o ktorého má momentálne záujem superligový Ružomberok...

S akými cieľmi vás angažovali funkcionári Lokomotívy? Chceli od vás, aby ste pomohli mužstvu v boji o záchranu, alebo vám dali voľnú ruku s tým, aby ste už pripravovali káder pre tretiu ligu?

- My sme sa predtým asi dvakrát stretli s prezidentom Jánom Bodnárom, no o takýchto konkrétnych veciach sme nerozprávali. On ma poznal ešte z môjho úspešného pôsobenia v Spojoch Košice, kde sa nám podarilo postúpiť do tretej ligy a ako nováčik sme v nej obsadili šieste miesto. Možno cez zimnú prestávku budeme debatovať aj o týchto záležitostiach. Za danej situácie, keď sa nezmení spôsob vypadávania, si však nedokážem predstaviť, žeby sme sa mohli zachrániť. Od 8. miesta nás delí dosť veľký bodový rozdiel (13 bodov - pozn. red.), a i keď v našom futbale je všetko možné, veľmi tomu neverím. Pokiaľ tá šanca na záchranu existuje, budeme o ňu bojovať. Keď už aj teraz začneme budovať perspektívne mužstvo na budúcu sezónu, budem od chlapcov tvrdo vyžadovať, aby v každom zápase podávali maximálne výkony, i keď už teoreticky nebude o čo hrať. Nie je možné, aby niekto povedal, že on už nemá motiváciu bojovať, keď už je o všetkom rozhodnuté. Každopádne do tretej ligy by sme chceli vstúpiť s konsolidovaným kádrom, pričom v talóne by okrem už spomínaných Guzana so Stašom mohol byť aj Ľubo Maďarik alebo ďalší futbalisti s bývalých Spojov. Takéto mužstvo by malo pred sebou len jedinú métu, a to spôsobom štart - cieľ postúpiť opätovne do druhej ligy.

Ak sa nič nepredvídané nestane, z druhej ligy zostúpi po jej skončení jarnej časti 10 celkov. Z tohto pohľadu to vyzerá tak, že jar už budete len dohrávať a sústredíte sa zrejme na lepšie zohranie sa kádra pred náročnou treťoligovou sezónou...

- No, nie tak celkom. Jarnú časť v žiadnom prípade nechceme len odohrať. Hra aj výsledky musia byť ako spojené nádoby. Prvoradým cieľom síce bude získanie skúseností, avšak dôraz budeme klásť aj na zisk bodov. Keďže problémov bolo spočiatku viac než dosť, sústredil som sa v začiatkoch svojho pôsobenia na skvalitnenie obrannej činnosti. Teraz hľadáme ďalšie typy na zlepšenie ofenzívy, pričom je celkom možné, že v súčinnosti s Pokrokom Krompachy sa uskutočnia cez zimnú prestávku nejaké hráčske výmeny. Momentálne máme v kádri 18 hráčov, keď sme dali príležitosť dvom talentovaným dorastencom Pilárovi a Gajdošovi. Záujem máme aj o štyroch v podstate našich hráčov z Krompách Grusa, Palkoviča, Račáka a Čobana. Hoci toto kvarteto môže mať pocit krivdy, že sme ich do mužstva nezobrali už na začiatku jesene, výber hráčov bol v kompetencii môjho predchodcu, a tak by som to už nerád rozoberal. Všetci budú mať šancu ale dokázať, že majú na to, aby sme s nimi mohli teraz počítať.

V posledných dvoch jesenných zápasoch ste mohli na Devíne alebo v Bardejove zvíťaziť. No nestalo sa tak kvôli neskúsenosti útočníkov, keď v posledných sekundách hry Devečka na Devíne a Čišovský v Bardejove nepremenili samostatné nájazdy na bránu domácich. Plánujete preto posilniť káder nejakým kvalitným útočníkom??

- Ja len na výbor dávam návrh hráčov, ktorých by som v mužstve rád videl. Všetko však záleží od prezidenta Bodnára a riaditeľa Baschieru, na akých hráčov budeme mať dostatok financií. Najlepšie by bolo nájsť univerzálne typy. Počas svojej hráčskej kariéry som hral na viacerých postoch, a i preto preferujem hráčov, ktorým nerobí problém adaptovať sa na rôznych miestach v zostave. Všetko bude samozrejme závisieť od peňazí. Nejaké veľké hviezdy to isto nebudú, no každopádne je posilnenie kádra najmä v ofenzíve viac než potrebné. Keby sme mali popri Plichtovi ešte aspoň jedného skúseného útočníka, dovolím si tvrdiť, že aspoň jeden s tých zápasov na Devíne alebo v Bardejove vyhráme. Kvôli nedostatočnej výkonnosti sme sa už rozlúčili s útočníkom Danom Pollákom i s obrancom Erikom Horňákom. Rozrobených máme viacero hráčov, či už so Spišskej Novej Vsi alebo sme v kontakte aj s niektorými hráčmi z rezervy 1. FC Košice, ktorá má momentálne dosť veľké problémy. Záujem máme aj o vysokoškolákov, ktorí študujú v Košiciach, no opakujem, všetko je to záležitosť funkcionárov klubu.

Ako v súčasnosti vyzerá váš tréningový proces, a kedy mienite začať so zimnou prípravou?

Po skončení jesene sme mali ľahšie tzv. udržiavacie tréningy. Od minulého týždňa sme začali rekondičnú prípravu zameranú na zlepšenie vytrvalosti a pohybové schopnosti. Každým dňom zvyšujeme tréningové dávky, a denne beháme vyše 7 kilometrov. Popri tom chceme využiť na prípravu aj halu, kde sme už zohrali duel v Čani a chystáme sa na turnaje do Prešova a Michaloviec. So zimnou prípravou plánujeme začať 5. Januára a zúčastníme sa aj Zimného turnaja o Pohár VsFZ. Na začiatkom februára máme v hoteli Telekom v Starom Smokovci na programe týždňové sústredenie. Chceme tam využiť kvalitné podmienky na prípravu, ktoré nám ponúka okolitá príroda, keď dôraz bude klásť predovšetkým na zlepšenie fyzickej kondície.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 5. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 6. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 413
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 367
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 048
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 800
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 730
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 883
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 279
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 6 580
 9. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 6 547
 10. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 6 190
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 14. júna.

Naopak, oranžovú farbu má 6 okresov. Pozrite si mapu aj rozdelenie.


TASR 1 h
Generálny manažér Young Angels Daniel Jendrichovský.

Tretina súperov nemá koho postaviť, vraví manažér tímu.


10 h
Diagnostika lávky pri Prešovskej univerzite.

Pre nás je to bežné, hovorí Paulík.


10 h
Vľavo obhajkyňa Helena Knopová, vpravo jej klientka Kristína Rigová.

Kristína Rigová si vypočula tretí rozsudok.


10 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Advokát Roman Kvasnica.

Súd pôvodne uprednostnil úvahy pred riadnymi dôkazmi.


14 h
Aj v prípade hromadných podujatí sa treba preukazovať negatívnym testom. Nemusia tak však robiť očkovaní, pričom za zaočkovaného sa po novom považuje už človek po 21 dňoch od prvej dávky vakcíny.

Štát uzná status zaočkovaného skôr ako doteraz.


TASR 3 h

O gupkách sa hovorí, že majú trojsekundovú pamäť. Stále viac, ako pamäť súčasného jadra voličov Smeru.


Peter Tkačenko

Na očkovanie sa nemôžeme spoliehať.


19 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop