Korzár logo Korzár
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Keď psej iniciatíve talianskeho starostu najochotnejšie vyjdú v ústrety českí hokejisti

"Nariadenie zakazujúce psom štekať vydal starosta severotalianskeho mesta Villafranca v snahe vyhovieť miestnym obyvateľom, ktorí sa sťažovali na

hluk. Zákaz platí popoludní medzi 13.00 a 15.00 hod. a tiež v noci od 23.00 do 8.00 hod. Starosta síce pripúšťa, že jeho príkaz je trochu absurdný, avšak miestni obyvatelia si podľa neho už užili dosť hluku vďaka vojenským lietadlám štartujúcim z blízkej vojenskej základne. Majiteľ, ktorého štvornohý miláčik zákaz poruší, bude musieť zaplatiť pokutu až do výšky jedného milióna lír. Starosta je preto presvedčený, že jeho nariadenie prispeje k tomu, aby sa majitelia venovali zdokonaleniu výcviku ich psov," očaril svetovú verejnosť nekompromisný postoj villafranckého starostu k takej psej nehoráznosti, akou je ich štekanie.

Ctihodný prvý muž Villafranky pritom zrejme ani netušil, s akým mohutným nadšením podporia jeho neštandardnú iniciatívu nečakaní sympatizanti z krajiny posledných majstrov sveta i olympijských víťazov v ľadovom hokeji. O mimoriadne úspešnom výsledku medzinárodnej solidarity plzenských hokejistov s villafranckými psami a ich starostom svedčia slová zúfalstva, ktorými sa v médiách po vlastnom neúspechu prezentovali nepolepšiteľní zástancovia psieho štekotu a snahy hokejistov zvíťaziť: "Urobili sme hanbu nášmu klubu, našim sponzorom i celému českému hokeju," soptil obchodný manažér HC Keramika Plzeň Jan Šůs po skončení semifinálového turnaja Kontinentálneho pohára hokejistov v Plzni, v ktorom favorizovaní domáci skončili na šokujúcom poslednom mieste. "Ako mám teraz vysvetľovať našim sponzorom túto blamáž? Pošlem za nimi asi našich hráčov, aby im vysvetlili, čo robili."

Vari Šůs nepochopil? Jednoducho - neštekali!

***

A ako sa to vlastne v tej Plzni zbehlo? "Vedenie klubu berie Kontinentálny pohár vážne, no mám obavu, že naše mužstvo ani veľmi nie. Hráči by, dajme tomu, aj chceli hrať, no nechce sa im ísť v decembri na Vianoce do Nemecka na finále. Sám som zvedavý, ako mužstvo ku Kontinentálnemu poháru pristúpi. Bude veľmi ťažko hráčov motivovať. Nie som si celkom istý, či hráči budú chcieť vyhrať. Pokiaľ ide o mňa, ja osobne tomuto turnaju žiadnu veľkú dôležitosť neprikladám. Mňa zaujíma akurát konfrontácia českého a slovenského hokeja. Na súboj so súčasným lídrom slovenskej extraligy - HKM Zvolen - som skutočne zvedavý," citovali pred turnajom trénera plzenských hokejistov Mareka Sýkoru slovenské médiá.

Kto by bol vtedy povedal, že tieto slová nie sú ani tak prorocké, ako skôr detailným scenárom nadchádzajúcich prejavov solidarity Plzne s villafranckým starostom a jeho psami?

V zápase, na ktorý bol plzenský kormidelník "skutočne zvedavý", vyhral totiž český extraligový líder nad slovenským 3:2. Po jeho skončení tréner Sýkora skonštatoval: "Ak nedôjde k žiadnemu kolapsu, tak môžem povedať, že sme už vo finále." Keďže ho však zaujímala "akurát konfrontácia českého a slovenského hokeja", proti poľskému Osvienčimu nenastúpilo šesť hráčov základnej zostavy a ku kolapsu došlo - 4:6. A po prvom aj k druhému - 2:3 s posledným mužstvom slovenskej extraligy z Košíc.

Takže napriek enormnej snahe štartovať v Berlíne (ako ináč si možno vysvetliť to množstvo minút power play v prehratých zápasoch?) budú musieť plzenskí hokejoví profesionáli stráviť Vianoce doma. Bez štekania.

***

"Vsetín prohrál v letošním ročníku Evropské ligy vše, co se dalo, porážka od obhájce prvenství Magnitogorska byla šestou v řadě. Trenér Tabara přeskupil síly. Odpočívaly hvězdy Dopita, Pardavý a Zábranský. Procházku a Pateru klub do soutěže vůbec nepřihlásil. Vítěz postoupil do semifinále."

Ako originálne citáty z českej tlače dosvedčujú, hokejisti Keramiky Plzeň nezostali vo svojej aktívnej podpore villafranckého starostu osamotení. Štekať z ničoho nič prestali taktiež Vsetínčania v Európskej hokejovej lige. Žeby aj obyvatelia Česka si už užili dosť hluku vďaka radostným oslavám zisku titulov majstrov sveta i olympijských víťazov? Žeby z bratskej lásky ponúkli Česi aj slovenským hokejistom možnosť zohriať sa trošku na výslní medzinárodných úspechov?

Ktovie. Možno im však všetci pochybovači krivdia. Skutočnú pravdu o profesionálnych príčinách villafrancko-plzensko-vsetínskych výsledkov naplno odhaľuje vari až agentúrna správa z Londýna: "Britská polícia z grófstva Northumbria prepustila po 13-týždňovom výcviku zo svojich služieb policajného psa menom Shadow (Tieň). Nie že by nebol dosť silný alebo obratný. 'Problém bol v tom, že na policajného psa je príliš dobrý,' tvrdí jeho cvičiteľ Gill Crosley. Úlohou policajných psov je vypátrať zločincov, štekotom privolať pomoc a v prípade, že sa zadržaný správa násilne, zneškodniť ho. Vypátrať a dohoniť páchateľa, to Shadow, samozrejme, poľahky zvládol. Problém bol však v tom, že namiesto toho, aby zločincovi skočil na ruky (ako ho to učili), začal mu nadšene oblizovať tvár. 'Je jednoducho príliš dobrý a nemá rád konflikty,' povedal jeho cvičiteľ a dodal: 'Najradšej by si ľahol na rohožku a pozeral televízne seriály'."

Žeby práve preto postúpil cez Čechov Zvolen i Slovan?

***

"Z našej strany to bol maximálny výkon, hanbu sme si neurobili. Hráči hrali s nasadením, nemôžem im nič vyčítať. Vyhrávať chceme v každom zápase a naša snaha nám priniesla výsledok. Pred posledným zápasom však môžem povedať len jedno - verím, že nepostúpime a poriadne sa pripravíme na záchranu v extralige. Je úplne samozrejmé, že extraligu uprednostňujeme pred pohárom." Touto nenapodobniteľnou kombináciou bizarnej nádeje s antinádejou, silnej túžby vyhrávať s ešte silnejšou túžbou nepostúpiť, zaskočil po víťazstve nad neštekajúcou Plzňou tréner košických hokejistov Ján Selvek vari aj starostu z mesta Villafranca.

Mal šťastie. Balvan strachu z rysujúcej sa možnosti opätovného postupu oranžovo-čiernych do finále Kontinentálneho pohára odvalili z pliec ich kormidelníka Zvolenčania. Na rozdiel od Plzenčanov nad poľským Osvienčimom v záverečnom zápase semifinálového turnaja totiž vyhrali, keď ako jediní sa rozhodli zákaz štekania zo severného Talianska nepodporiť. Veď už po úvodnej prehre s Plzňou sa ich útočník Andrašovský vyjadril: "Snažili sme sa nepripúšťať si, že je to líder ligy majstrov sveta a olympijských víťazov, no na ľade sme zistili, že sa ich bojíme. Teraz už vieme, že na to nebol dôvod."

Ako nasvedčujú slová zvolenského trénera Jána Jaška, skončilo sa to happy-endom: "Náš postup do berlínskeho finále hodnotím v globále ako veľký úspech. Niekedy mi to ešte pripadá tak, ako keby Zvolen nebrali vážne. Aj v Plzni nás usadili v žiackej šatni, upravovali nám tréningy. Myslia si, že sme nejakí vidiečania, ktorí sú síce na prvom mieste v extralige, ale možno sú tam náhodou... To treba zmeniť."

***

I keď starostu Villafranky Zvolenčania svojím prístupom pravdepodobne sklamali, nad arménskym futbalom mu muselo srdce zaplesať radosťou. V Jerevane už totiž aj pokutovali: "Arménsky futbalový zväz zrušil výsledok zápasu dvoch prvoligových tímov z mesta Gyumri, ktorý sa pôvodne skončil v pomere 15:5. Po zhliadnutí videozáznamu predstavitelia zväzu došli k názoru, že stretnutie bolo 'kúpené' a potrestali víťazný tím Shirak Gyumri kontumačnou prehrou 0:3. Navyše trénera vedúceho mužstva arménskej ligovej súťaže Garnika Chačatriana potrestali zákazom činnosti do konca roka a pokutou 500 dolárov, čo je na miestne pomery obrovská suma."

Ďalšie správy z Jerevanu síce pôvodnú agentúrnu informáciu mierne upravili, takže Shirak vraj kontumačne neprehral, ale vyhral, pričom z trénerovho priezviska sa z ničoho nič vykľul funkcionár Chačaturjan, ktorý namiesto ďalšieho šírenia legendárnej slávy tohto hudobne znejúceho mena dostal trest do konca sezóny, avšak radostné mädlenie rúk tvorcu zákazu psieho štekania to ovplyvniť nemohlo. Ktovie, či by nekompromisných predstaviteľov Arménskeho futbalového zväzu neobmäkčilo sledovanie videozáznamov zo zápasov hokejového Kontinentálneho pohára v Plzni...

***

Veľmi nepekne sa však voči starostovi severotalianskeho mesta Villafranca a hokejistom Keramiky Plzeň zachovala dvojica hrubo nesolidárnych Slovákov Jozef Gönci - Ivan Bátory. Ten skôr menovaný si dovolil ako prvý človek na svete po druhýkrát v živote nastrieľať zo vzduchovej pušky absolútny počet 600 bodov zo 60 rán v stoji a k tomu ešte povedať: "Keby som mal porovnať preteky v Záhrebe s tými spred deviatich mesiacov, tak tentoraz som šesťstovku dosiahol bez jedinej spornej rany. Najnižšie boli dve 10,0, čo sú v podstate jasné desiatky. V Bratislave som mal až tri sporné rany."

Ten druhý sa zas ako prvý slovenský bežec na lyžiach v histórii opovážil vystúpiť na stupeň víťazov po pretekoch Svetového pohára. Na úvodnom podujatí sezóny v Kirune skončil tretí v behu na 10 km klasickým štýlom, pričom skonštatoval: "Nemajte strach, určite teraz nezaspím na vavrínoch. Mojím cieľom predsa nie je presadiť sa raz a potom oddychovať, ale dokázať, že k svetovej bežeckej elite skutočne patrím, teda, že výsledok z Kiruny nebol náhodný. Musím trénovať, aby som sa udržal vo forme i v kondícii. Všetky doterajšie úspechy som si tvrdo vydrel, nespadli mi z neba."

Fuj, taká nehoráznosť! Oni by vari pretekali naplno, aj keby sa mali kvalifikovať na medzinárodné súťaže počas Vianoc... Je takýto prístup k športu vôbec seriózny?

Ešteže sa v trnavskej hale začali medzi sebou hlušiť fanúšikovia domácich s futbalistami bratislavského Slovana. Odveta za hlušenie trnavských futbalistov v Bratislave fanúšikmi Slovana na konci minulej sezóny sa vydarila. To bol ale dôstojný pozdrav Memoriálu Vlastimila Opálka! Akoby klubové futbalové Slovensko o iniciatíve starostu z Villafranky počas nastupujúcej zimy, na rozdiel od každojesenných podporných akcií v pohárovej Európe, ani netušilo...

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 2. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 014
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 608
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 570
 4. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 570
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 015
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 763
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 5 997
 8. Po Slovensku na motorke 5 729
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 237
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 5 116
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Heger: Bola zneužívaná na obohacovanie.


SITA a 1 ďalší 2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na zápase Maďarsko - Portugalsko v Budapešti boli desaťtisíce fanúšikov.

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.


16m
Obec Topoľa v Poloninách.

Venované pamiatke Jána Myšľanova.


16. jún
Marek Hamšík počas zápasu Slovensko - Poľsko na EURO 2020 / 2021.

Slovákom dáva vstup do EURO 2020 veľkú šancu na osemfinále.


Marián Szűcs 58m

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop