Korzár logo Korzár
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Firma skrachovala, Schuster junior si postavil vilu

Košice - Keď košická "eseročka" Potrubné montáže v roku 1996 získala zákazku na výrobu a montáž oceľovej konštrukcie na výstavbe autosalónu Ford

Szilcar, jej konateľ Peter Brodňanský ešte netušil, koľko problémov a bezsenných nocí mu prinesie.

"Zmluvu na spomínané práce sme podpísali so spoločnosťou Caprico, ktorá sa zaviazala uhradiť faktúru do 14 dní odo dňa odovzdania a prevzatia stavby," začal svoje rozprávanie pán Brodňanský. Stavebná firma Caprico mala dvoch konateľov a to Ing. Karola Szaffka a syna vtedajšieho primátora Košíc Ing. Petra Schustera.

"Naša firma objednanú oceľovú konštrukciu odovzdala firme Caprico v októbri 1996, vystavili sme faktúru na 989 tisíc korún, ale peniaze sme do dnešného dňa nevideli," vysvetľuje P. Brodňanský.

V marci 1997 sa Peter Brodňanský obrátil na Okresný súd Košice I. Ten 24. júna toho istého roku vydal rozsudok, ktorým zaviazal firmu Caprico zaplatiť svoj dlh. "Na rozsudok Peter Schuster ako konateľ spoločnosti Caprico nereagoval. Preto sme podali oznámenie o podozrení z trestnej činnosti na Okresný úrad vyšetrovania PZ Košice II. Pán Schuster vyšetrovateľovi tvrdil, že jeho firma je v druhotnej platobnej neschopnosti v dôsledku neuhradenia faktúr od zahraničného partnera. Vyšetrovateľ uzavrel preverovanie vo februári 1998, nakoľko podľa neho sa nepreukázalo podozrenie na trestný čin podvodu," dozvedáme sa pokračovanie nekonečného príbehu.

Petrovi Brodňanského nešlo do hlavy, ako mohol Peter Schuster tvrdiť, že jeho firma Caprico sa borí s druhotnou platobnou neschopnosťou, keď financovanie výstavby autosalónu Ford Szilcar prebiehalo úplne plynule a načas. Navyše ako majoritný vlastník spoločnosti Caprico mal Ing. P. Schuster podpisové právo na výbery a prevody financií. "Caprico peniaze za výstavbu, teda aj za našu prácu dostalo zaplatené, no nám napriek tomu peniaze nezaplatili. Od majiteľov Ford Szilcaru máme o tom potvrdenia," hovorí P. Brodňanský.

Firme Potrubné montáže v súvislosti s touto pohľadávkou vznikol problém s odvodmi DPH. Zákon totiž odpustenie dlhu, aj keď danovník nezaplatí nie vlastným pričinením, nepozná. "A tak naša firma musela zaplatiť aspoň časť zo svojho. Tým sa posunuli vždy z ďalších zarobených peňazí prostriedky na mzdy, odvody do poisťovní, či daňové poplatky. Keď však nezaplatíte dane, mzdy, či odvody, môžete ísť podľa novej platnej legislatívy "sedieť". A čo takí podnikatelia, ako je pán Peter Schuster, ktorí naše problémy spôsobili?" pýta sa Peter Brodňanský.

V marci 1998 podal pán Brodňanský podnet na preskúmanie záverov vyšetrovateľa PZ na Krajskú prokuratúru v Košiciach. Aj tam však podnet odložili a 8. apríla 1998 spoločnosť Caprico potichu zmizla zo sveta, resp. bola vymazaná z obchodného registra.

Podľa slov Petra Brodňanského konateľa Petra Schustera dlh jeho firmy nezaujímal, na rokovaní pred rokom a pol mu len oznámil, že peniaze nemá.

A hoci bola firma Petra Schustera na kolenách, ako to tvrdil vyšetrovateľovi, postavil si medzitým krásny veľký dom na Kavečianskej ceste v Košiciach a manželke kúpil nové auto. Ing. Peter Schuster však akékoľvek súvislosti medzi jeho domom a ekonomickými problémami dnes už neexistujúcej firmy Caprico dôrazne odmieta.

"Pýtam sa, ja som jediný Košičan, ktorý má dom? Či som mal pôžičky, alebo nie, je to len moja súkromná vec. Nemám viac k tomu čo dodať."

Na otázku Korzára, za čo si teda postavil niekoľkomiliónovú vilu, keď firma krachovala, odpovedal:

"Opakujem, že je to moja súkromná vec. Staval som tak ako iní ľudia, na pôžičku, na úver. Ľudí to nemá čo zaujímať. Predal som všetky auta, vybral celé úspory, aby som si mohol ten dom postaviť."

Dnes už bývalého konateľa zaniknutej firmy Caprico Ing. Petra Schustera sme navštívili vo firme SDI, ktorá sídli v tých istých priestoroch. V nej však už Ing. P. Schuster nie je konateľom a podľa jeho slov ani majiteľom, iba "obyčajným zamestnancom."

"Je zaujímavé, že sa o moju bývalú firmu Caprico, ktorej som bol spolumajiteľom, tak zaujímate, keď je na Slovensku 400 tisíc obchodných sporov o niekoľko desiatok miliárd korún. Viem, že je to preto, že som synom slovenského prezidenta," myslí si Peter Schuster a zdôrazňuje, že "tento spor je sporom medzi právnickou osobou firmou Caprico a firmou Potrubné montáže, nie medzi mnou ako fyzickou osobou a spomínanou spoločnosťou." Niekoľkokrát počas rozhovoru zdôrazní, že on ako fyzická osoba nikomu nedlhuje.

Peter Schuster tvrdí, že pána Brodňanského chápe, ale vzápäti pokračuje: "Ja som ho pozval na rokovanie, on prišiel kvôli vysporiadaniu dlhu, no po poučení svojím právnikom povedal, že žiadne iné vysporiadanie ako hotovostné nemôže prijať."

Podľa slov Petra Brodňanského však výtvory Petra Schustera ohľadne postúpenia svojej pohľadávky v Nemecku neboli akceptovateľné. "Uvedená dohoda, ktorú mi ponúkol, neobsahovala žiadne konkrétne údaje ani výšku pohľadávok, ktoré mu údajne dlhoval nejaký nemecký partner, tak ako to ukladá obchodný zákon," vysvetľuje P. Brodňanský.

Dodáva, že ani verejné vyjadrenia Petra Schustera, že jeho firme ponúkal ako vysporiadanie auto značky Audi, sa nezakladajú na pravde. "Nikdy mi žiadne Audi neponúkol, asi si ma s niekým mýli. Koniec koncov to Audi nebolo jeho, mal ho na lízing, takže neviem, ako chcel vyrovnať dlh svojej firmy s niečím, čo jej nepatrilo. V čase začatia nášho sporu chodil na striebornom Volkswagene Passat," vysvetľuje P. Brodňanský.

P. Schustera sme sa opýtali, ako to teda s tým vyrovnaním prostredníctvom Audi myslel. "Auto síce bolo na lízing, ale ak máte vyrovnané všetky splátky voči lízingovej spoločnosti, je jedno, komu bude auto patriť, hlavná vec, že splátky bude niekto platiť. Pán Brodňanský všetko odmietol," trvá na svojom Peter Schuster. Na naše námietky, prečo, keď je to také jednoduché, nenašiel pokračovateľa lízingu sám a neťahal do toho P. Brodňanského, reagoval slovami: "Vtedy bolo ťažké takého nájsť."

A prečo vlastne stavebná firma Caprico, ktorá podľa slov Ing. Petra Schustera dosahovala ročný obrat 100 miliónov korún, nakoniec skrachovala?

Tu je vysvetlenie P. Schustera: "Stavali sme v Nemecku v šiestich mestách, ale posledná stavba v meste Remmscheid, kde sme stavali obchodné centrum, bola pre nás veľmi zlou stavbou. Podľa môjho názoru bola stavba pripravená projekčne zle z nemeckej strany. Stavba sa predĺžila o štyri mesiace, čím sa neúmerne zvýšili aj naše náklady na diéty a platy pracovníkov. Musím priznať, že to bolo aj kvôli slabším výkonom našich zamestnancov. Na základe tejto skutočnosti nemecká strana zadržala aj tie peniaze, ktoré mali byť vyplatené, či už sa stavba dokončí načas v kvalite, alebo nekvalite, tzv. zádržné Nemci vyplácajú v deň odchodu zo stavby."

Ako Ing. Schuster ďalej dodal, uznáva, že sa mohli ešte súdiť, ale po zistení, že v Nemecku môžu žalovať len prostredníctvom nemeckého právnika a po vyčíslení jeho nákladov na cirka 30 tisíc DM, sa ukázalo, že si ho nemôžu dovoliť.

"Ing. Peter Schuster vedel o skutočnosti, že nemecký partner jeho firme Caprico peniaze nevyplatí pre nekvalitu prác, vedel, že si ich bude môcť vymáhať len súdnou cestou, vedel, aké je to zložité a navyše s pochybným výsledkom a napriek tomu mi ako vyrovnanie ponúkol pohľadávku v Nemecku. Aspoň vidíte, ako sa chcel dohodnúť," zareagoval P. Brodňanský.

A hoci Ing. Peter Schuster v liste z októbra 1999 adresovanom P. Brodňanskému upozorňuje, že "sa nenechá vydierať takým podnikateľom, ako je on a jeho spoločnosť len preto, že je momentálne synom slovenského prezidenta", konateľ spoločnosti Potrubné montáže má iný názor.

"Mám o niekoľko rokov viac, ako má pán Schuster a v každom zamestnaní som dokázal uživiť seba, svoju rodinu i svojich zamestnancov. Nikdy som sa nemusel hanbiť za svoju prácu, ani za prácu, ktorú odviedla naša spoločnosť, vrátane stavby, ktorú sme zrealizovali pre spoločnosť Caprico. Keď som videl, že sa nemôžem dovolať svojich oprávnených nárokov právnou cestou, rozhodol som sa svoj problém zverejniť v médiách. Je predsa normálne, že sa snažím verejne pranierovať neseriózne a nekorektné vzťahy medzi podnikateľmi. Nebojujem len za seba, ale hlavne za svojich zamestnancov," hovorí P. Brodňanský, ktorý už peniaze za odvedenú prácu svojej firmy pre už neexistujúce Caprico pravdepodobne nikdy neuvidí. To už jeho právnikovi povedal aj advokát pána Schustera. Závery prokuratúry sú jasné, podnikateľ Schuster sa žiadnych postupov v rozpore so zákonmi nedopustil, všetko je O.K.

"Naši vládni finančníci budú čosi hovoriť o rozvoji malého a stredného podnikania. Môj otec večer zaspáva s víziou, že na ďalší deň príde súdna doručovateľka s príkazom na blokáciu účtu, či na exekúciu majetku, lebo nie z vlastnej viny nemohol zaplatiť dane a odvody," uzatvára náš rozhovor dcéra Petra Brodňanského Lenka. "Ide nám len o peniaze, ktoré naši zamestnanci poctivo zarobili a nikdy z nich nevideli výplatu. Pán Schuster ako spolumajiteľ firmy Caprico záväzok nesplatil, postavil si dom, kúpil manželke nové auto, zrušil firmu. Pritom my sme súd vyhrali."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 5. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 6. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 9. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 2. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 5. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 6. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 7. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 8. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 9. Stiahnite si stovky e-kníh
 10. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 10 355
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 620
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 164
 4. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 6 758
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 615
 6. Stiahnite si stovky e-kníh 3 266
 7. Crème de la crème po slovensky 3 252
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 3 190
 9. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 034
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 913
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sme pripravení na tretiu vlnu pandémie?


a 1 ďalší 2 h

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 502 obetí.


a 4 ďalší 14 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop