Korzár logo Korzár
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Väčšina sa prikláňa k opatrnému optimizmu

Košice - V ďalekom japonskom Tokiu včera vyžrebovali zloženie deviatich skupín európskej vetvy kvalifikácie o postup na MS 2002 v Japonsku a Južnej

Košice - V ďalekom japonskom Tokiu včera vyžrebovali

zloženie deviatich skupín európskej vetvy kvalifikácie o postup na MS 2002 v Japonsku a Južnej Kórei. Žreb bol k slovenským futbalistom po dlhšej dobe podľa niektorých odborníkov mimoriadne priaznivo naklonený, keď sme do 4. kvalifikačnej skupiny dostali celky Švédska, Turecka, Macedónska, Moldavska a Azerbajdžanu. My sme pri tejto príležitosti oslovili niektorých našich súčasných i bývalých slovenských reprezentantov, trénerov a funkcionárov s otázkou, čo si myslia o včerajšom kvalifikačnom žrebe a či majú pocit, žeby Slovensko mohlo mať šancu poprvýkrát vo svojej histórii postúpiť na záverečný turnaj MS 2002. Odpovede sú zoradené podľa abecedného poradia mien našich respondentov, pričom terajší aktívni futbalisti nám ešte odpovedali na otázku, či aj oni chcú prispieť k úspešnému priebehu kvalifikácie svojim futbalovým umením.

Bohumil Andrejko (asistent trénera reprezentačnej dvadsaťjednotky) - Musíme byť realisti a skupinu brať takú, akú nám ju vylosovali. Preto je ťažké hovoriť, či patrí do kategórie ľahších alebo ťažších. Vedenie SFZ a fanúšikovia očakávajú stabilnú výkonnosť, ktorá by mala byť východiskom úspešného pôsobenia v skupine. Šanca je aj na postup, hoci je táto skupina zradná. Niektorí z favoritov sa môžu popáliť s relatívne slabšími, čo by dávalo šancu našim reprezentantom prepracovať sa aspoň do baráže. Ak sa prebojujeme na OH, tak niektorí hráči z dvadsaťjednotky majú veľkú šancu na to, aby boli nominovaní pre boje v tejto kvalifikácii. Tréner Adamec mal už skôr vo výhľade niektorých našich hráčov, no keďže naša kvalifikácia prebiehala úspešne, nechcel narušiť súdržnosť kolektívu.

Ján Bodnár (prezident FC Lokomotíva Košice) - Vyzerá to na to, že sme dostali ľahkú skupinu. Švédsko by v nej nemalo mať problémy, a do boja o druhého postupujúceho by sme mohli prehovoriť aj my. Pri zhode viacerých priaznivých okolností by sme sa kľudne mohli prepracovať aj na druhé miesto. V súčasnom futbale je veľmi ťažké niečo dopredu predpokladať, pretože sme videli, že aj relatívne slabšie mužstvá dokážu vyhrať nad favoritmi. Žiaľ, aj my sa musíme rátať k tým slabším mužstvám, a zbytočne si budeme nahovárať, že k nim nepatríme. V predchádzajúcej kvalifikácii sme mali ťažšiu skupinu, no aspoň nám ukázala, ako na tom náš futbal v skutočnosti je...

Vladimír Janočko (záložník 1. FC Košice) - Určite je to taká skupina, z ktorej sa dá postúpiť. Jednoznačne sú postupové šance omnoho väčšie ako v predchádzajúcich kvalifikáciách. Naši najväčší súperi budú Švédi a Turci, no nesmieme zabúdať ani na Macedóncov a ďalších súperov. Naša skupina nemá najväčšieho favorita, no predpokladám, že o prvenstvo v skupine sa rozhodne medzi Tureckom a Švédskom. Rád by som sa udržal v reprezentácii čo najdlhšie a pobil sa o miesto v zostave aj pre túto kvalifikáciu.

Karol Kisel ml. (záložník ODu Trenčín, od 1. januára hráč Bohemiansu Praha) - Samozrejme, že aj ja by som chcel priložiť ruku k dielu, ale z môjho pohľadu vedie do seniorskej reprezentácie ešte veľmi dlhá cesta. Treba mi ešte veľa pracovať na sebe, a potom by som sa nepohneval, keby si na mňa spomenul aj tréner Adamec. Naša skupina sa mi zdá priemerná, pričom sme mohli dopadnúť lepšie aj horšie. Nechcel by som, aby sme boli v 9. skupine s Nemeckom a Anglickom, ale zas si myslím, že 6. skupina by okrem Chorvátska bola taktiež prijateľná. Najmenšie šance by sme mali asi v 2. skupine, kde si neviem predstaviť, že by sme postúpili cez Holandsko, Portugalsko alebo Írsko. V tej našej skupine však máme vynikajúce Turecko, a výborné Švédsko, ktoré bolo v predchádzajúcej kvalifikácii lepšie ako Anglicko. Papierovo je táto skupina asi najľahšia zo všetkých doterajších, ale uvidíme či aj v skutočnosti to bude tak. Z tých mužstiev, čo sú v nej, som hral iba proti Azerbajdžanu, a s ním mám dobré skúsenosti. S ostatnými som sa nestretol.

Laco Molnár (tréner 1. FC Košice) - Šanca na postup z tejto skupiny nie je veľmi reálna, pretože Švédi aj Turci sú veľmi silní protivníci a s Macedónskom by sme tiež mali počítať najmä v domácich zápasoch. Táto skupina je minimálne taká ťažká, ak nie ešte horšia, ako tá v predchádzajúcej kvalifikácii. Ak niekto tvrdí, že tomu tak nie je, tak sa asi mýli. Kto podrobne sleduje výsledky našich terajších súperov, tak si nedovolí tvrdiť, že Švédsko je slabšie ako Portugalsko alebo Rumunsko je silnejšie ako Turecko. A Macedónsko ako predstaviteľ južanského futbalu je omnoho nepríjemnejší súper ako Maďarsko. V každom prípade žiadny iný výsledok ako víťazstvo s mužstvami ako Macedónsko, Moldavsko a Azerbajdžan neprichádza do úvahy, keď si chceme čo najdlhšie udržať nejaké šance. Švédi dokonale vytrápili v predchádzajúcej kvalifikácii Angličanov, a to isté sa dá povedať aj o Turkoch v ich súbojoch s Nemeckom. Búrlivé prostredie v Turecku nepovažujem za náš veľký handicap, pretože diváci dokážu vyhecovať aj súpera. O ostatných skupinách sa veľmi vyjadrovať nebudem, pretože si ich zloženie najprv budem musieť dôkladne doma preštudovať.

Jozef Móder (bývalý asistent reprezentačného trénera Dušana Galisa) - Keby sme si mali vybrať podľa našich predstáv, tak lepšiu skupiny by sme si asi ťažko vyžrebovali. Jednoznančne je ľahšia, ako tá predtým. O Švédoch a Turkoch sa dá povedať to isté, čo predtým o Portugalcoch a Rumunoch, teda, že sú jednoznačnými favoritmi skupiny. Ich kvalita je však oveľa nižšia ako pri Portugalsku a Rumunsku. Ani ďalší súperi nebudú len do počtu, ale som presvedčený, že je v silách nášho národného mužstva ich poraziť. Náš futbal síce nepatrí k európskej špičke, no na druhej strane nie je ani taký slabý, aby sme sa nemohli pokúsiť všetkých prekvapiť. Keď si to tak spätne premietnem, mohli sme ešte teraz s D. Galisom byť pri reprezentácii, ale asi mi to nebolo súdené. Keby som sa mal ale nad každou takouto negatívnou situáciou v slovenskom futbale zamýšľať, tak by to asi nedopadlo dobre. V každom prípade však prajem našim trénerom a hráčom v kvalifikácii čo najlepšie úspechy.

Róbert Semeník (útočník Genclerbirligi Ankara, na hosťovaní v 1. FC Košice) - Z tých kvalifikačných košov sa veľmi vyberať nedalo. Možno najideálnejšie by bolo Belgicko z prvého koša a Rakúsko z druhého. Relatívne je táto skupina v pohode. Do reprezentácie by som najradšej prišiel hneď na prvý zápas, no bude to záležať predovšetkým od mojich výkonov a od mienky reprezentačného trénera. Určite by som nepovedal nie, ak by ma tréner povolal na zápas s Tureckom a možno by som mu vedel aj trochu pomôcť, keďže poznám turecký futbal. V tamojšej reprezentácii sú najmä hráči z troch - štyroch popredných ligových mužstiev, a v poslednej dobe sú veľmi silní. Turecký futbal išiel výkonnostne veľmi hore, a bude to jeden z najťažších súperov. Každý zápas bude ťažký, pretože dnes aj keď budeme hrať s Moldavskom, nebude to žiadna prechádzka.

Peter Slicho (záložník 1. FC Košice) - Myslím, že všetky mužstvá patria medzi silných súperov, aj keď táto skupina je pre nás vcelku prijateľná. Všetko bude záležať na tom, v akej forme sa predstavia naši súperi v kvalifikácii. Nikto si neprial Rumunov, ale zas na druhej strane ani Švédi s Turkami nebudú ľahkí. Ani ďalšie mužstvá ako Moldavsko alebo Macedónsko nemôžeme podceňovať, pretože majú taktiež určitú kvalitu. Moldavsko je veľmi dobrý súper, pretože najmä v domácom prostredí narobilo veľké problémy mnohým mužstvám. Môžeme byť radi, že sme sa nedostali do 9. skupiny s Anglickom, Gréckom a Nemeckom. Každá skupina má dvoch - troch favoritov, ktorí sa pobijú o postup, avšak som presvedčený, že sa dočkáme aj mnohých prekvapení. Veľa bude záležať od toho ako začneme, a či sa nám aspoň podarí priblížiť napríklad výkonom z Rumunska a Portugalska. Každý hovorí, že záležať bude na šťastí, no ja predpokladám, že sa rozhodne podľa momentálnej výkonnosti každého hráča. Najradšej by som bol, keby za najväčšieho favorita našej skupiny považovali Slovensko, lenže zatiaľ tomu tak nie je. Rozhodne sa asi medzi Švédskom a Tureckom, ktoré v poslednej dobe urobili slušný výkonnostný pokrok. Keď budem pravidelne hrávať v 1. FC Košice, dúfam, že si na mňa opäť spomenú aj zostavovatelia reprezentácie.

Slavomír Strapek (bývalý tréner FC Lokomotíva Košice a Artmedie Petržalka) - Osobne si myslím, že to nie je ľahká skupina, pretože Švédi, Turci patria k špičke európskeho futbalu. Ale na rozdiel od posledných kvalifikácií sme dostali prijateľnejšiu skupinu. Preto dúfam, že by sme konečne mohli byť úspešní. Pri porovnaní s ostatnými skupinami si dovolím tvrdiť, že sme mohli dopadnúť aj omnoho horšie.

Martin Urban (libero Tatrana Prešov) - Dostali sme veľmi prijateľnú skupinu, a mali by sme sa pobiť o postup v nej. Je omnoho ľahšia ako bola tá predtým. Nikdy nemôžeme dostať to, čo by sme chceli, ale mali by sme byť spokojní, pretože sme mohli dopadnúť omnoho horšie. Keby sme dostali napríklad Anglicko s Nemeckom, tak to by nás optimizmus prešiel. Ja už na reprezentáciu v tejto chvíli nemyslím, ale ak by si na mňa tréner Adamec spomenul, potešilo by ma to.

Stanislav Varga (obranca Slovana Bratislava) - Je to najľahšia skupina zo všetkých kvalifikácii, na ktorých Slovensko doteraz hralo. Šanca na postup je väčšia ako predtým, a verím, že sa nám to konečne podarí. Ťažkí súperi ale budú všetci, i keď tí najväčší budú isto Turecko a Švédsko. Papierovo to vyzerá tak, že predchádzajúca kvalifikácia o postup na ME bola ťažšia, a uvidíme ako to bude v skutočnosti. Budem veľmi rád, ak sa budem môcť na nej aktívne zúčastniť, a prispejem k dobrý výsledkom našich.

Vladislav Zvara (záložník 1. FC Košice) - Slovensko hralo tri kvalifikácie, a podľa môjho názoru je to doteraz kvalitatívne asi najslabšia skupina. Vždy predtým sme mali v skupine veľkého favorita, ako napríklad Francúzsko, Juhoslávia, Rumunsko, alebo teraz Portugalsko. V tejto skupine pokladám za najväčšieho favorita Švédsko, proti ktorému som raz hral za reprezentáciu. Žiaľ, prehrali sme 2:1. Tento rok im to veľmi dobre vychádzalo v kvalifikácii na ME, a aj preto predpokladám, že budú mať opäť dobré mužstvo. Turecko je veľmi nevyspytateľné. Klubové mužstvá dosahujú dobré výsledky, no reprezentácia výraznejší úspech nedosiahla. O postupujúcom sa rozhodne medzi nami a dvojicou Turecko, Švédsko. Ani tá ďalšia trojica nepatrí medzi slabých súperov, ale máme šancu a mohli by sme ju využiť. Každý hráč, ktorý hrá na Slovensku sa môže pričiniť o postup, a preto aj ja by som bol rád, keby mi to bolo umožnené. Také druhé miesto v skupine by ma veľmi potešilo.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 952
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 808
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 519
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 258
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 712
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 664
 7. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 7 623
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 381
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 232
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 932
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Francis Fukuyama.

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.


10. jún
Matúš Krčmárik.

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.


10. jún
Christian Eriksen.

Zápas EURO 2020 prerušili, po dohode oboch tímov sa zápas dohral.


Sportnet 10 h

Takýto drastický záver školského roka sme si mohli odpustiť.


11. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop