Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Prvý polčas celkom ušiel, v druhom hrali katastrofálne

V poradí už tretiu prehru na svoje konto si v deviatom kole tohto ročníka Euroligy pripísali basketbalistky slovenského majstra SCP Ružomberok. Kým

však tie predchádzajúce dve s Comom (70:73) a s Bourges (64:69) sa zrodili na palubovkách súperov, tentoraz "ľahla popolom" ich domáca bašta Koniareň, kde v stredajšom zápase roka privítali basketbalistky talianskeho majstra Societa Ginnastica Como. Hoci "Ruža" mala tohto súpera dokonale prečítaného z mnohonásobných súbojov v tejto súťaži, predsa len pred stretnutím vládol v jej tábore tábore rešpekt pred zverenkyňami známeho trénera Aldo Corna. Ružomberčanky v repríze lanského finále Euroligy výborne začali, a už v 6. min. vyhrávali 15:9. Potom sa však na strane domácich zranila krídelníčka Andrea Kuklová, čo kormidelník Coma okamžite využil. Na palubovku poslal výbornú litovskú krídelníčku J. Streimikyteovú, a najmä zásluhou tejto majsterky Európy z roku 1997 sa Talianky po ďalších šiestich minútach ujali vedenia 24:16. Hejkovej "žabky" sa však ešte v tých chvíľach dokázali zmobilizovať a tentoraz ich deväťbodová šnúra a následný výborný výkon pod oboma košmi spôsobili, že do šatní odchádzali s náskokom šiestich bodov (36:30). Kto vie, čo sa udialo cez prestávku v myslení hráčok oboch kolektívov, no v každom prípade to už v druhom polčase nebola tá "Ruža", na akú sú fanúšikovia zvyknutí. Zverenkyniam Natálie Hejkovej úplne odišla streľba, a za necelých šesť minút po obrátke už svietil na ukazovateli skóre vyrovnaný stav. Hosťujúci celok po tomto nečakanom obrate vo vývoji stretnutia ožil a v 32. min. už dokonca viedol o deväť bodov. Ružomberčanky si však v tých fázach hry poslednýkrát spomenuli na svoje víťazné ambície a osembodovou šnúrou znížili na 54:55. To žiaľ bolo z ich strany všetko, keď vrcholom ich stredajšej nemohúcnosti bol protiútok dua Frniaková - Marenčíková proti jednej Talianke. Ten však zakončili takým spôsobom, žeby sa zaň museli hanbiť aj ich klubové spoluhráčky v kadetskej kategórii... Aj preto záver domáce basketbalistky doslova pretrpeli, a boli nakoniec radi, že si svoju stredajšiu najmä druhopolčasovú streleckú neschopnosť odtrpeli len prehrou o osem bodov (62:70).

Po tomto stretnutí sa len veľmi ťažko hľadali slová aj šiestej najlepšej basketbalistke Slovenska za tento rok Martine Godályovej, ktorá zaťažila konto súperiek v tomto prípade nešťastnými 13 bodmi. "Prvý polčas ešte celkom ušiel, no v tom druhom sme hrali katastrofálne. Najradšej by som na celý zápas zabudla, a vôbec už naň nemyslela. Na palubovke som nepôsobila veľmi dobrým dojmom. Trénerka Hejková nám zdôrazňovala, aby sme si dávali pozor predovšetkým na ich podkošové opory Fialkowsku a De Olivierovú. Aj keď sme sa o to snažili, nie vždy nám to vychádzalo. Náš výkon trochu ovplyvnilo aj zranenie Andrey Kuklovej, no to bola asi len jedna z príčin tejto prehry. Nielen ja, ale aj moje spoluhráčky sme neboli celkom vo svojej koži. V závere akoby sme sa báli zakončiť. Celé to bolo veľmi zvláštne. Myslím, že aj naša trénerka to ťažko niesla, a bola dosť nahnevaná. Hoci nám bezprostredne po zápase nič nepovedala, som presvedčená, že sa s nami o tomto dueli ešte dôrazne porozpráva..." Dvadsaťštyriročná ružomberská krídelníčka nám nevedela povedať, či si tento zbytočný výpadok odnesie aj peňaženka niektorej z hráčok SCP. Pri porovnaní tohto stretnutia s tým predchádzajúcim v Talinsku trefne skonštatovala, že v Come boli lepším celkom, pričom k víťazstvu im chýbal len o kúsok viac šťastia. V stredu však podľa nej bol lepším celkom taliansky majster, a tak zaslúžene zvíťazil.

Paradoxom, ktorý musel udrieť do očí všetkým divákom v hľadisku Koniarne, alebo aj obyčajným basketbalovým fanúšikom pri televíznych obrazovkách, bol isto aj fakt, že trénerka Hejková vedela nájsť chybu v nedostatočnej spoločnej príprave jej "žabiek" na tento zápas roka. "Na rozdiel od súpera mali moje dievčatá na spoločnú prípravu veľmi málo dní. To, že sme dlho odolávali bolo skôr vecou vôle a nasadenia. Bez dostatočného tréningu sa dá ťažko takýto zápas vyhrať. Najviac bolo tréningové resty vidno na Marenčíkovej a Sviščovovej. Predovšetkým v útoku sme hrali kostrbato," myslela si ružomberská kormidelníčka.

Po reprezentačnej prestávke sa mohli basketbalistky SCP takmer celý týždeň v kľude na Como pripravovať, pričom jediný rušivý element nastal uplynulú nedeľu, keď si odskočili do Bardejova po povinné ligové víťazstvo nad tamojším Makosom CBK Cassovia (125:50). Navyše väčšina hráčok SCP sa s Natáliou Hejkovou mohla v pohode pripravovať počas reprezentačných akcií, a "mimo" jej dohľadu tak vlastne zostali len dve legionárky Sviščovová a Marenčíková. Otázkou v tomto prípade teda zostáva, prečo si takáto skúsená trénerka radšej neprizná pravdu. Odpoveď je totiž veľmi jednoduchá. Aj majster tesár sa zvykne utnúť a nemusí mu výjsť deň ako v stredu hráčkam SCP... A čím skôr to pochopí aj Natália Hejková, tým to bude lepšie aj pre jej ružomberský basketbalový zázrak, ktorý útočí na titul najlepšieho slovenského športového kolektívu za tento rok. Aj preto veríme, že Ružomberčanky si tie svoje zlé dni pre túto sezónu vyčerpali...