komunikovať budú s okolím cez počítače, autá dostanú aj funkciu akýchsi lietadiel. Začnú sa problémy s pitnou vodou, no človek bude nútený žiť zdravšie. Celosvetový 550-členný tým futurológov, predstaviteľov biznisu, politikov, už od roku 1996 pracuje na projekte Milénium - The Millennium Project. Tento tým stanovil pätnásť výziev, ktorým bude musieť ľudstvo čeliť v novom miléniu.
Člen riadiacej rady celosvetového projektu Ivan Klinec hovorí, že prvoradou úlohou je vyriešenie otázky, ako môže byť dosiahnutý trvalo udržateľný rozvoj pre všetkých. Rast populácie a jednotlivé ekonomiky nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu životného prostredia a prírodné zdroje, čiže ekonomický rast prináša nielen prísľuby ale aj hrozivé následky. Pálčivý problém ako predchádzať konfliktom o vodu a urobiť vodu dostupnú pre každého bude rovnako závažný, ako snaha o redukciu miery populačného rastu, či snaha o redukciu hrozby nových a znovu objavujúcich sa chorôb a rastúceho počtu imúnnych mikroorganizmov. Medzi výzvami, ktoré v projekte Milénium načrtli, je aj potreba vyriešenia nových bezpečnostných stratégií, ktoré majú redukovať etnické konflikty a terorizmus. Krutosť náboženských, etnických a rasových konfliktov totiž stále narastá.
Projekt Milénium je dnes najväčším futurologickým projektom sveta, ktorý nerieši len blízku, ale aj vzdialenejšiu budúcnosť a súčasťou Správy 1999 tohto projektu sú aj scenáre budúceho vývoja civilizácie. Práve spomínané spojenie pracovného miesta s bydliskom zapadá do kontextu predstáv futurológov o Zemi ako zelenej planéte s centrálnym riadením niekde pod povrchom zeme. Futurológovia predpokladajú, že v budúcom tisícročí sa množstvo dnešných zdanlivo neriešiteľných problémov čiastočne vyrieši a ľudia sa budú mať lepšie ako dnes.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.