Korzár logo Korzár
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

"Stará, navaľ peniaze, lebo ti rozkopem hlavu!"

Marcela GÁLOVÁ & Peter FURMANÍK O tom, že naša čitateľská súťaž KORZÁR V TALÁRI vzbudila záujem širokej verejnosti, svedčí značné množstvo

Marcela GÁLOVÁ & Peter FURMANÍK

O tom, že naša čitateľská súťaž KORZÁR V TALÁRI vzbudila záujem širokej verejnosti, svedčí značné množstvo odpovedí, ktoré sme dostali aj vo štvrtom kole. Najprv si však stručne pripomeňme, o čo vlastne išlo. Pod titulkom "Keby sa Pavol spoliehal na vlastné päste, Peter mohol ešte žiť" sme priniesli príbeh dvoch kamarátov, ktorí si šli ochladiť horúce hlavy. Pre pobyt na mrazivom vzduchu sa rozhodli preto, že sa na diskotéke nepekne pohádali. Ale ani vonku to nebolo o nič lepšie. Slovo dalo slovo a nahnevaný Peter udrel priateľa do tváre. Horkokrvný Paľo si povedal, že mu neostane nič dlžný a bez otáľania vytiahol dýku s dĺžkou čepele 9 centimetrov. Potom bez rozmýšľania pichol... Prvý raz uviazla čepeľ dýky v Petrovom hrudníku, pričom mu prerezala srdce, po druhom bodnutí skončila v jeho stehne... Išlo o závažné poranenia, následkom ktorých zranený mládenec utrpel šok z krvácania a na mieste činu zomrel. Prokurátor pri podávaní žaloby zvýraznil, že Pavol "zaútočil na tú časť ľudského tela, v ktorej sú uložené životne dôležité orgány, o čom on predsa vedel..."

Paľo, ktorý len mesiac pred tragédiou dovŕšil 17 rokov, sa pred trestným senátom zodpovedal z trestného činu vraždy o rok staršieho kamaráta. Nebolo mu veľmi do reči... Z toho, čo sa stalo, si veľa nepamätal, pretože sa nachádzal v ťažkom stupni opitosti. "Prvý ma napadol Peter. Pýtal som sa, prečo ma udrel a namiesto odpovede som opäť dostal päsťou do tváre. Spadol som a keď som sa snažil postaviť na nohy, videl som, že sa v tme čosi, čo Peter držal v ruke, zablyslo. Zrazu urobil rýchly výpad proti mne a ja som siahol po dýke... Bodol som, on na mňa padal. Snažil som sa ho odstrčiť a mal som pritom nôž v ruke. Je teda možné, že som ním Petra pichol ešte raz."

V súťažnej otázke ste mali "uhádnuť", či Pavla súd uznal vinným a ak áno, z akého trestného činu a aký trest mu uložil. A zároveň sme vás žiadali, aby ste k tejto odpovedi pripísali svoj vlastný názor ako by ste rozhodli vy, keby ste mali na sebe sudcovský talár? Ako a prečo?

JE TO SLABÁ NÁPLASŤ NAD STRATOU ŽIVOTA!

Zo 117 došlých odpovedí je zrejmé, že drvivá väčšina čitateľov by uznala Pavla vinným z trestného činu vraždy. Aj v skutočnosti prípad takto skončil Pavol si za tento trestný čin vyslúžil štyri roky v nápravnovýchovnom ústave pre mladistvých. Za zmienku stojí ešte to, že bezprostredne po vynesení rozsudku matka zabitého chlapca v pojednávacej sieni nahlas vykríkla: "Štyri roky za smrť je málo... Hlava za hlavu, smrť za smrť!!!"

Za správne sme považovali všetky odpovede, z ktorých bolo zrejmé, že Pavla uznal súd vinným zo spomínaného trestného činu. Väčšina súťažiacich by mu naparila trest podľa zákona. Načim ešte uviesť, že Pavol bol obžalovaný z trestného činu vraždy podľa paragrafu 219 Trestného zákona, odsek 1, keďže "iného úmyselne usmrtil". Trestná sadzba v tomto prípade je desať až pätnásť rokov, pravda, podľa paragrafu 79 Trestného zákona, sa trestné sadzby odňatia slobody u mladistvých znižujú na polovicu, pričom však horná hranica sadzby nesmie prevyšovať päť rokov. Trest, ktorý súd Pavlovi uložil, je teda v tomto rozmedzí... Len dvanásti čitatelia uvažovali inak. Podľa jedného z nich "protagonistu príbehu súd určite oslobodil, lebo bol chorobne opitý a to až do takej miery, že nevedel, čo robí a nemôže teda ako nepríčetný zodpovedať za svoje činy." Natália KULIKOVÁ z Košíc zasa píše takto: "Podľa mňa súd uznal Pavla vinným, ale pred súdom sa zodpovedal za trestný čin opilstva, pretože sa priviedol do stavu opitosti a v ňom sa dopustil trestného činu vraždy. Podľa mňa je dôležité to, že skôr než sa opil, nemal v úmysle zabiť, a tiež aj to, že mal ťažký stupeň opitosti čiže bol nepríčetný. Keby si privodil len malú, zmenšenú nepríčetnosť, zodpovedal by sa za trestný čin, ktorý spáchal." Mária BODENLOSOVÁ z Košíc sa nazdáva, že "súd uznal Pavla vinným z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti." Takéto a podobné odpovede, podľa ktorých súd neuznal Pavla vinným z vraždy, sme v zmysle štatútu našej súťaže nemohli brať do úvahy a zaradiť do zlosovania.

Bez ohľadu na správnosť či nesprávnosť, aj tentoraz predstavovali vaše odpovede pestrú mozaiku názorov. A opäť z nich citujeme. Alžbeta ĎURICOVÁ z Liptovského Hrádku: "Rodičia museli vedieť o agresivite syna po požití alkoholu, iste nepil prvýkrát tak, aby mal dve až dve a pol promile alkoholu v krvi. Odkiaľ mal peniaze? A čo rodičovský dozor?! Pavla neospravedlňuje alkohol, nemal ho užívať, iste poznal svoje sklony, veď prečo by inak všade nosil so sebou dýku?! Určite to bolo s nejakým úmyslom! Aj kamaráti sa pobijú, dajú si facku dve a znovu je dobre. Keď však vytiahol dýku a mieril ňou priamo na oblasť srdca, musel vedieť, čo spôsobí. To nebola adekvátna obrana po Petrovej facke!" Jozef KRIŽIAN z Košíc: "Fakt, že obžalovaný bol v ťažkom stupni opitosti a tým boli znížené jeho rozpoznávacie a ovládacie schopnosti pri stanovovaní výšky trestu nezavážil, nakoľko si tento stav privodil sám. A keby ja som mal na sebe sudcovský talár? S prihliadnutím na účelovú obranu, keď ľútosť nad svojím skutkom prejavil až pod ťarchou výpovedí očitých svedkov, čo v tomto prípade nemožno chápať ako účinnú ľútosť, uložil by som mu trest odňatia slobody na dobu 6 a pol roka."

Nikol HUMEŇANSKÁ z Prešova: "Pavol je vinný z trestného činu vraždy. Je veľmi smutné, že sa pod toto konanie podpísal alkohol, ale aj to, že išlo o vlastného kamaráta. Súhlasím aj s tvrdením prokurátora, že Pavol zaútočil na tú časť tela, kde sú životne dôležité orgány a zároveň odsudzujem u Pavla tú skutočnosť, že mal pri sebe dýku, pretože dýka je určite nebezpečný nástroj." Anna KOVÁČOVÁ z Košíc: "Po prečítaní príbehu som sa zamyslela a nenašla slová nad ľahkovážnosťou mladých, ktorí si neuvedomujú vážnosť situácie, zvlášť, ak sa spojí alkohol, zbraň, bitka, agresivita, brutalita... Môj názor na celý prípad? Diskotéky sa organizujú aj v najmenších dedinách. V poslednom čase už tak nejde o kultúru, skôr o komerčnú záležitosť organizátorov. Zákon číslo 120/62 Zb. o boji proti alkoholizmu je každému jasný, ale zabúda sa naň. Čím viac alkoholu sa predá, tým vyšší zisk. Som presvedčená, že v danom prípade boli potrestaní aj tí, ktorí podávali alkohol... Jedinú poľahčujúcu okolnosť vidím v tom, že Pavol len mesiac pred tragédiou dovŕšil sedemnásť rokov. Jeho typické vyjadrenie na súde, že ho napadol Peter, že boli opití, že ľutuje, čo sa stalo, je veľmi slabá náplasť nad stratou mladého ľudského života." Katarína RÁKOCIOVÁ z Hozelca: "Pretože Pavol nebol plnoletý, dostal najnižší možný trest, ja by som ale dala: smrť za smrť. Potrestala by som aj usporiadateľov diskotéky ako je možné, že na diskotéku sa vstupuje napríklad s dýkou?! Dala by som niekoľkostotisícovú pokutu za podávanie alkoholu neplnoletým. Diskotéka má byť zábavou bez požitia alkoholu a drog. To, že sa to stalo, je chybou vo výchove zo strany rodičov. Odkiaľ mal Pavol peniaze na kúpu dýky? Odkiaľ mali peniaze (zrejme študenti) na kúpu alkoholu? V každom prípade je na vine rodič! A čo robil vyhadzovač? Prečo nevolal políciu?!"

Slavomír ONDREK z Banskej Bystrice: "Podľa mňa sa Pavol dopustil trestného činu vraždy. Výhovorky, že sa mu zdalo, že Peter má zbraň, sú klamstvo alebo účelová obrana, aby dostal čo najmenší trest..." Darina HOLEČEKOVÁ z Košíc: "Pavlova vina je nesporná. Mal v ruke dýku a bodal do tej časti ľudského tela, v ktorej sú uložené životne dôležité orgány. Musel o tom dačo vedieť... Všetko ostatné sú výhovorky. Možno sa pekne počúvajú, ale sú to len a len výhovorky. A podľa toho aj súd, aspoň ja sa tak nazdávam, rozhodol a uznal ho vinným z vraždy." Jozef VYSOČÁNI z Hanušoviec nad Topľou: "Súd uznal Pavla vinným z vraždy svojho priateľa Petra. Obžalovaný oľutoval svoj skutok a ako sa vraví, alkohol mu zatemnil mozog."

Jozef ŠTÍPALA z Vrútok: "Zbytočne vyhasol ľudský život a z článku je jasné, že najväčšiu zásluhu má na tom majster Alkohol. Nakoľko je jasné, že Pavol si opitosť privodil sám a nedá sa povedať, že sa bránil, teda nekonal v nutnej obrane, myslím si, že bol odsúdený. Výška trestu mohla byť podľa mňa na hranici piatich rokov... Je jasné, že ak mal v krvi okolo 2 až 2,5 promile alkoholu, ťažko mohol rozpoznať nebezpečenstvo svojho neuváženého konania, ale to ho v žiadnom prípade nemôže ospravedlniť. A ťažko pochopiť aj to, na čo si niekto berie so sebou na diskotéku nôž s čepeľou v dĺžke 9 centimetrov!" Štefan FECKO z Košíc: "Opitosť nie je poľahčujúca okolnosť a navyše, Pavol svoju obeť dobre poznal. O to je jeho čin závažnejší! Súd pri rozhodovaní prihliadol na to, že bol mladistvý a svoj čin oľutoval."

Pavol BOŽÍK ml. z Trstenej: "Pavol bol súdený ako mladistvý a aj výška trestu bola tomu prispôsobená. Predpokladám, že to bolo približne päť rokov. Nie som zástancom trestu smrti, ale čoraz viac mám pocit, že by bol veľmi potrebný. Dnešná doba je postavená na hlavu a z malej roztržky je zrazu vražda." Miloš IHNÁT z Košíc: "Pavol bol uznaný vinným z trestného činu vraždy, lebo privodil smrť inému človeku. Skutok síce neplánoval, ale bodal s vedomím, že protivník nemá u seba žiaden ochranný ani obranný prostriedok."

Rastislav SIKORJAK z Prešova: "Súd uznal obžalovaného vinným z vraždy, pretože úmyselne usmrtil iného, čo vyplýva z intenzity útoku, použitej zbrane, smeru vedenia útoku a z jeho opakovania. Pavol nemohol argumentovať tým, že išlo o nutnú obranu, nakoľko táto bola celkom zjavne neprimeraná povahe a intenzite útoku (proti nevinnej facke brutálny, opakovaný útok dýkou!). Maximálne to, že obžalovaný bol napadnutý mohol súd považovať za poľahčujúcu okolnosť. Pri ukladaní druhu a výmery trestu súd nemohol prihliadnuť na to, že Pavol spáchal skutok uvedený v obžalobe v stave zmenšenej príčetnosti, aj keď podľa znaleckého posudku konal v stave, v ktorom boli v dôsledku ťažkej opitosti znížené jeho ovládacie a rozpoznávacie schopnosti, nakoľko si tento stav privodil sám, a to požitím alkoholu."

Pavol LEŠČÁK ml. z Pečovskej Novej Vsi: "Obžalovanému nepomôže výhovorka, že nevie, kde sú dôležité ľudské orgány. Ale ani konanie pod vplyvom drog a alkoholu nie je poľahčujúcou okolnosťou. A že sa niečo blyslo? Mohli to byť aj hodinky, aj znamenie ducha svätého osvietivšie opitú myseľ alebo odraz jeho vlastného noža, ktorý sám mal za pásom! Nemal ho tam na škrabanie zemiakov, ale ako osobnú zbraň. Neobstojí ani výhovorka, že Peter začal... Ako usporiadatelia zabezpečili službu?! Keby som bol v talári, navrhol by som zobrať im čistý zisk, výplatu, napariť pokutu a peniaze dať škole, štátu alebo rodičom, ktorí do nebohého investovali. Nie je blahoslavený ten, čo požiar uhasí, ten to má ako povinnosť zo zákona. Ohodnoťme toho, čo požiaru predchádza." Tibor HAJDUČEK z Košíc: "Z úryvku mi vyplýva, že pod prípad sa podpísala nerozvážnosť jeho hlavných aktérov, avšak na smrti mali podiel viaceré okolnosti. Napríklad na diskotéke nebol dodržaný zákaz podávania lkoholu mladistvým. A je veľká škoda, že nezasiahli ani ľudia, čo tam vonku fajčili. Mohli sa zahrať na policajtov a zabrániť incidentu... A poučenie z tohoto tragického prípadu? Na mládežnícke zábavy a diskotéky alkohol a dýky nepatria!"

Ešte malá poznámka. Týka sa trestu smrti, o ktorom viacerí čitatelia píšu vo svojich listoch. Oko za oko, smrť za smrť. Môžeme sa len poučiť z histórie - trest smrti ešte nikdy nič nevyriešil, zato sa v rôznych režimoch vždy zneužíval. Ani v stredoveku, keď sa aj za drobnú krádež popravovalo najbrutálnejšími spôsobmi, pomalým usmrcovaním, trhaním kúskov tela žeravými kliešťami, počet trestných činov neklesal, ba práve naopak. Kradlo a prepadávalo sa stále viac...

PIATY SÚŤAŽNÝ PRÍBEH

Šesťdesiatdeväťročná Anna G. sa vybrala na nákup. Vyšla z domu a ako vždy šla pomaličky, teraz však plným dúškom vdychujúc vôňu prebúdzajúcej sa jari, tešila sa z pekného slnečného dňa. Radosť jej však rýchlo skalil jeden chlapec. "Teta, dajte mi peniaze na cigarety!" oslovil ju. "Nemám, mám akurát na chlebík a maslo, na iné mi nezvýši..."

"Netrep kokotiny, stará!" zreval Jozef, ktorému do pätnástich narodenín chýbalo len niekoľko dní.

Starká si až vtedy uvedomila, že na cestičke medzi blokmi sú len oni dvaja. Bála sa, veľmi sa bála, celá sa roztriasla a tak sa ani nezmohla na na to, aby začala kričať. Možno, keby hlasno kričala, ľudia by vyšli na okná a pribehli jej na pomoc. Možno... "Počuj, stará, navaľ peniaze, lebo ti rozkopem hlavu!" pritvrdil v tej chvíli muziku mladý násilník. Nič dobré mu z očí nekukalo a medzi deťmi na sídlisku bol nie bez príčiny známy ako "postrach ulice". Rozohnal sa, starkej vykopol z ruky paličku, o ktorú sa opierala. Keď spadla na zem, zjojkla od bolesti a z očí sa jej začali rinúť slzy. Zobral jej tašku, vybral z nej peňaženku, v ktorej našiel niečo vyše 50 korún a zo zlosti, že tam nebolo viac, kopol starkej do tváre A potom ešte raz. "Ty kurva stará!" zreval a vzápätí pridal kopanec do brucha. Potom zdúchol... Hodnú chvíľu trvalo, kým pani G., ktorá mala tvár zaliatu krvou a starú prešívanú vetrovku zmáčanú slzami, našiel okoloidúci chodec.

Z lekárskej správy vyplynulo, že "utrpela zlomeninu nosa, narazenie sánky a iné zranenia s dobou liečenia štyri týždne". Aj keď slovenským policajtom spravidla všetko dlho trvá, tentoraz sa pochlapili. Prešli necelé dve hodiny a násilníka dolapili.

Vážení čitatelia!

Ako sme už viackrát sľúbili, rozhodli sme sa inovovať podobu doterajších príbehov zo súdnych siení a dať vám možnosť príbeh "dotvoriť". Táto šanca sa volá KORZÁR V TALÁRI. A naša piata otázka znie:

Ako podľa vášho názoru skončil prípad Jozefa, ktorý sa príliš skoro dal na krivé chodníčky? Zároveň vás žiadame, aby ste k tejto odpovedi pripísali svoj vlastný názor ozaj, ako by ste postupovali vy, keby ste mali na sebe prokurátorský alebo sudcovský talár? Ako a prečo?

POZOR AJ NA ÚMYSELNÉ CHYTÁKY!

Ponúkame vám teda jedinečnú šancu vžiť sa do úlohy detektíva kriminalistu, ale aj vyšetrovateľa, prokurátora a najmä sudcu, ktorý v konečnom dôsledku ako jediný rozhoduje o vine a treste. Príbehy, ktoré napísal sám život a ktoré zverejňujeme vždy v pondelok na 6. strane, neukončujeme, ale umožníme vám jednak "uhádnuť", ako prípad na súde naozaj skončil, a jednak vyjadriť svoj vlastný názor na otázku viny a trestu. Pozor! V niektorých príbehoch je zamontovaný "úmyselný chyták" a objaviť ho, to je úloha pre bystrého detektíva, ktorému nesmie ujsť žiadny, aj keď naoko úplne bezvýznamný detail. Niekedy treba zvážiť všetky pre a proti a na základe dôkazov predložených prokurátorom posúdiť vinu, inak povedané obliecť si sudcovský talár a rozhodnúť. O tom, ako ste sa trafili, sa dočítate o týždeň, kedy prinesieme štatistiku odpovedí, ale aj pestrú mozaiku vašich názorov, postrehov, stručných komentárov a poznámok k danej téme, a samozrejme ďalší príbeh. Z tých čitateľov, ktorí "pri posúdení viny a uložení trestu" trafia do čierneho, opäť vylosujeme troch, na ktorých bude čakať finančná odmena vo výške 500, 300 a 200 Sk.

Nezabudnite:

1., odpovedať na položenú otázku,

2., pripojiť svoj stručný komentár, poznámku k danej téme, prezentovať svoj osobný názor, napísať, ako vy by ste postupovali, keby ste mali na sebe sudcovský talár,

3., vystrihnúť logo KORZÁR V TALÁRI a prilepiť ho na svoj list, lístok (bez tohoto znaku vás nebudeme môcť zaradiť do žrebovania!),

4., pripísať svoje celé meno a presnú adresu,

5., a toto všetko zaslať poštou, resp. doručiť osobne do košickej redakcie KORZÁRA, Kováčska 28, 040 01 Košice, alebo prostredníctvom našich zberných schránok v redakciách v Košiciach, Prešove, Žiline a Banskej Bystrici.

A ešte čosi. Píšte a zasielajte tak, aby sme vaše odpovede dostali najneskôr v piatok!!!

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 435
 2. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 648
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 588
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 531
 5. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 362
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 084
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 786
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 730
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 065
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 598
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košická univerzitná nemocnica.

Minister mal informácie o situácii v špitále aj zvnútra.


TASR 1 h
Artivistka Kristína Červeňáková sa protestov zúčastňovala už na strednej škole. Neskôr organizovala vegánsku večeru aj swapy.

Módne reťazce nás neraz zavádzajú.


14 h
Krajský mobilný tím začal očkovať ako prvých bezdomovcov v Oáze Bernátovce pri Košiciach ešte v apríli.

Výjazdové očkovacie jednotky podali už 8 700 vakcín.


SITA 3 h
Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v Michalovciach sa v sobotu očkovalo vakcínou Sputnik V.

V nemocniciach je hospitalizovaných 230 pacientov.


4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Voľby by vyhral Hlas.


49m

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 6 h
Spolumajiteľ spoločnosti Compass Slovakia Zoltán Berghauer

Rozširujú výrobu aj na Slovensku.


11. jún
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 439 obetí.


a 3 ďalší 14 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop