ktorej hostil Vladimíra Mečiara. Do redakcie sa nám však ozvalo viacero nespokojných Košičanov s otázkou, prečo si TV Luna nemôžu naladiť. Odpoveď sme hľadali u prevádzkovateľa TV Luna, spoločnosti WN Danubius Film, s.r.o., ale aj u káblových operátorov, nakoľko licencia umožňuje TV Luna vysielať pomocou satelitu a káblových rozvodov.
V Košiciach pôsobí viacero káblových operátorov. Najsilnejším je Kabel Plus Východné Slovensko, a.s., v Ťahanovciach a na Furči káblové siete obhospodaruje Vares, s.r.o., Banská Bystrica. Podľa konateľa Varesu Ing. Milana Kortiša príčinou, prečo jeho klienti v Košiciach nemôžu sledovať TV Luna, je exkluzívna zmluva medzi Kabel Plus Východné Slovensko a WN Danubius Film.
"Nikde na svete vysielatelia nepodpisujú exkluzívne zmluvy, podľa mňa je to školácka chyba Luny a Kabel Plus si takto rieši konkurenčné trhy na Slovensku," uviedol Ing. Kortiš, ktorý na Protimonopolný úrad SR podal podnet z dôvodu porušenia zákona a zvýhodnenia jedného operátora.
Riditeľ Kabel Plus Východné Slovensko Ing. Marcel Para tvrdí, že "tzv. výhradné právo alebo výhradná licencia je v oblasti káblovej televízie bežnou praxou. Napríklad v Čechách mala ešte nedávno takéto právo na programy MAX 1 a Supermax počas troch rokov iba jedna káblová spoločnosť. Takéto právo sa v obchodných vzťahoch využíva vtedy, keď umožní šíriť program do väčšieho počtu domácností, ako bez neho." Kabel Plus tak umožní sledovať televíziu Luna v takmer 80 tisíc domácnostiach v ôsmich mestách na východe Slovenska, z toho 40 tisíc v Košiciach. Podľa Ing. Paru bez nich by to bolo len 30 tisíc domácností, takže "zmluva nepoškodila, ale naopak pomohla zákazníkom."
Za televíziu Luna sa k vzniknutému problému vyjadril spoluvlastník spoločnosti WN Danubius Film Milan Nemček.
"TV Luna má jediný, prirodzený záujem - aby jej vysielanie mohlo sledovať čo najviac ľudí. Chceme, aby sa všetci mohli stať našimi divákmi a preto sme v Košiciach podpísali zmluvu so spoločnosťou Kabel Plus Východné Slovensko, z jej strany vzišla podmienka, že na území Košíc nemôžeme dať prijímač inému prevádzkovateľovi. My sme však pripravení podpísať zmluvu s inými operátormi a podpísali sme ju aj so spoločnosťou Vares. Dodali sme prijímač na jej rozvody v iných mestách, pričom sme jej vysvetlili, prečo nemôžeme dodať prijímač pre Košice."
Podanie na Protimonopolný úrad má pripravené aj Asociácia prevádzkovateľov káblovej televízie, a to v súvislosti s nekalou prevádzkou niektorých káblových operátorov. Podľa Marcela Paru sa tým možno vyrieši niekoľko vecí naraz, nakoľko "konkrétne v Košiciach ide väčšinou o nekalú prevádzku. Za porušenie autorských práv pri prevádzkovaní káblovej televízie bol už napríklad odsúdený technický námestník SBD III za pirátske šírenie Eurosportu a momentálne sa vedie trestné stíhanie proti ďalším dvom subjektom. Viaceré subjekty prevádzkujú rozvody bez zmluvy so zákazníkmi tak, že vyberajú poplatky prostredníctvom nájomného."
Konateľ spoločnosti Vares Milan Kortiš obvinenia z porušenia zákona odmieta, tvrdiac "zažalujem každého, kto to povie. Ctím si všetky zákony, dodržiavam všetky autorské práva."
Ako to už býva zvykom, pravdepodobne každý zo zainteresovaných má kus svojej pravdy. Ak by však všetci mali rovnaký záujem uspokojiť svojich klientov -divákov, riešenie by určite našli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.