Korzár logo Korzár
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Synovi kládol hlavu na klát, manželke polámal nohy...

Marcela GÁLOVÁ & Peter FURMANÍKO tom, že naša čitateľská súťaž KORZÁR V TALÁRI vzbudila záujem širokej verejnosti, svedčí značné množstvo odpovedí,

Marcela GÁLOVÁ & Peter FURMANÍK

O tom, že naša čitateľská súťaž KORZÁR V TALÁRI vzbudila záujem širokej verejnosti, svedčí značné množstvo odpovedí, ktoré sme, napriek tomu, že uplynulý víkend boli Vianoce, dostali aj v šiestom kole. Najprv si však pripomeňme, o čo vlastne išlo. Pod titulkom "Pýtal sa ma, či viem, ako chlapcom na vojenčine strkajú do zadku palice" sme priniesli príbeh starostlivej matky, ktorá doslova zažila šok, keď sa rozhodla vystríhať svojich maloletých synov pred pedofílnymi chúťkami niektorých mužov. "Som zdravotná sestra a v poslednom čase som veľa počula o pedofiloch, ktorí zneužívajú deti. Nepamätám sa presne, ale niekedy v júni tohto roku som čítala článok o pedofílii. Mám dvoch synov, chcela som ich poučiť a vystríhať, aby sa nedali nikomu obchytkávať. Vysvetlila som som im, čo znamená slovo pedofil a prečítala som im aj článok. Vtedy môj mladší, dnes 11-ročný syn Marián povedal, že aj u nás je jeden pedofil, že sa s ním už dávnejšie hral na doktora. O rok starší syn Matúš mlčal, keď som sa ho pýtala, či ho niekto neobchytkával, no nakoniec sa mi priznal, že ho istý mladý muž dvakrát obťažoval a opísal mi, čo s ním robil. Povedal mi tiež, že od neho dostal i peniaze. Ja som to potom išla oznámiť na políciu, pretože som mala obavu o svojich chlapcov, aby sa to nezopakovalo," vypovedala pred súdom matka maloletých chlapcov. Vďaka jej ostražitosti sa rozbehla policajná mašinéria, a výsledkom jej vyšetrovania bolo nájdenie vinníka. Bol ním 22-ročný muž. Prokurátor ho obžaloval z trestného činu pohlavného zneužívania.

"Raz som sa šiel pozrieť do obchodu, kde predával mladý predavač elektroniku. Pýtal som sa ho, koľko stojí kazeťák a on ma pozval do skladu, že mi ukáže aj iné značky, nielen tie, čo mal vystavené. Tam sa ma opýtal, či sa s ním nechcem hrať na doktora. Povedal som mu, že je to blbá hra, ale on mi kázal, aby som sa zobliekol a sám mi stiahol nohavice.Vtedy do skladu niekto vošiel, asi jeho šéf, čo ho vyrušilo, potom sa už so mnou ďalej nehral," opísal svoj zážitok dnes už 11-ročný Marián.

Po ňom prišiel rad aj na jeho staršieho brata Matúša, s ktorým sa obžalovanému zažiadalo pohrať. Prišiel k nemu a začal mu rozprávať o novej hre Pogy. Prilákal Matúša na svoje pracovisko, kde však prešiel na inú nôtu. "Pýtal sa ma, či viem, ako chlapcom na vojenčine strkajú do zadku palice aj palce. Kázal mi zobliecť sa, ľahnúť si na dosku. Keď som to urobil, ľahol si na mňa a strkal mi ho do konečníka," opísal konanie obžalovaného Matúš.

Chlípnemu mužovi sa hry podobného druhu veľmi páčili. Ešte v ten istý mesiac vyzval Matúša, či si to s ním nechce zopakovať. Ten to odmietol, ale keď mu prešibaný muž prisľúbil 80 korún na novú hru Pogy, dovolil mu, že ho môže obchytkávať po nahom tele, presnejšie po chrbte, zadku a pohlaví. Obžalovaný sa ku zneužívaniu chlapcov priznal. "Vedel som, že sú ešte malí, že nemajú 15 rokov. Viem, že som to nemal robiť, veľmi ľutujem, čo sa stalo. Nikdy viac sa ničoho podobného nedopustím. Chodím s dievčaťom a chceme sa vziať," sypal si pred súdom popol na hlavu protagonista príbehu. K slovu sa dostal aj súdny znalec, ktorý konštatoval, že u obžalovaného sexuálnu úchylku nezistil.

V súťažnej otázke sme sa vás pýtali, ako podľa vášho názoru skončil prípad 22-ročného chlípnika? Stačila jeho úprimná ľútosť a snaha nikdy v živote sa podobného činu nedopustiť na to, aby ho súd spod obžaloby prokurátora oslobodil? Zároveň sme vás žiadali, aby ste k tejto odpovedi pripísali svoj vlastný názor ozaj, ako by ste rozhodli vy, keby ste mali na sebe sudcovský talár?

TRPIA NIELEN DETI, ALE AJ RODIČIA

Zo 108 došlých odpovedí je zrejmé, že prakticky všetci čitatelia (až na dvoch) uvažovali v tom zmysle, že súd uznal obžalovaného vinným a jeho úprimná ľútosť bola len poľahčujúcou okolnosťou pri výmere trestu. Aj v skutočnosti prípad takto skončil. Súdny znalec, ktorý vyšetril chlapcov, dospel k záveru, že ich výpovede sú hodnoverné, že si nevymýšľali, ani neklamali. Súd nemal žiadne pochybnosti o vine obžalovaného, ktorý sa k svojim zvráteným chúťkam sám priznal. Svojím konaním naplnil všetky pojmové znaky skutkovej podstaty trestného činu pohlavného zneužívania, za čo mu súd vymeral 2 roky s podmienečným odkladom na skúšobné obdobie päť rokov. Ako odznelo v zdôvodnení rozsudku, súd pri rozhodovaní o treste prihliadol na kladné charakteristiky obžalovaného, na to, že dovtedy nebol trestaný a že sa k trestnej činnosti sám priznal a ju oľutoval. Dal mu šancu na nápravu v podobe dlhých päť rokov, v priebehu ktorých musí dokázať, že to, čoho sa dopustil, už nikdy viac nezopakuje. Všetko závisí len od jeho silnej vôle - ak zlyhá, čakajú ho dva roky basy.

Za správne sme teda považovali všetky odpovede v tom zmysle, že súd uznal obžalovaného vinným. Načim ešte uviesť, že podľa paragrafu 242, odsek 1, Trestného zákona ten, "kto vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov alebo kto takú osobu iným spôsobom pohlavne zneužije, potresce sa odňatím slobody na jeden až osem rokov."

Len dvaja čitatelia uvažovali inak. Podľa jedného z nich "v danom prípade nešlo o pohlavné zneužívanie v pravom zmysle slova, nešlo o dokonanú súlož, aká môže byť len medzi mužom a ženou". Ďalší sa zasa nazdáva, že "vzhľadom na úprimnú ľútosť, ako aj vzhľadom na to, že nespôsobil veľké následky, bol protagonista príbehu spod obžaloby oslobodený."

Tieto odpovede sme nemohli brať do úvahy a zaradiť do zlosovania.

Bez ohľadu na správnosť či nesprávnosť, aj tentoraz predstavovali vaše odpovede skutočne pestrú mozaiku názorov. A opäť z nich citujeme. Alžbeta TOMČOVÁ z Čane: "Podľa môjho názoru súd uznal obžalovaného vinným z trestného činu pohlavného zneužívania. Je to smutné, že pedofil si pre svoje chúťky väčšinou vyberá maloleté deti, ktoré sa nemôžu brániť, a ak k tomu im páchateľ ešte sľúbi odmenu, o tom už radšej ani nehovoriť... Osobne by som takých ľudí izolovala od spoločnosti - vo forme liečenia a ak by aj súdny znalec povedal, že sa dotyčný môže vrátiť do spoločnosti, aj tak by som dala pravidelne preverovať, ako sa správa..." Anna GAÁLOVÁ z Košíc: "Obžalovaný sa dvakrát dopustil úmyselného trestného činu, trestná sadzba je, myslím si, od 2 do 6 rokov. Neprihliadala by som na jeho oľutovanie, to by mohol urobiť aj vrah a vraždil by veselo ďalej! Ja by som mu dala aspoň tri roky..." Jozef VYSOČÁNI z Hanušoviec nad Topľou: "Ľútosť nestačila, lebo opakovane pohlavne zneužíval chlapcov mladších ako 15 rokov, súd ho odsúdil na nepodmienečný trest odňatia slobody. Sypaním si popola na hlavu a ľútosťou chcel obžalovaný iba zmierniť výšku trestu na súde. Uvedeného trestného činu sa nedopustil iba raz, ale opakovane..." Andrej ŠOFRANKO z Košíc: "Úprimná ľútosť nestačila. A že to nebola sexuálna úchylka? A čo to bolo? Veď to je strašná vec: narušenie psychiky a ďalšieho vývinu Mariána, ktorý to bude mať pred očami celý život. Zaslúžil by si ten úchylák nepodmienečný trest dva až tri roky." Ján BOČKAY z Košíc: "Podľa môjho názoru prípad skončil takto: obžalovaný bol odsúdený za pohlavné zneužívanie na trest v polovici trestnej sadzby a trest mu bol podmienečne odložený. Pri určení výšky trestu bola zohľadnená jeho úprimná ľútosť, ako aj znalecký posudok súdneho znalca, ktorý sexuálnu úchylku u obžalovaného nezistil. Mimochodom, práve závery súdneho znalca u mňa vyvolávajú veľký otáznik, avšak súd sa musel pohybovať aj v intenciách tohto posudku."

Anna ŠIMONOVÁ z Prešova: "Úprimná ľútosť predavača vôbec nezbavuje trestnej zodpovednosti a nie je preto dôvodom na oslobodenie spod obžaloby prokurátora. Oľutovanie a kajúcne doznanie je pre páchateľa trestného činu iba poľahčujúcou okolnosťou, ku ktorej by som prihliadla pri ukladaní trestu. Spod obžaloby pohlavného zneužívania maloletej osoby predavača nie je možné oslobodiť, nakoľko by som ako sudkyňa porušila Trestný zákon a Trestný poriadok! Súd obžalovaného musí uznať vinným podľa platného Trestného zákona - v tomto prípade podľa paragrafu 242, odsek 1, teda z pohlavného zneužívania, ako aj z pokusu tohoto trestného činu na Mariánovi. Ja by som ako sudkyňa rozhodla tak, že by som ho uznala vinným a uložila by som mu za to všetko, bez priťažujúcich okolností, trest odňatia slobody v trvaní jedného roka s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu troch rokov. Pri ukladaní trestu by som prihliadla na to, že predavač nebol dosiaľ súdne trestaný a viedol riadny život." Peter CSUDÁKY z Košíc: "Podľa môjho názoru sa nejedná o pedofila, takže o sexuálnu úchylku nejde, súd obžalovaného uznal vinným zo sexuálneho obťažovania a uložil mu 1 až 2 roky podmienečne, berúc do úvahy jeho ľútosť."

Rastislav SIKORJAK z Prešova: "Súd uznal obžalovaného vinným z trestného činu pohlavného zneužívania. Nemohol ho oslobodiť, nakoľko dôvody oslobodenia spod obžaloby sú taxatívne vymenované v paragrafe 226 Trestného poriadku, pričom to, že obžalovaný spáchanie trestných činov ľutuje, nie je dôvodom oslobodenia spod obžaloby. Pokiaľ súd uznal, že ide o skutočnú ľútosť, mohol na to prihliadať ako na poľahčujúcu okolnosť pri ukladaní a výmere trestu... Inou otázkou je upustenie od potrestania vzhľadom na to, že obžalovaný spáchanie činu ľutuje a prejavil účinnú snahu po náprave. Upustenie od potrestania prichádza do úvahy za podmienok uvedených v paragrafe 24 Trestného zákona. Podmienkou takéhoto postupu je však spáchanie trestného činu menšej nebezpečnosti pre spoločnosť. V uvedenom prípade vzhľadom na to, že za predmetný trestný čin je ustanovená trestná sadzba jeden až osem rokov, o takýto čin nejde a teda upustenie od potrestania neprichádza do úvahy... Obžalovanému podľa mňa súd uložil nepodmienečný trest odňatia slobody na 2 až 3 roky. Keďže u obžalovaného nejde o sexuálnu úchylku, súd nenariadil ochranné liečenie."

Anna KOVÁČOVÁ z Košíc: "Šiesty súťažný príbeh je naozaj typický pre posledné roky. Súd podľa môjho názoru uznal obžalovaného vinným z trestného činu pohlavného zneužívania a odsúdil ho na nepodmienečný trest odňatia slobody, pravdepodobne na 3 až 4 roky. Úprimná ľútosť a snaha obžalovaného nikdy v živote sa podobného činu nedopustiť s poukázaním na to, že chodí s dievčaťom a chcú sa vziať, nemôže obstáť pred kvalifikovaným sudcom, ktorý v prvom rade musí myslieť na zdravý vývoj detí a tie určite na to do smrti nezabudnú... Môj názor na celý prípad z laickej stránky je podobný odbornému výkladu, iba s tým rozdielom, že páchateľa by som samozrejme odsúdila, ale zároveň ho izolovala od spoločnosti vo forme dlhodobého liečenia. I napriek tomu neverím, že sa môže vyliečiť. A to ste uviedli ten lepší prípad! Sú aj oveľa horšie, spojené dokonca aj so stratou života, vraždou! Môže sa stať, že páchateľ vláka dieťa, ktoré ho neskôr spozná, a v strachu pred trestom to dieťa zabije! Sú to všetko veľmi smutné prípady a trpia nielen deti, ale aj rodičia. Som presvedčená, že ak by každý sa rodič primeraným spôsobom venoval dieťaťu tak, ako matka v príbehu, tak by podobných prípadov rapídne ubudlo. Žiaľ, opak je pravdou..." Dagmar BECKOVÁ z Košíc: "V prípade chlípnika iste nestačila úprimná ľútosť, že podobný čin nezopakuje. Preto ho súd uznal vinným... Ak tu možno hovoriť o človeku, zaslúžil by si ten najvyšší možný trest, pretože ide o zvlášť nebezpečné konanie. Napriek skutočnosti, že lekár u obžalovaného nezistil sexuálnu úchylku, nariadila by som prísnu liečbu." Ľubomír GIRMAN z Košíc: "Súd ho odsúdil za trestný čin pohlavného zneužívania. Ľútosť v tomto prípade nestačila. Ja by som tiež postupoval prísne, lebo také prípady môžu zanechať na dieťati stopy na celý život." Anton ŠOFRANKO z Košíc: "Dva roky podmienečne na tri roky... Zohľadniť priznanie a ľútosť, ale bez trestu by nemal obísť!" Rudolf PERL z Košíc: "Píšem vám, lebo ma tento článok zaujal. Tento človek hovoril pred súdom, že sa zmení k lepšiemu, ja mu neverím, lebo takí ľudia neprestanú nikdy. Človek, ktorý také veci spáchal, nepatrí do ulíc! Mal by sa liečiť v ústave. Bol by som veľmi prekvapený, keby ho nedali do väzenia."

SIEDMY SÚŤAŽNÝ PRÍBEH

Slzavé údolie pripomínala trestná lavica, na ktorej bok po boku sedeli matka a syn. Šesťdesiatpäťročnú ženu a jej 37-ročného syna prokurátor obžaloval z trestného činu vraždy. Dopustili sa jej v jeden aprílový deň v rodinnom dome, ktorý obývali spolu s hlavou rodiny. Podnapitý Ján sedel rozvalený pred televízorom, keď prišiel domov jeho otec a začal mu vyčítať, že je darmožráč, ktorý iba vysedáva pred telkou a nič nerobí. Nepekne sa pohádali. Zrazu otec vytiahol nôž a syna dvakrát pichol... Ten sa nahneval, zvrtol na opätku a šiel do vedľajšej izby, odkiaľ si tiež zobral nôž. Bodol ním otca a zvalil ho na posteľ. Vtedy vstúpila na bojisko Jánova matka Ružena. Tĺkla manžela rukami po hlave, zatiaľ čo mu syn podrezal krk. Potom vzala synovi nôž z ruky a potiahla ním dvakrát po krku tyrana, ktorý ju trápil vyše 40 rokov...

Ján sa pred súdom očividne snažil chrániť matku. Všetku vinu za smrť otca vzal na seba. Na pojednávaní vypovedal, že matke dal nôž len podržať. Ona ho vraj nepodrezala. Táto verzia vraždy bola však v rozpore s prvotnými výpoveďami obžalovaných, ktorí sa pred sudcami, čo ich brali do väzby, nielen priznali, ale aj podrobne popísali, ktorý z nich čo a ako to urobil. Spôsob zasadenia rán a mechanizmus poranení, tak ako ich matka so synom opísali, korešponduje aj so závermi znalcov z odvetvia súdneho lekárstva. Pitva však neukázala, ktorá z rán spôsobila smrteľné poranenie. Ako svedok predstúpil pred súd sused rodiny, o ktorej je reč. "S Jánom sme niekedy spolu robili. Bol dobrý človek, ale ani jeho otec nebol zlý. Oni dvaja, ale napokon aj Ružena, si radi vypili. To vedela celá ulica. Nebohý bol potom agresívny. Nadával susedom a ženu občas bil. Raz som videl, ako po nej hodil vedro.

Zdá sa, že rodinný život priniesol obžalovaným len málo svetlých chvíľ, na ktoré môžu spomínať počas spolužitia s tyranom, ktorého sa krutým spôsobom zbavili. Syn mu nemohol zabudnúť, že mu ako 8-ročnému kládol hlavu na klát a chcel ho zabiť. Ružena zas to, že ju po celých 44 rokov manželstva týral nielen psychicky, ale aj fyzicky. Dokonca zato aj sedel v base. To vtedy, keď jej polámal nohy... Každý súdny človek isto uzná, že si tí dvaja pri agresívnom pijanovi vytrpeli viac ako dosť. Ružena je veriaca. Rozvádzať sa v staršom veku je na dedine hanba. A tak, ako povedala jej obhajkyňa, "radšej celé roky trpela a čakala na pomoc Pána Boha. Nepomohol jej a preto vzala spravodlivosť do svojich rúk". Je ťažké radiť, čo mala a čo nemala robiť. Isté je len to, že sa pod vraždu podpísal dlhoročný fyzický teror manžela a otca...

A tu sa príbeh končí. Opäť v ňom chýba pointa. Ako je známe, máte ju doplniť práve vy!

Dnešná otázka pre vás, milí čitatelia, ktorí sa nebojíte obliecť si pomyselný sudcovský talár a rozhodnúť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, znie: Môže fyzický teror zo strany manžela a otca dvojicu obžalovaných očistiť a zbaviť viny? Ako podľa vášho názoru skončila na súde táto kauza? Uznal súd obžalovaných vinnými a ak áno, aký trest im uložil? Zároveň vás žiadame, aby ste k tejto odpovedi pripísali svoj vlastný názor ako by ste rozhodli vy, keby ste mali na sebe sudcovský talár? Ako a prečo?

POZOR AJ NA ÚMYSELNÉ CHYTÁKY!

V našej súťaži vám ponúkame jedinečnú šancu vžiť sa do úlohy detektíva kriminalistu, ale aj vyšetrovateľa, prokurátora a najmä sudcu, ktorý v konečnom dôsledku ako jediný rozhoduje o vine a treste. Príbehy, ktoré napísal sám život a ktoré zverejňujeme vždy v pondelok na 6. strane, neukončujeme, ale umožníme vám jednak "uhádnuť", ako prípad na súde naozaj skončil, a jednak vyjadriť svoj vlastný názor na otázku viny a trestu. Pozor! V niektorých príbehoch je zamontovaný "úmyselný chyták" a objaviť ho, to je úloha pre bystrého detektíva, ktorému nesmie ujsť žiadny, aj keď naoko bezvýznamný detail. Niekedy treba zvážiť všetky pre a proti a na základe dôkazov predložených prokurátorom posúdiť vinu, inak povedané obliecť si sudcovský talár a rozhodnúť. O tom, ako ste sa trafili, sa dočítate o týždeň, kedy prinesieme štatistiku odpovedí, ale aj pestrú mozaiku vašich názorov, postrehov, stručných komentárov a poznámok k danej téme, a samozrejme ďalší príbeh. Z tých čitateľov, ktorí "pri posúdení viny a uložení trestu" trafia do čierneho, opäť vylosujeme troch, na ktorých bude čakať finančná odmena vo výške 500, 300 a 200 Sk.

Nezabudnite:

1., odpovedať na položenú otázku,

2., pripojiť svoj stručný komentár, poznámku k danej téme, prezentovať svoj osobný názor, napísať, ako vy by ste postupovali, keby ste mali na sebe sudcovský talár,

3., vystrihnúť logo KORZÁR V TALÁRI a prilepiť ho na svoj list, lístok (bez tohoto znaku vás nebudeme môcť zaradiť do žrebovania!),

4., pripísať svoje celé meno a presnú adresu,

5., a toto všetko zaslať poštou, resp. doručiť osobne do košickej redakcie KORZÁRA, Kováčska 28, 040 01 Košice, alebo prostredníctvom našich zberných schránok v redakciách v Košickom, Prešovskom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji. (Podrobnejšie pozri na strane Hry sú výhry!)

A ešte čosi. Píšte a zasielajte tak, aby sme vaše odpovede dostali do redakcie najneskôr v piatok!!!

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 722
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 742
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 065
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 592
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 133
 6. Po Slovensku na motorke 6 284
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 288
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 948
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 852
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 4 124
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Irena Matová počas pojednávania.

V kauze ostala jedna obžalovaná obeť.


6 h
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


5 h
Znížiť regionálne rozdiely v očkovaní môže aj otvorenie čakárne pre deti nad 12 rokov. Čaká ich v nej už vyše desaťtisíc.

Rozdiely spôsobuje dostupnosť vakcín.


16. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop