Korzár logo Korzár
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Slovenský národ silvestroval a vítal Nový rok v uliciach miest

Symbolika roku 2000 nezaniklaAko oslavovalo SlovenskoSlovensko (TASR) - Tri deviatky v letopočte sa zmenili na tri nuly, jednotka na začiatku zas

Symbolika roku 2000 nezanikla

Ako oslavovalo Slovensko

Slovensko (TASR) - Tri deviatky v letopočte sa zmenili na tri nuly, jednotka na začiatku zas na dvojku. Mnoho ľudí oslavovalo nové tisícročie, niektorí iba storočie a pre niektorých to bol iba obyčajný Nový rok. Avšak oslavovalo sa všade. My vás pozývame na krátku prechádzku po Slovensku.

Koncert i omša na počesť Nového roka

Napriek tomu, že sú svet i Slovensko zaujaté oslavami predelu tisícročí a všade okolo sa ponúka do pozornosti symbolika roku 2000, nezaniká význam udalostí a procesov, akým je predovšetkým siedme výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Povedal predseda Národnej rady SR Jozef Migaš v úvode Novoročného koncertu, ktorý sa za účasti prezidenta SR Rudolfa Schustera a premiéra Mikuláša Dzurindu uskutočnil pri príležitosti 7. výročia vzniku SR v bratislavskej Redute.

Slávnostná svätá omša a bohoslužby k sviatku Nového roka sa v sobotu konali v Biskupskom katedrálnom chráme svätého Emeráma - Bazilike minor na Nitrianskom hrade v Nitre. Omšu celebroval nitriansky sídelný biskup kardinál Ján Chryzostom Korec a kňazi Nitrianskej diecézy.

Kardinál Korec pripomenul, že Nový rok je pre kresťanov na Slovensku o to významnejším dňom, že je zároveň sviatkom Panny Márie Bohorodičky, matky Ježiša Krista, začína ním veľký jubilejný rok kresťanov a slovenská spoločnosť si pripomína 8. výročie vzniku samostatného Slovenska.

V súvislosti so začiatkom jubilejného roka 2000 vyzval kardinál Korec veriacich, aby každý nový deň začínali v bezvýhradnej dôvere v Pána Boha, obohacovali seba, svoje rodiny, blízkych, priateľov, spoluobčanov a celé Slovensko živou vierou a kresťanskou láskou.

Deti sa rodia sviatok-nesviatok

Už v 25. sekunde roku 2000 prišiel v trnavskej pôrodnici na svet Adrián Laczó a stal sa tak prvým dieťaťom nového roku v Trnavskom kraji. Druhé dieťa Brigity a Eugena Laczóovcov z Trnavy meria 49 centimetrov a váži 2770 gramov.

Prvým tohtoročným novorodeniatkom v Banskobystrickom kraji je dievčatko Alica, ktoré sa narodilo 23-ročnej Marianne Kramlovej v prvej minúte nového roka v Brezne. V tamojšej pôrodnici dievčatku, ktoré vážilo 3900 gramov a meralo 54 centimetrov, na svet pomáhal lekár Július Maruška.

Primátor Banskej Bystrice Ján Králik navštívil 24-ročnú Simonu Skrutekovú z Kokavy nad Rimavicou, ktorej sa v Rooseveltovej nemocnici 1. januára o 16.20 h narodila dcérka Simona ako prvé dieťatko v tomto meste. Okrem kvetov matka a jej dcérka, ktorá vážila 3550 gramov a merala 53 centimetrov, dostali od hlavy mesta vecný a finančný dar.

Bez "pohrôm" to nejde

Explózia zatiaľ nezistenej výbušniny v rukách 38-ročného Jána M. na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Brezne poznačila vstup do nového roka v tomto okresnom meste. Muž pri výbuchu utrpel ťažké zranenia, ktorým neskôr podľahol v nemocnici. Pri výbuchu sa zranil i jeho 18-ročný syn Mário, ktorý sa podrobil operácii a jeho stav je kritický.

Podľa policajných zdrojov išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o podomácky vyrobenú výbušninu, ktorú chcel Ján M. odpáliť na počesť Nového roka a pri neodbornej manipulácii mu explodovala v rukách. Pri výbuchu mu odtrhlo obe ruky a ťažko poranilo brušnú dutinu, pričom výbušnina zasiahla i tvár a oči jeho syna.

Za mimoriadne šťastnú považujú zdroje skutočnosť, že k explózii došlo mimo hlavného zhromaždenia očanov a tak sa pri výbuchu nezranili iní ľudia.

Tridsaťsedem prípadov krádeží vlámaním zaznamenali na Nový rok slovenskí policajti. Novoroční vlamači nimi spôsobili škody za vyše 1,5 milióna korún. Ako TASR informoval Peter Pleva z tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR, najzávažnejšie vlámanie sa stalo v noci z 31. decembra na 1. januára v Šahách na Záhradníckej ulici. Tam dosiaľ neznámy páchateľ vypáčil zadné vchodové dvere rodinného domu a ukradol z neho 15 000 nemeckých mariek, televízor, videorekordér a rôzné predmety zo žltého kovu. Štyridsaťjedenročnému majiteľovi týmto spôsobil škodu 600-tisíc korún.

V prvý januárový deň desať minút po polnoci vypukol požiar rodinného domu na Šenkárovej ulici v Žiline, časť Trnové. Ako TASR informoval Peter Pleva z tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR, plamene sa rozhoreli od osvetlenia vianočného stromčeka a rozšírili sa na celý dom. Požiar našťastie nikoho nezranil, avšak 37-ročnému majiteľovi domu spôsobil materiálnu škodu prevyšujúcu 2,5 milióna korún.

Dovedna pätnásť pacientov prevažne s popáleninami od petárd ošetrili na úrazovej pohotovosti v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici počas prvých siedmich hodín roku 2000. Do 17. h v nedeľu ošetrili ešte 58 ľudí, prevažne so zlomeninami končatín, ale i s otvoreými ranami po porezaní sa a iné.

Interná pohotovosť tej istej nemocnice ošetrila 55 pacientov, poväčšine s problémami srdca, chrbtice a chrípkovými ochoreniami.

Rýchla zdravotnícka pomoc (RZP) Rooseveltovej nemocnice, ktorá pôsobí na území Banskobystrického okresu, zaznamenala v prvých hodinách nového roku 33 výjazdov. Najčastejšie išlo o ošetrenie po intoxikácii alkoholom, pri srdcových slabostiach a úrazoch končatín. V minulom roku zaevidovala RZP tejto nemocnice 4891 výjazdov.

Príslušníci Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby (ZDZS) v Bratislave poskytli počas silvestrovskej noci pomoc dvadsiatim trom opitým osobám. Ako TASR informovali v Zdravotnom a operačnom stredisku pri ZDZS, na prelome rokov boli ošetrení traja ľudia s poraneniami spôsobenými zábavnou pyrotechnikou. Najzávažnejší z týchto prípadov musel kvôli vážnym poraneniam ruky skončiť na oddelení plastickej chirurgie.

S cieľom vyhľadať osobne prvú pomoc prišlo na pohotovosť 45 dospelých obyvateľov hlavného mesta a 11 detí. Okrem toho bratislavskí záchranári ošetrili sedem obetí fyzických napadnutí a ôsmich účastníkov dopravných nehôd. Kvôli úrazovým poraneniam bolo ošetrených 81 pacientov a 88 potrebovalo prevoz z bytu do nemocnice.

Záchranári mali počas silvestrovskej noci posilnené služby a na uliciach Bratislavy bolo dva razy toľko vozidiel ZDZS ako za bežných okolnosti. Letecký výjazd však nezaznamenali.

Svadbili sa na Nový rok

V Bojnickom zámku sa v prvý deň magického roku 2000, uskutočnila svadba tisícročia. V reprezentačnej Zlatej sále si povedalo svoje áno 12 snúbeneckých párov z celého Slovenska. Lásku a vernosť prvým manželským bozkom spečatili novomanželia Katarína a Július Kovácsovci z Malinova, Ivana a Ján Dubajovci zo Svitu, Mária a Miroslav Ppapovci z Vysokých Tatier, Paulína a Peter Štábelovci a Andrea a Vladimír Fuzákovci všetci zo Žiaru nad Hronom, Tatjana a Dušan Lamperovci z Banskej Bystrice, Petra a Radoslav Homolovci z Čadce, Zuzana a Róbert Kollárovci zo Strekova, Martina a Rudolf Hrnčiarovci zo Spišského Hrhova, Žaneta a Marián Rusnákovci z Novák, Monika a Ladislav Papaiovci z Tešedíkova a Petronela a Ondrej Királyovci z Hnúšte-Likiera.

Sobášiaci, primátor Bojníc Ján Holička a poslanec mestského zastupiteľstva Stanislav Grolmus, zaželali novomanželom, aby ich manželstvo bolo také pevné ako múry Bojnického zámku. Prvá zosobášená nevesta Katarína Kovácsová za všetkých pre TASR dodala, že si želajú, aby bolo aj také krásne ako celý zámok.

Páry potom čakala slávnostná recepcia v Huňadyho sále, kde ich privítali historické postavy - Blanka Sforzová a Ján Korvín, najznámejší milenecký pár z histórie zámku. Nechýbalo rozbíjanie tanierov pre šťastie s tradičnou povinnosťou pozametať črepy, spoločné krájanie 12-poschodovej svadobnej torty i prvý manželský tanec. Najtajnejšie priania potom zverili Margaréte a Mefistofelovi, ktorých súsošie sa nachádza v strednej hradnej veži. Podľa legendy želanie nesmú nikomu prezradiť, až kým neopustia zámok. Inak sa im nesplní.

Pamiatkou na tento nezabudnuteľný deň a prvým príspevkom pre novú rodinu im budú rôzne darčeky, od elektrospotrebičov po zahraničný zájazd, ktoré si vylosovali. Všetci dostali aj zvláštnu permanentku na návštevu Bojnického zámku, ktorá bude platiť aj pre ich deti. Po piatich rokoch sa vraj na Bojnickom zámku opäť stretnú. Tentokrát ocenia ten pár, ktorý bude mať najviac detí.

Ostali len odpadky a prázdne fľaše

Tri tony odpadkov z polnočného vítania nového roka odviezla firma GANZ z Námestia Slovenského národného povstania a priľahlých ulíc v Banskej Bystrici. Polovicu z toho tvorili fľaše a sklenené črepy.

Na vyčistení priestoru od pol šiestej do 12. hod. pracovalo pätnásť robotníkov firmy a traja majstri s použitím troch mechanizmov. Majster Michal Ganz konštatoval, že v porovnaní s vlaňajškom bolo menej rozbitých fliaš, pričom nenašli ani jednu plnú.

A pikoška na záver

Privítať rok 2000 vo výťahu sa takmer "podarilo" štvorici poľských návštevníkov popradského hotela Satel. Nevedno, prečo výťah "zatrucoval" tesne pred polnocou, no isté je, že popradskí požiarnici vyslobodili hostí skôr, než hodiny odbili polnoc, takže novoročný prípitok stihli.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Znalec slovenského brandy
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 024
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 130
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 653
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 437
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 295
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 856
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 515
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 512
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 292
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 615

Blogy SME

 1. Viktor Pamula: Spišiaci stále nohami na zemi
 2. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať?
 3. Víťazoslav Würschner: A snívať môžeme ďalej...
 4. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 5. Jozef Javurek: Historici v Nitre
 6. Věra Tepličková: Čo sme sa dozvedeli v nedeľných politických diskusiách?
 7. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Metodologické okienko: Metodologické nedostatky diplomových prác I. časť
 8. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov.
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 815
 2. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 5 146
 3. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 760
 4. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 145
 5. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 793
 6. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 3 759
 7. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch 3 742
 8. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu? 3 169
 1. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí
 2. Adam Valček: Ako Cetelem porušuje zákon a zarába (+ návod, ako zato firmu zažalovať)
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 4. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 5. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 6. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 7. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Chirurg a zakladateľ virtuálnej nemocnice ulekare.cz Tomáš Šebek.

Rozhovor s chirurgom Tomášom Šebekom.


24. sep
Kandidát SPD na kancelára Olaf Scholz.

Voľby v Nemecku sa skončili. SPD tvrdí, že získala mandát na vládnutie.


a 5 ďalší 13 h

Blogy SME

 1. Viktor Pamula: Spišiaci stále nohami na zemi
 2. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať?
 3. Víťazoslav Würschner: A snívať môžeme ďalej...
 4. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 5. Jozef Javurek: Historici v Nitre
 6. Věra Tepličková: Čo sme sa dozvedeli v nedeľných politických diskusiách?
 7. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Metodologické okienko: Metodologické nedostatky diplomových prác I. časť
 8. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov.
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 815
 2. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 5 146
 3. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 760
 4. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 145
 5. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 793
 6. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 3 759
 7. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch 3 742
 8. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu? 3 169
 1. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí
 2. Adam Valček: Ako Cetelem porušuje zákon a zarába (+ návod, ako zato firmu zažalovať)
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 4. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 5. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 6. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 7. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu