Korzár logo Korzár
Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik

Slovenský národ silvestroval a vítal Nový rok v uliciach miest

Symbolika roku 2000 nezaniklaAko oslavovalo SlovenskoSlovensko (TASR) - Tri deviatky v letopočte sa zmenili na tri nuly, jednotka na začiatku zas

Symbolika roku 2000 nezanikla

Ako oslavovalo Slovensko

Slovensko (TASR) - Tri deviatky v letopočte sa zmenili na tri nuly, jednotka na začiatku zas na dvojku. Mnoho ľudí oslavovalo nové tisícročie, niektorí iba storočie a pre niektorých to bol iba obyčajný Nový rok. Avšak oslavovalo sa všade. My vás pozývame na krátku prechádzku po Slovensku.

Koncert i omša na počesť Nového roka

Napriek tomu, že sú svet i Slovensko zaujaté oslavami predelu tisícročí a všade okolo sa ponúka do pozornosti symbolika roku 2000, nezaniká význam udalostí a procesov, akým je predovšetkým siedme výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Povedal predseda Národnej rady SR Jozef Migaš v úvode Novoročného koncertu, ktorý sa za účasti prezidenta SR Rudolfa Schustera a premiéra Mikuláša Dzurindu uskutočnil pri príležitosti 7. výročia vzniku SR v bratislavskej Redute.

Slávnostná svätá omša a bohoslužby k sviatku Nového roka sa v sobotu konali v Biskupskom katedrálnom chráme svätého Emeráma - Bazilike minor na Nitrianskom hrade v Nitre. Omšu celebroval nitriansky sídelný biskup kardinál Ján Chryzostom Korec a kňazi Nitrianskej diecézy.

Kardinál Korec pripomenul, že Nový rok je pre kresťanov na Slovensku o to významnejším dňom, že je zároveň sviatkom Panny Márie Bohorodičky, matky Ježiša Krista, začína ním veľký jubilejný rok kresťanov a slovenská spoločnosť si pripomína 8. výročie vzniku samostatného Slovenska.

V súvislosti so začiatkom jubilejného roka 2000 vyzval kardinál Korec veriacich, aby každý nový deň začínali v bezvýhradnej dôvere v Pána Boha, obohacovali seba, svoje rodiny, blízkych, priateľov, spoluobčanov a celé Slovensko živou vierou a kresťanskou láskou.

Deti sa rodia sviatok-nesviatok

Už v 25. sekunde roku 2000 prišiel v trnavskej pôrodnici na svet Adrián Laczó a stal sa tak prvým dieťaťom nového roku v Trnavskom kraji. Druhé dieťa Brigity a Eugena Laczóovcov z Trnavy meria 49 centimetrov a váži 2770 gramov.

Prvým tohtoročným novorodeniatkom v Banskobystrickom kraji je dievčatko Alica, ktoré sa narodilo 23-ročnej Marianne Kramlovej v prvej minúte nového roka v Brezne. V tamojšej pôrodnici dievčatku, ktoré vážilo 3900 gramov a meralo 54 centimetrov, na svet pomáhal lekár Július Maruška.

Primátor Banskej Bystrice Ján Králik navštívil 24-ročnú Simonu Skrutekovú z Kokavy nad Rimavicou, ktorej sa v Rooseveltovej nemocnici 1. januára o 16.20 h narodila dcérka Simona ako prvé dieťatko v tomto meste. Okrem kvetov matka a jej dcérka, ktorá vážila 3550 gramov a merala 53 centimetrov, dostali od hlavy mesta vecný a finančný dar.

Bez "pohrôm" to nejde

Explózia zatiaľ nezistenej výbušniny v rukách 38-ročného Jána M. na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Brezne poznačila vstup do nového roka v tomto okresnom meste. Muž pri výbuchu utrpel ťažké zranenia, ktorým neskôr podľahol v nemocnici. Pri výbuchu sa zranil i jeho 18-ročný syn Mário, ktorý sa podrobil operácii a jeho stav je kritický.

Podľa policajných zdrojov išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o podomácky vyrobenú výbušninu, ktorú chcel Ján M. odpáliť na počesť Nového roka a pri neodbornej manipulácii mu explodovala v rukách. Pri výbuchu mu odtrhlo obe ruky a ťažko poranilo brušnú dutinu, pričom výbušnina zasiahla i tvár a oči jeho syna.

Za mimoriadne šťastnú považujú zdroje skutočnosť, že k explózii došlo mimo hlavného zhromaždenia očanov a tak sa pri výbuchu nezranili iní ľudia.

Tridsaťsedem prípadov krádeží vlámaním zaznamenali na Nový rok slovenskí policajti. Novoroční vlamači nimi spôsobili škody za vyše 1,5 milióna korún. Ako TASR informoval Peter Pleva z tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR, najzávažnejšie vlámanie sa stalo v noci z 31. decembra na 1. januára v Šahách na Záhradníckej ulici. Tam dosiaľ neznámy páchateľ vypáčil zadné vchodové dvere rodinného domu a ukradol z neho 15 000 nemeckých mariek, televízor, videorekordér a rôzné predmety zo žltého kovu. Štyridsaťjedenročnému majiteľovi týmto spôsobil škodu 600-tisíc korún.

V prvý januárový deň desať minút po polnoci vypukol požiar rodinného domu na Šenkárovej ulici v Žiline, časť Trnové. Ako TASR informoval Peter Pleva z tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR, plamene sa rozhoreli od osvetlenia vianočného stromčeka a rozšírili sa na celý dom. Požiar našťastie nikoho nezranil, avšak 37-ročnému majiteľovi domu spôsobil materiálnu škodu prevyšujúcu 2,5 milióna korún.

Dovedna pätnásť pacientov prevažne s popáleninami od petárd ošetrili na úrazovej pohotovosti v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici počas prvých siedmich hodín roku 2000. Do 17. h v nedeľu ošetrili ešte 58 ľudí, prevažne so zlomeninami končatín, ale i s otvoreými ranami po porezaní sa a iné.

Interná pohotovosť tej istej nemocnice ošetrila 55 pacientov, poväčšine s problémami srdca, chrbtice a chrípkovými ochoreniami.

Rýchla zdravotnícka pomoc (RZP) Rooseveltovej nemocnice, ktorá pôsobí na území Banskobystrického okresu, zaznamenala v prvých hodinách nového roku 33 výjazdov. Najčastejšie išlo o ošetrenie po intoxikácii alkoholom, pri srdcových slabostiach a úrazoch končatín. V minulom roku zaevidovala RZP tejto nemocnice 4891 výjazdov.

Príslušníci Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby (ZDZS) v Bratislave poskytli počas silvestrovskej noci pomoc dvadsiatim trom opitým osobám. Ako TASR informovali v Zdravotnom a operačnom stredisku pri ZDZS, na prelome rokov boli ošetrení traja ľudia s poraneniami spôsobenými zábavnou pyrotechnikou. Najzávažnejší z týchto prípadov musel kvôli vážnym poraneniam ruky skončiť na oddelení plastickej chirurgie.

S cieľom vyhľadať osobne prvú pomoc prišlo na pohotovosť 45 dospelých obyvateľov hlavného mesta a 11 detí. Okrem toho bratislavskí záchranári ošetrili sedem obetí fyzických napadnutí a ôsmich účastníkov dopravných nehôd. Kvôli úrazovým poraneniam bolo ošetrených 81 pacientov a 88 potrebovalo prevoz z bytu do nemocnice.

Záchranári mali počas silvestrovskej noci posilnené služby a na uliciach Bratislavy bolo dva razy toľko vozidiel ZDZS ako za bežných okolnosti. Letecký výjazd však nezaznamenali.

Svadbili sa na Nový rok

V Bojnickom zámku sa v prvý deň magického roku 2000, uskutočnila svadba tisícročia. V reprezentačnej Zlatej sále si povedalo svoje áno 12 snúbeneckých párov z celého Slovenska. Lásku a vernosť prvým manželským bozkom spečatili novomanželia Katarína a Július Kovácsovci z Malinova, Ivana a Ján Dubajovci zo Svitu, Mária a Miroslav Ppapovci z Vysokých Tatier, Paulína a Peter Štábelovci a Andrea a Vladimír Fuzákovci všetci zo Žiaru nad Hronom, Tatjana a Dušan Lamperovci z Banskej Bystrice, Petra a Radoslav Homolovci z Čadce, Zuzana a Róbert Kollárovci zo Strekova, Martina a Rudolf Hrnčiarovci zo Spišského Hrhova, Žaneta a Marián Rusnákovci z Novák, Monika a Ladislav Papaiovci z Tešedíkova a Petronela a Ondrej Királyovci z Hnúšte-Likiera.

Sobášiaci, primátor Bojníc Ján Holička a poslanec mestského zastupiteľstva Stanislav Grolmus, zaželali novomanželom, aby ich manželstvo bolo také pevné ako múry Bojnického zámku. Prvá zosobášená nevesta Katarína Kovácsová za všetkých pre TASR dodala, že si želajú, aby bolo aj také krásne ako celý zámok.

Páry potom čakala slávnostná recepcia v Huňadyho sále, kde ich privítali historické postavy - Blanka Sforzová a Ján Korvín, najznámejší milenecký pár z histórie zámku. Nechýbalo rozbíjanie tanierov pre šťastie s tradičnou povinnosťou pozametať črepy, spoločné krájanie 12-poschodovej svadobnej torty i prvý manželský tanec. Najtajnejšie priania potom zverili Margaréte a Mefistofelovi, ktorých súsošie sa nachádza v strednej hradnej veži. Podľa legendy želanie nesmú nikomu prezradiť, až kým neopustia zámok. Inak sa im nesplní.

Pamiatkou na tento nezabudnuteľný deň a prvým príspevkom pre novú rodinu im budú rôzne darčeky, od elektrospotrebičov po zahraničný zájazd, ktoré si vylosovali. Všetci dostali aj zvláštnu permanentku na návštevu Bojnického zámku, ktorá bude platiť aj pre ich deti. Po piatich rokoch sa vraj na Bojnickom zámku opäť stretnú. Tentokrát ocenia ten pár, ktorý bude mať najviac detí.

Ostali len odpadky a prázdne fľaše

Tri tony odpadkov z polnočného vítania nového roka odviezla firma GANZ z Námestia Slovenského národného povstania a priľahlých ulíc v Banskej Bystrici. Polovicu z toho tvorili fľaše a sklenené črepy.

Na vyčistení priestoru od pol šiestej do 12. hod. pracovalo pätnásť robotníkov firmy a traja majstri s použitím troch mechanizmov. Majster Michal Ganz konštatoval, že v porovnaní s vlaňajškom bolo menej rozbitých fliaš, pričom nenašli ani jednu plnú.

A pikoška na záver

Privítať rok 2000 vo výťahu sa takmer "podarilo" štvorici poľských návštevníkov popradského hotela Satel. Nevedno, prečo výťah "zatrucoval" tesne pred polnocou, no isté je, že popradskí požiarnici vyslobodili hostí skôr, než hodiny odbili polnoc, takže novoročný prípitok stihli.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
 3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 1. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
 2. Verejnosť už hlasuje za najkrajšiu obnovenú pamiatku
 3. Súboj o najkrajšiu pamiatku rozhodne verejné hlasovanie
 4. Súboj o najkrajšiu pamiatku rozhodne aj verejnosť
 5. Západniari hlasujú o svojej najkrajšej pamiatke
 6. Verejné hlasovanie rozhodne o najkrajšej obnovenej pamiatke
 7. Súboj o najkrajšiu pamiatku rozlúskne verejné hlasovanie
 8. Opäť máme možnosť hlasovať o najkrajšiu obnovenú pamiatku
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 14 390
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 672
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 949
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 091
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 493
 6. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 352
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 286
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 3 146

Blogy SME

 1. Soňa Kallová: Mierotvorci Slovania alebo tradícia Svätoplukových prútov stále živá
 2. Ján Šeďo: Cár necestuje, nešoféruje, ľuďom tlačia do hlavy kaleráby.
 3. Miroslav Pollák: Odkiaľ pokiaľ s humorom
 4. Martina Paulenová: Otočiť sa, či pokračovať?
 5. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - 4. časť
 6. Anna Miľanová: Pník 1,2... 2022
 7. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - 3. časť
 8. Peter Žiak: Zákaz spaľovacích motorov = nešťastie pre Slovensko
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 132
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 5 459
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 5 273
 4. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 4 392
 5. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 2 813
 6. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 2 780
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 503
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 354
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Soňa Kallová: Mierotvorci Slovania alebo tradícia Svätoplukových prútov stále živá
 2. Ján Šeďo: Cár necestuje, nešoféruje, ľuďom tlačia do hlavy kaleráby.
 3. Miroslav Pollák: Odkiaľ pokiaľ s humorom
 4. Martina Paulenová: Otočiť sa, či pokračovať?
 5. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - 4. časť
 6. Anna Miľanová: Pník 1,2... 2022
 7. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - 3. časť
 8. Peter Žiak: Zákaz spaľovacích motorov = nešťastie pre Slovensko
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 132
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 5 459
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 5 273
 4. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 4 392
 5. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 2 813
 6. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 2 780
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 503
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 354
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu