ekonóma ČSOB v Prahe Petr Dufek
Reštriktívna hospodárska politika vlády SR sa začala prejavovať predovšetkým v druhej polovici roka 1999. Jej výsledky môžu byť podľa P. Dufka značne nepopulárne pre obyvateľstvo (vysoká miera inflácie ako dôsledok deregulácie a administratívnych opatrení): rast nezamestnanosti (ovplyvnený najmä obedzením investícií verejného sektoru) či prepad reálnych miezd (dôsledok zmrazenia miezd v štátnej správe). Týmto dôsledkom však nebolo možné sa vyhnúť. Pozitívnym krokom vlády bolo tiež začatie procesu konsolidácie bankového sektoru ako nevyhnutnej podmienky pre jeho privatizáciu a vo svojom dôsledku uvoľnenie úverového transmisného mechanizmu. Za pozitívny sa dá považovať aj pokles úrokových mier, ku ktorému došlo v dôsledku obmedzenia dodatočného dopytu verejného sektora po zdrojoch trhu.
Ako dodal P. Dufek, polemizovať však možno s konštrukciou štátneho rozpočtu na rok 2000, konkrétne s odhadmi makroekonomického vývoja. Ak sa budú realizovať tvrdé deregulačné a administratívne opatrenia v cenovej oblasti, bude totiž veľmi obtiažne udržať reálnu úroveň miezd, keďže z doterajších analýz je zrejmé, že sa miera inflácie bude pohybovať nad úrovňou 10 %.
V novom roku 2000 potrebuje Slovensko podľa hlavného analytika ČSOB predovšetkým zvýšiť prílev priamych zahraničných investícií. Tieto investície môžu pomôcť reštrukturalizovať ekonomiku a zvýšiť jej exportnú výkonnosť v strednodobom horizonte a v pomerne krátkej dobe môžu zlepšiť finančnú situáciu verejných rozpočtov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.