II. pri príležitosti svetového dňa mieru. "Kto porušuje ľudské práva, uráža ľudské svedomie ako také, uráža samé ľudstvo. Záväznosť ochraňovať ľudské práva presahuje zemepisné a politické hranice, v rámci ktorých sa tieto práva porušujú. Zločiny proti ľudskosti nemožno považovať za vnútornú záležitosť nejakého národa," zdôraznil v poslostve pápež. Podľa neho bolo ľudstvo v končiacom sa storočí tvrdo navštívené nekonečnou a hroznou radou vojen, konfliktov, genocídami a "etnickými čistkami", ktoré zapríčinili nevýslovné utrpenie: milióny a milióny obetí, roztrhané rodiny a zničené krajiny, prúdy utečencov, biedu, hlad, choroby, zaostalosť, stratu nesmiernych rezerv. Koreňom tak veľkého utrpenia je logika utláčania, živená túžbou po ovládaní a vykorisťovaní druhých, ideológiami moci, alebo totalitného utopizmu, chorými nacionalizmami, alebo formami starej kmeňovej nenávisti. "V súvislosti s tým bolo nevyhnutné klásť ozbrojený odpor brutálnemu systematickému násiliu, zameranému dokonca na úplné vyhladenie alebo zotročenie celých národov a krajov," povedal pápež.
Ján Pavol II. sa s uznaním vyslovil o Všeobecnej deklarácii ľudských práv a slobôd a upozornil, že musia byť prekonané určité názory a praktiky, často podmienené silnými hospodárskymi záujmami, považujúce skutočnosť národa alebo štátu za absolútnu a tejto skutočnosti preto podriaďujú každú inú hodnotu.
Hlava katolíckej cirkvi vyzvala v posolstve aj zástupcov hospodárskych vied, manažérov, ako aj zodpovedných politikov, aby si uvedomili naliehavú nutnosť, že hospodárska činnosť aj zodpovedné politické opatrenia majú sledovať dobro každého jedného človeka. "To nie je len požiadavka etiky, ale aj zdravého hospodárstva." Podľa neho skúsenosť potvrdzuje, že hospodársky úspech v rastúcej miere závisí od toho, že ľudia a ich schopnosti sú uznávané, že sa podporuje účasť, poznatky a informácie sa intenzívnejšie a lepšie sprostredkúvavajú a rastie solidarita.
Pápež v posolstve považuje za dôležité a neodkladné obnoviť medzinárodné právo a medzinárodné inštitúcie, ktoré majú ako základné kritérium prednosť dobra ľudstva a jednotlivej ľudskej osoby pred všetkým ostatným. "Táto obnova je o to najliehavejšia, keď pozorujeme paradox vojny v našich časoch, ako sa prejavil aj v najnovších konfliktoch, pri ktorých boli v protiklade najväčšia možná bezpečnosť pre vojakov a hrozné sústavné situácie ohrozenia civilného obyvateľstva. Nejestvuje žiaden konflikt, ktorý by ospravedlňoval porušovanie práva civilnej osoby na nedotknuteľnosť.
Mimo všetkých právnych a inštitucionálnych perspektív ostáva základnou povinnosťou všetkých mužov a žien dobrej vôle, povolaných na to, aby sa zasadzovali za mier, je to povinnosť vychovávať k mieru, rozvíjať mierové štruktúry a prostriedky nenásila, podniknúť všetky možné úsilia pre privedenie konfliktných strán k rokovaciemu stolu," uviedol Ján Pavol II.
Svetovému dňu mieru bola venovaná aj slávnostná pontifikálna novoročná svätá omša v konkatedrále - Dóme svätého Martina v Bratislave za účasti prezidenta SR Rudolfa Schustera, predsedu vlády Mikuláša Dzurindu a ďalších hostí.
Autor: jap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.