Ruský prezident Boris Jeľcin v posledný deň starého roku nečakane oznámil, že šesť mesiacov pred vypršaním svojich právomocí sa rozhodol predčasne
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
odstúpiť z funkcie hlavy štátu. V televíznom vystúpení požiadal zároveň obyvateľov štátu o odpustenie za to, že ani počas vyše ôsmich rokov, čo bol na čele krajiny, sa mu nepodarilo splniť všetky ich nádeje.
Zdôraznil pritom, že neodstupuje kvôli podlomenému zdraviu, ale kvôli "sumáru viacerých problémov", ktorých riešenie chce prenechať novému mladému pokoleniu. Jeho prejav bol odvysielaný 31. decembra presne napoludnie moskovského času.
Prezidentské právomoci a spolu s nimi aj tzv. jadrový kufrík prevzal v súlade s ústavou premiér Vladimir Putin. Jeho vôbec prvým krokom v novej dočasnej funkcii bolo podpísanie výnosu o doživotných garanciách Borisovi Jeľcinovi a členom jeho rodiny. Hovorí sa v ňom, že teraz už bývalý ruský prezident disponuje absolútnou nedotknuteľnosťou: nemôže byť trestne stíhaný ani súdený, ba dokonca ani podrobený výsluchu.
Predčasné voľby hlavy štátu, v ktorých je za jednoznačného favorita považovaný práve 47-ročný V. Putin, sa musia uskutočniť do troch mesiacov. Stane sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou 26. marca.
V poslednom období bolo čoraz zjavnejšie, že Jeľcin má vážne zdravotné problémy. Po operácii srdca, ktorú absolvoval krátko po svojom znovuzvolení v roku 1996, musel byť častokrát hospitalizovaný. Vodca komunistov Gennadij Ziuganov mu v tejto súvislosti verejne vyčítal holdovanie alkoholu.
V minulom roku strávil prezident v nemocnici dovedna vyše poldruha mesiaca a do Kremľa chodil stále zriedkavejšie. To bol hlavný dôvod, prečo sa v Moskve začalo už úplne nahlas hovoriť o tom, že faktické riadenie štátu prešlo do rúk úzkej skupiny ľudí na čele s jeho mladšou dcérou a súčasne aj poradkyňou Taťjanou Ďjačenkovou.
Vo svete boli reakcie vcelku "zdvorilo" pozitívne. Štátnici a politici ocenili predovšetkým veľký vklad Borisa Jeľcina v procese demokratizácie Ruska. Americký prezident Bill Clinton vyzdvihol jeho "historickú rolu" a nemecký kancelár Gerhard Schröder vyhlásil, že pre Nemecko bol "spoľahlivým partnerom a priateľom".
Prvý ruský prezident sa však podľa všetkého ani po odstúpení nemieni stiahnuť do úzadia veľkej politiky. Už o pár dní odcestuje do Betlehemu a Jeruzalema, kde sa zúčastní na oslavách pravoslávnych Vianoc.
Jeho dočasný nástupca Vladimir Putin absolvoval medzitým prvú pracovnú cestu v novej funkcii. Počas novoročnej noci navštívil spolu s manželkou vojakov v Čečensku a v krátkom príhovore k nim zdôraznil, že ich hlavná misia spočíva v tom, aby skoncovali s rozpadom Ruska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.