tohtoročné ME v Belgicku a Holandsku bude môcť slovenská futbalová verejnosť opäť len pasívne sledovať prostredníctvom televíznych obrazoviek, keďže sme sa na nich už tradične "zabudli" prebojovať. Na pohľad ešte horšie vyzerala situácia na našej klubovej scéne, kde sa majstrovský Slovan Bratislava musel vzdať nádeje na Ligu Majstrov už v druhom predkole po vypadnutí s priemernou cyperskou Famagustou. V Pohári UEFA vypadli dvaja naši zástupcovia Spartak Trnava a Dukla Banská Bystrica prvom kole, a len bratislavskému Interu sa podarilo postúpiť o krôčik ďalej. V druhom kole tohto pohára však žlto-čierni hladko vypadli s vtedy predposledným celkom francúzskej ligy FC Nantes, a ihneď sa zabudlo aj na vyradenie videňského Rapidu o kolo predtým. Veru tak, v slovenskom futbale nie je priveľa dôvodov na radosť. A aj to bola z vecičiek, prečo sme sa o jeho stave ako aj vyhliadkách do budúcnosti porozprávali s ešte stále pomerne novým prezidentom SFZ JUDr. Františkom Laurincom. Bývalého medzinárodného manažéra Interu a zároveň expodpredsedu zväzu sme najprv požiadali o zhodnotenie necelého roku jeho pôsobenia na poste prezidenta SFZ.
- Nebol to síce ľahký rok, ale myslím si, že pre celý slovenský futbal by sa dal nazvať rokom nádejí. Netvrdím to len preto, že sa nám po mimoriadnej konferencii podarilo naštartovať určité systémové zmeny v práci zväzu, ale aj v tom, že najmä mladá generácia dosiahla významné úspechy. Boli to najmä výbery do 16 a 18 rokov, pričom takou šľahačkou na torte bol postup mužstva do 21 rokov na záverečný turnaj ME. Aj preto hovorím o roku nádejí, lebo práve v mladej generácii máme záruku, že pokiaľ sa s ňou bude systematicky pracovať, dožijeme sa väčšej radosti v slovenskom futbale ako doteraz.
Do funkcie ste za dramatických okolností nastúpili po voľbách 20. februára 1999. Dva dni pred konaním mimoriadnej konferencie SFZ vyhlásil vtedajší tréner slovenskej reprezetnácie Dušan Galis, že v prípade vášho zvolenia do tejto funkcie okamžite podá demisiu. Delegáti vám však aj napriek tejto jeho vyhrážke dali dôveru, a tak Galis dva dni po vašom zvolení doručil na SFZ svoju výpoveď. Argumentoval pritom tým, že si s vami nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu... Jemu vraj pritom išlo o ozdravenie slovenského futbalu a nie o vzkriesenie bunky SZM, ktoré malo nastať vašim príchodom do čela zväzu. Ako sa s odstupom času pozeráte na toto extempore?
- Každý má právo na svoj názor a predstavy, no ľudia by sa mali predovšetkým hodnotiť podľa činov. Do volieb som išiel s tým, že vo futbale som už pracoval a nie som teda v ňom žiaden nováčik. I preto som tu nechcel nič búrať, ale predovšetkým začať s opravou a modernizáciou slovenského futbalu. Aj teraz celkom dobre spolupracujem s ľuďmi, ktorí ma nevolili a to je jeden zo základných cieľov vo futbale. Túto hru totiž musia hrať vždy dvaja. Futbal sa totiž nedá hrať na jednu bránu a iba s jedným mužstvom. Väčšina ľudí si však dokáže opraviť svoj názor na základe reality, a v tom vidím i budúcnosť ďalšej spolupráce s ľuďmi, ktorí nemajú podobné názory ako ja.
Ako momentálne vychádzate s pánom Galisom, podľa ktorého ste sa ešte predtým vo funkcii podpredsedu zväzu viac venovali vlastným súkromným aktivitám vo futbale ako jeho riadeniu?
- Teraz nemáme možnosť nejak výraznejšie spolu komunikovať. Naše cesty sa rozišli, a i keď je teraz na Slovensku, nemám ten pocit, žeby som to mal byť ja, kto by mal v tomto smere podnikať nejaké kroky...
Dva a pol týždňa po Adamcovom odstúpení vymenoval VV SFZ do funkcie reprezentačného trénera Jozefa Adamca. Pod jeho vedením sa našim reprezentantom podarilo dosiahnuť zopár slušných výsledkov ako napríklad víťazstvo v Maďarsku, remízu v Rumunsku alebo nešťastnú prehru 0:1 v Portugalsku. Žiaľ po zahanbujúcej porážke s Rumunskom v septembri na Tehelnom Poli, ktorou sme sa pripravili o možnosť hrať aspoň v baráži o postup na ME 2000, sme sa ocitli opäť na začiatku...
- Mužstvo pod vedením pánov Adamca a Dragúňa malo určité nádejné záblesky, no výsledný dojem dosť pokazila naša domáca prehra 1:5 s Rumunskom a následný výkon s Lichtenštajnskom. Tréner Adamec je však veľkou osobnosťou slovenského futbalu, má svoju predstavu o ďalšom fungovaní reprezentácie, čo nám ukázal pri analýzach doterajších stretnutí. Preto si myslím, že pri dostatočnej podpore klubových trénerov a zväzu môže vytvoriť mužstvo, ktoré bude úspešne hrať v kvalifikácii o postup na MS 2002.
Podľa viacerých odborníkov sme práve pri žrebovaní kvalifikácie o postup na spomínané MS dostali asi najľahšiu skupinu v histórii. Zdieľate aj ty podobný názor?
- V tejto kvalifikácii neexistuje ľahká a ťažká skupina, takisto ako nemáte ľahkého alebo ťažkého súpera. V našej skupine môže prekvapiť úplne každé mužstvo, keď aj Azerbajdžan dokáže potrápiť favorizovaných Švédov a Turkov. Hoci tieto dva celky majú najväčšie šance na postup, my máme šancu zohrať s každým z týchto celkov rovnocennú partiu. Zamiešať karty sa však isto budú snažiť aj papierove slabšie mužstvá ako to naše... Veď napríklad kto rátal pred začiatkom predchádzajúcej kvalifikácie s tým, žeby Slovinsko mohlo postúpiť na ME. Predčasom som bol na losovaní ME v Bruseli, a tam si každý želal, aby do skupiny dostali práve Slovincov. Aj Ukrajina si však želala práve tento tím, a pozrite sa, ako dopadla... Najmä krajiny bývalej Juhoslávie sú silné a známe veľkou produkciou futbalových talentov. Keď sa ešte skonsolidujú po hospodárskej stránke, bude ešte aj Macedónsko veľmi nepríjemný súper.
Ak by ste mali zhodnotiť výkony slovenských klubov v uplynulom roku, ktoré z nich sa vám tak najviac pozdávali?
- V prvom polroku by sme museli oceniť výkonnosť Slovana. V jesennej časti dominovali po hernej stránke Inter s Košicami, medzi ktorými sa pravdepodobne rozhodne aj o celkovom majstrovi. Hoci som kedysi pracoval v Interi, v boji o nášho futbalového majstra chcem byť nestranný. Palce budem držať takému mužstvu, ktoré bude mať väčšie šance presadiť sa v európskych pohároch.
S akým želaním vstupuje prezident SFZ do tohto roku?
- Chcel by som zaželať zdravie, spokojnosť a šťastie každému priaznivcovi futbalu, hráčom, funkcionárom divákom i športovým novinárom. Bol by som veľmi rád, ak by sa nám úspech na diplomatickom poli, ktorým bolo pridelenie organizácie záverečného turnaja ME do 21 rokov, podarilo pretaviť do zlepšenia vzťahu verejnosti k nášmu futbalu. Verím, že naša verejnosť tým získa nové podnety pre to, aby sa futbal stal takým populárnym športom ako bol v minulosti. Predpoklady na to sú, zostáva sa s už len popasovať s problémami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.