nájsť dohodu.
"KDH sa bude o dohodu vždy usilovať," zdôraznil Čarnogurský na margo prichádzajúceho roka 2000. Náznaky niektorých médií, ktoré od jesene už dvakrát špekulovali o prípadnej výmene predsedu vlády Mikuláša Dzurindu po Helsinskom summite EÚ ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom, predseda kresťanských demokratov skomentoval slovami: "KDH naďalej podporuje M. Dzurindu ako predsedu vlády. Pre nás nie sú aktuálne takéto špekulácie."
O pôsobení opozície Čarnogurský povedal, že sa správala nekonštruktívne. "Čitatelia ma môžu podozrievať z jednostranného posudzovania vecí, ale nekonštruktívnosť opozície možno zmerať konkrétne. Ani jeden návrh opozície nebol konštruktívnejší ako návrh vlády. Mnohé boli urazenecké," poznamenal.
Šéf najsilnejšieho koaličného poslaneckého klubu SDK Roman Kováč odmietol zmienky vládnych partnerov, že najnestabilnejšou politickou silou bola práve SDK. "Chceme nabúrať tento mýtus a budeme postupne zverejňovať údaje, ako poslanci jednotlivých parlamentných skupín podporili vládu. Podľa mojich analýz s výnimkou kauzy odvolávania a menovania vedenia FNM, bola SDK jediná strana, ktorá bola stabilnou podorovateľkou vlády," zdôraznil Kováč.
Opätovne sa vrátil už k známej téze, že koaličné rozhovory sa musia riadiť prísnymi pravidlami a body, ktoré chcú strany prerokovať, musia ohlásiť včas, aby mohli byť vopred prerokované v koaličných stranách. Do nového roka si R. Kováč praje pokoj na prácu a nevenovať sa politickým treniciam.
"Ak to myslíme s Európskou úniou vážne, čaká nás prijatie 230 zákonov. Každá právna norma je trikrát čítaná, čo predstavuje 690 čítaní".
Podpredseda SOP I. Presperín uviedol, že SOP sa postupne darí politické ciele dosahovať. Na otázku, či po odchode R. Schustera nečaká SOP podobný osud ako Ľuptákovo ZRS, Presperín odpovedal: "Myslím si, že nedopadneme ako ZRS, pretože nerobíme ľúbivú politiku."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.