osvetľovač Jozef Schlosser. Okrem toho červené jazyky zdemolovali aj časť štúdia pri predvádzaní pyrotechnických efektov na nakrúcanie rozprávky Drak Hora. Prokurátor obžaloval z trestného činu všeobecného ohrozenia pyrotechnika Mariána K. a vedúceho výrobného štábu STV štúdio Košice Jaroslava F. Prvého preto, že , ako externý spolupracovník STV predvádzal výrobnému štábu pyrotechnické efekty bez prítomnosti požiarnej asistencie. A to v rozpore s povolením, ktoré vydala požiarna technička až na 6. a 7. marca 1996. Pri skúške sa s horiacou fontánou bezprostredne priblížil k polystyrénovej dekorácii, z ktorej bola vyhotovená maketa hlavy draka. Tá sa od iskier vznietila, tlela a neskôr sa oheň rozšíril na celú stenu. Na osvetľovacej plošine sa v tom čase nachádzal Jozef Schlosser, ktorý sa pokúšal oheň uhasiť. Utrpel pritom popáleniny dýchacích ciest i povrchu tela a udusil sa. Košickému štúdiu STV vznikla v dôsledku požiaru, poškodením stavebnej časti prenosovej sály, elektronického zariadenia a zničenia scény, škoda vo výške 3 302 150 korún.
Druhý obžalovaný, Jaroslav F. sa mal trestného činu všeobecného ohrozenia dopustiť tým, že neoboznámil externého režiséra Jaroslava D. s jeho právami a povinnosťami v rámci požiarnej ochrany pri výrobe rozprávky Drak Hora. "V nedeľu sa mala scéna len nasvecovať, nevedel som, že už 3. marca sa budú robiť pyrotechnické efekty. Tie boli naplánované až o tri dni neskôr. O zmene ma nikto neinformoval," argumentoval vedúci výrobného štábu.
Marián K. sa zas odvolával na to, že bol len externým spolupracovníkom STV a ked prišiel predvádzať pyrotechnické efekty, bol presvedčený, že je o bezpečnosť postarané. "Nie je mojou povinnosťou to kontrolovať. Je mi smutno z toho, čo sa stalo, ale necítim sa vinný, ani zodpovedný za to, z čoho som obžalovaný," povedal pred samosudkyňou Okresného súdu Košice II. "Dbali sme o to, aby pri každom škrtnutí zápalky i v záberoch nakrúcaných vo voľnom priestranstve asistoval člen požiarnej hliadky," tvrdili jedna po druhej svedkyne, no žiadna z nich nedokázala vysvetliť, prečo napriek toľkej ostražitosti došlo v prenosovej sále k požiaru. Nápadov, ako dosiahnuť čo najlepší efekt, aby plamene šľahajúce z papule Draka boli čo najpresvedčivejšie, bolo podľa slov Mariána K. veľa. Žiaľ, ako sa ukázalo, použitie pyrotechnickej fontány s tzv. studeným ohňom na makete v prirodzenej veľkosti, nebol najšťastnejší nápad. Z výpovedí obžalovaných i svedkov vyplynul záver, že pod tragickú udalosť, ku ktorej v štúdiu došlo, sa podpísala aj nekomunikatívnosť spolupracovníkov, ktorých práca nebola koordinovaná.
Podľa znalcov z odboru požiarnej ochrany "mechanizmom vzniku požiaru bolo to, že pri predvádzaní chrlenia iskier oka makety draka došlo ku kontaktu plameňa fontány s polystyrénovou dekoráciou k vytvoreniu skrytého, na začiatku tlejúceho ložiska." Neskôr sa tlenie rozhorelo do plamenného horenia a to sa rozšírilo na dekorácie vytvorené z horľavých materiálov.
Z nedbanlivosti a porušenia dôležitej povinnosti (nepoužil návod na manipuláciu s fontánou), ako aj zo spôsobenia požiaru, samosudkyňa uznala vinným 70-ročného pyrotechnika Mariána K. Dostal 20-tisícový peňažný trest a dvojročný zákaz vykonávať činnosť pyrotechnika. Vedúceho výrobného štábu STV štúdio Košice Jaroslava F. súd spod obžaloby prokurátora oslobodil. Takýto verdikt v kauze Drak Hora padol prvý raz v októbri 1997. Nasledovalo odvolanie sa Mariána K., v dôsledku ktorého Krajský súd v Košiciach verdikt prvostupňového súdu zrušil a kauzu vrátil na doplnenie dokazovania. Uplynuli temer dva roky, kým súd vyriekol druhý verdikt a to navlas taký istý. Marián K. to však nevzdal a znova sa odvolal. Konečnú bodku za tlejúcim drakom mal dať odvolací súd.
Karty však zamiešala minuloročná amnestia prezidenta SR Rudolfa Schustera, ktorá sa vzťahovala na nedbanlivostné trestné činy. Na jej základe senát Krajského súdu v Košiciach, ktorý mal na verejnom zasadnutí rozhodnúť o odvolaní obžalovaného, trestné stíhanie Mariána K. zastavil. Ten najprv amnestiu odmietol, no neskôr, keď už bol vytýčený termín verejného zasadania, svoje rozhodnutie zmenil a písomne súdu oznámil, že predchádzajúce vyjadrenie berie späť a amnestiu prijíma. A to je už definitívna bodka za kauzou, ktorej medzičasom stihla narásť temer štvorročná brada.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.