tretinu
Klaudia JURKOVIČOVÁ
Košice - Nedostatok peňazí v štátnej správe, samospráve, či v súkromnom sektore, to nie je len dôvod pre slovné prekáračky našich politikov. Okrem stále tenších peňaženiek nedostatok peňazí cítiť všade okolo nás, napríklad aj priamo pod nohami. Zľadovatené cesty, chodníky, tabuľky s nápismi - táto cesta je neudržiavaná... Preč sú tie časy, keď kilogramy soli vyriešili snehový problém na ceste za hodinku, dve. O tom, prečo sú cesty v takom stave, v akom sú, sme už viackrát v našich novinách informovali. Ako je to ale s chodníkmi, čo má robiť človek, keď spadne na ľade a utrpí nejaké to zranenie? Kam má ísť, u koho žiadať náhradu škody?
Hlavné cestné ťahy patria pod Slovenskú správu ciest, teda ich spravuje štátna správa. Mestské komunikácie patria samospráve, no a chodníky a cestičky medzi blokmi a budovami, to už je väčší problém. Ak sa vám stane úraz na chodníku a máte úrazovú poistenie, starosti vám odpadajú. Stačí len s papiermi od lekára ísť do svojej poisťovne a tá vám škodu uhradí. Ak však poistení nie ste, musíte si zistiť, kto je povinný starať sa o údržbu toho chodníku, na ktorom ste spadli.
Ak sa vám stal úraz na sídlisku medzi panelákmi, buď je za chodník zodpovedná mestská časť alebo správca bytovky.
"Ak vedie chodník priamo popri bytovke, nesieme za jeho údržbu zodpovednosť my," informoval nás podpredseda ÚBD Kuzmányho Dr. Pavel Hornáček. "Ak sú však už pred domom záhrady, prípojné komunikácie k chodníku patria nám, ale samotný súbežný chodník už nie. Keby náhodou niekto utrpel úraz na našej komunikácii, môže si škodu uplatniť cez súd alebo cez svoju poisťovňu, ktorá potom môže úhradu škody vymáhať od nás. My sme však takýto prípad zatiaľ nemali."
Platí zásada, že majiteľ budovy je povinný starať sa o priľahlé komunikácie, ktoré k objektu patria. Na ich údržbu si môže najať ďalšiu firmu. Ak nie je údržba chodníka dostatočná, utrpíte úraz a nie ste poistený, môžete úhradu škody žiadať súdnou cestou. Väčšina majiteľov si dáva objekty poisťovať a prostredníctvom tejto poistnej zmluvy môže byť vaša škoda uhradená. Poisťovňa na základe okolností (napr. či bola poľadovica, alebo išlo o nedbanlivosť majiteľa objektu) zváži, koľko z tejto sumy uhradí. Ak je zranený poistený, nie je žiadny problém, pretože poisťovňa poškodeného aj majiteľa objektu si škodu refundujú. V prípade, ak objekt poistený nebol, ale poškodený má vlastnú úrazovú poistku, väčšinou úhrada škody ide na ťarchu poisťovne.
Najväčší problém vzniká, keď ani poškodený nemá poistenie, ani majiteľ objektu. Vtedy ostáva iba súdna cesta, poškodený však musí preukázať, že zranenie skutočne utrpel na danej komunikácii. V takom prípade potrebujete svedka udalosti, pretože majiteľ sa môže vyhovárať, že sa to nestalo na jeho chodníku. Preto je dobré, aj keď pri bolestivých zraneniach ťažko predstaviteľné, ísť hneď po úraze aj s očitými svedkami do objektu, ku ktorému cesta alebo chodník patrí a žiadať od majiteľa písomné potvrdenie, že sa to stalo práve na jeho ceste. Nuž, vyzerá to komplikovane, ale v podstate je riešenie jednoduché. Strýčko náhoda je blbec a preto naozaj niet nad zaplatenie symbolickej sumy za úrazové poistenie. Zvlášť v zimnom období si možno pogratulujeme za prezieravosť, pretože, ako nám povedal prednosta Kliniky úrazovej chirurgie FN Luisa Pasteura MUDr. Miroslav Kitka, hoci túto sezónu nezaznamenali viac zranení ako vlani, stále platí, že v zime ošetrujú asi o tretinu viac zlomenín dolných končatín ako v lete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.