Tretí najvyšší náboženský predstaviteľ tibetského buddhizmu "žijúci Buddha"
Z rezidencie, v ktorej sa od stredy zdržiaval, odišli okrem 14-ročného karmapa-lámu aj jeho sestra, ktorá je mníškou, dvaja z jeho prívržencov, ktorí ho sprevádzali na ceste naprieč Himalájami, a 15 dalajlámových strážcov.
Dalajlámova exilová vláda sa k úteku karmapa-lámu vyjadrila až v sobotu kvôli obavám z možných represálií čínskych úradov v Tibete. Lámov útek môže výrazne skomplikovať indicko-čínske vzťahy, ako aj dalajlámovu snahu o obnovenie dialógu s Pekingom o budúcnosti Tibetu.
17. karmapa-láma, ktorý minulý týždeň ušiel z Číny, dorazil v stredu po týždňovom putovaní naprieč Himalájami do indického mesta Dharmsala, sídla exilovej vlády najvyššieho tibetského duchovného vodcu dalajlámu. Mimoriadne vyčerpaný karmapa-láma, ktorý je jediným tibetským duchovným predstaviteľom, ktorého uznal pekinský komunistický režim, sa po príchode do Indie stretol medzi štyrmi očami so samotným dalajlámom. Čína lámov odchod potvrdila, upozornila však, že dvere pre jeho návrat zostanú vždy otvorené.
Po dalajlámovi a pančenlámovi je karmapa-láma treťou navyššou osobou tibetského buddhizmu a riadi náboženskú odnož Kagyu, ktorá je po tzv. červených a žltých čiapkach treťou najpočetnejšou.
Autor: Dharmsala (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.