cti byť prvým veľkým škandálom nového roka. Z kuloárov včera ubzikla informácia, že na dnešnú koaličnú radu chcú dať predviesť riaditeľa elektrární (SE) Štefana Košovana, kde by mal "vec" vysvetliť. Pozvaný je i minister hospodárstva Ľubomír Harach. Že či z vyšetrovania aj niečo bude, je však veľmi otázne - politické krytie Košovana zabezpečuje SDĽ, ktorej SE "patria" na základe ústnych dohôd koalície o rozdelení hospodárskych sfér v štáte.
Skutková podstata je priezračná a fakticky niet čo riešiť. Podľa energetickej koncepcie SR, ktorú vypracovali samotné SE a schválilo ministerstvo hospodárstva, je najvýhodnejším spôsobom likvidácie vyhoreného jadrového paliva jeho uloženie v medzisklade v Bohuniciach, ktorý má kapacitu na 40 rokov. Jadrový odpad teda nie je problémom dňa ani roka, ktorý by bolo potrebné riešiť teraz a navyše na úkor štátneho rozpočtu.
Napriek tomu Košovan podpísal v októbri s akousi ruskou firmou kontrakt "na prevzatie, prepracovanie a vrátenie jadrového odpadu", s určenou cenou 700 dolárov za kilogram. Platobné podmienky pripúšťali tri možnosti - platbu v hotovosti v dolároch, kombinovanú platbu v dolároch a tovaroch a až na poslednom mieste zmluva uvádzala možnosť odpisu z ruského dlhu v rámci deblokácií. Dôležité je, že v čase podpisu kontraktu boli rokovania štátneho tajomníka Podstránskeho s ruským ministerstvom financií o deblokáciách zahalené úplnou hmlou a sú zamrznuté bez výsledku dodnes. Jednoducho a jasne - Košovan pripravoval transport desiatich vagónov jadrového odpadu, ktorý by musel byť v prípade krachu deblokačných rokovaní splatený "na drevo" z prostriedkov elektrární. Keďže Dozorná rada SE hlasovaním zmluvu zrušila, to už priamo nehrozí, zodpovednosť Košovana (a celého predstavenstva SE) je napriek tomu jasná.
Nemenej zrejmá je tiež "vtipná" pointa - ak by sa transakciu predsa podarilo zrealizovať cez deblokácie, dvadsaťpercentnú províziu by vyinkasovala Devín banka, slávny to víťaz ešte slávnejšieho deblokačného tendra. Presne tá Devín Banka, šéfom dozornej rady ktorej bol, až do svojho presunu do SE - Štefan Košovan. A presne tá Devín banka, ktorej dnešný generálny riaditeľ, Ľubomír Kanis, je podľa Migaša "dobrý straník SDĽ" a jeho kamarát-spolužiak zo štúdií v Kyjeve.
Úmysel SOP a SMK prehnať kauzu koaličnou radou nie je dodatočnou reakciou na týždeň trvajúcu mediálnu kampaň. Prvý pokus dostať Košovana "na koberec" bol ešte v decembri. Pozitívne to treba vyzdvihnúť preto, že na rozdiel od bývalých káuz vyvinuli počiatočnú iniciatívu nie médiá, ale politici. Teda po tom, čo dostali na stôl "dôverné" zápisnice z predstavenstva SE sa nesnažili vec ututlať, čo je dobré znamenie.
Plán Hamžíka a Bugára je jasný: Vyvinúť tlak na Haracha, ktorý ako nadriadený minister nesie primárnu politickú zodpovednosť. Z "hlbinnej kontroly" a "personálneho auditu", ktoré minister v SE nariadil, je totiž zrejmé, že naťahuje čas, pretože politický štít SDĽ preraziť nedokáže. SMK a SOP ide teda v princípe o to, aby Harach prestal alibisticky gestikulovať, že nad jeho ministerskými právomocami stoja politické dohody a on nič nezmôže. To je iste pravda, ako bezprostredne zainteresovaný by sa však mal aspoň zapojiť do tlaku na personálnu úniu Migaš-Dzurinda.
Konečné riešenie totiž drží práve tento tandem. Ak by SOP a SMK boli vo svojom ťahu po Košovanovej hlave úspešné, vyslali by prvý vážny signál, že nominácie kryté koaličnými dohodami si nemôžu dovoliť celkom všetko - napríklad prepísať energetickú koncepciu štátu. Namieste je však skôr zdravá skepsa, svojich pappenheimských už predsa len trochu poznáme. .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.