Košiciach. Priamo v teréne sa chcel presvedčiť, aká je situácia vo východoslovenskom regióne, ktorý je v rámci Slovenska najslabší, no bude rovnako súčasťou Európskej únie.
"Ako spravodajca Európskeho parlamentu a Európskej únie sa budem zameriavať na vývoj situácie v tomto regióne, ktorý má predovšetkým sociálne a ekonomické problémy," uviedol Wiersma. Ako dodal, EÚ má dlhodobú tradíciu v pomoci chudobnejším regiónom a "je to najdôležitejší nástroj solidarity, aký máme, aby bohatšie regióny pomáhali chudobnejším". Tento princíp je potrebné uplatňovať aj v samotnom regióne.
V rámci sociálneho a ekonomického rozvoja východného Slovenska možno podľa Wiersmu riešiť aj rómsku otázku.
Pri tom by Európska únia mala pomôcť, keďže tento problém považuje spolu s jadrovou bezpečnosťou za prioritný. "Ak sa podarí zlepšiť ekonomickú a sociálnu situáciu Rómov, zlepší sa ich celková pozícia v spoločnosti. Nie je to však výhradná zodpovednosť EU, vlády, štátnej správy, či samosprávy, ale aj samotných obyvateľov z regiónu i Rómov," uviedol spravodajca Zahraničného výboru EP.
Rómska otázka nie je izolovaným problémom Slovenska, ale rezonuje aj v ďalších krajinách usilujúcich sa vstúpiť do únie, ako je Česko, Maďarsko i ďalšie. Wiersma preto podporuje spoluprácu štátov, ktoré majú obdobné problémy. Podľa neho problém Rómov však netreba chápať ako etnický, ale v prvom rade ako problém sociálny a ľudský.
V Košiciach sa Wiersma stretol aj so zástupcami rómskeho etnika, ktorí tiež zdôrazňovali najmä sociálno-ekonomický aspekt. "Hovorilo sa predovšetkým o probléme chudoby," skonštatoval európsky hosť a dodal, že o otázke diskriminácie sa nediskutovalo. "Diskriminácia je niečo, čo nás sprevádza vždy a všade a demokratickí politici by sa mali snažiť proti nej bojovať."
Na otázku, ako súčasný pohyb Rómov môže ovplyvniť vstup Slovenska do Európskej únie, Wiersma odpovedal: "Keby Slovensko v tejto otázke odteraz až do podpísania dohody o vstupe do EU nerobilo absolútne nič, určite by ste mali veľké problémy. Osobne som však presvedčený, že vaša vláda urobí všetko pre zlepšenie situácie." V súvislosti s azylovou politikou európskych krajín sa Wiersma vyslovil za systém rovnakých pravidiel pre všetky krajiny Európskej únie.
Ocenil, že ako spravodajca pre Slovensko sa v poslednom roku nemusel prioritne zaoberať politickými problémami a vyslovil veľkú vieru v potenciál Slovenska, ktorému sa "v mnohom darí". Potrebné je však v tempe, akým súčasná vládna moc pristupuje k EU, vydržať.
Na stretnutí s prednostom Krajského úradu v Košiciach Štefanom Vranovským sa Wiersma oboznámil s niektorými konkrétnymi projektami na rozvoj regiónu, napríklad na využitie geotermálneho tepla v Ďurkove. "Projekty, ktoré poznám a ktoré podporuje aj vláda, sú veľmi dobré. Mali by sme spolu s vládou Európsku komisiu presvedčiť, že východné Slovensko potrebuje pomoc. Rovnako je dôležité, aby miestne inštitúcie prilákali zahraničné investície, ktoré by mohli pomôcť pri realizácii týchto projektov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.