školskej jedálni variť, a tak si kuchárky prišli do práce takpovediac oddýchnuť. A študenti? Tí si zase včera priniesli stravu z domu. Ale poďme pekne po poriadku.
Škola, ktorá nie je dodnes napojená na obecný vodovod, čerpá vodu z neďalekej studne sídliacej na pozemku zvanom Panský les, ktorého majiteľom je realitná kancelária Nobilia. Tá na predmetnom stavebnom pozemku stavia rodinné domy, pričom studňu riadne oplotila, aby tak zabezpečila zákonom stanovené ochranné pásmo. Pripojenie na obecný vodovodný rad, ktorý je hotový, však zrejme aj kvôli nedostatku peňazí zostáva dodnes na mŕtvom bode. Ešte 26. novembra 1999 bola v škole pracovníkmi Štátneho zdravotného ústavu (ŠZÚ) v Košiciach odobraná vzorka vody na skúmanie jej kvality. O necelý mesiac na to (21.12.1999), prišla od hygienikov odpoveď, avšak nie do Malej Idy, ale na ZŠ Novačany. V rozhodnutí ŠZÚ sa uvádza, že vzorka vody vykazala na základe mikrobiologických a biologických ukazovateľov prekročenie medzných hodnôt koliformných baktérií, fekálnych streptokokov a nezofilných bakterií. Voda nezodpovedá požiadavkám STN 75 7111 a preto nemôže byť kvalifikovaná ako "Pitná voda". Pozoruhodné je aj to, že takto dôležité rozhodnutie nebolo odoslané doporučene.
"Žiaľ, my sme o skutočnosti, že hygienici odobrali vzorky vody na rozbor, vôbec nevedeli. Nikto nás o tom neinformoval a preto sme odpoveď nečakali. O výsledku rozboru sme sa dozvedeli až zo ZŠ Novačany, no je zaražajúce, že nás nik o škodlivosti vody neinformoval. Nevarili sme prakticky len v pondelok, nakoľko nám ododneška budú voziť vodu cisternou. Dnes majú hygienici odobrať ďaľšie vzorky a dúfam, že do konca týždňa situáciu zdarne vyriešime. Najlepšie by bolo napojenie školy k obecnému vodovodu. Ten však ešte treba prebrať od dodávateľa a potom nám stačí natiahnuť asi 20-metrovú rúru," hovorí na margo nepríjemnej situácie riaditeľ ZŠ Malá Ida Ján Berežný.
Stojí za zamyslenie, kde je v tomto prípade pes zakopaný. Uvedenú školu navštevuje 329 žiakov z piatich obcí a tí všetci konzumovali celý mesiac jedlá pripravené z kontaminovanej vody. Možno si niekto povie, no dobre, aj tak sa voda pri varení prevarí. No nik nemôže zaručiť, že sa počas spomínaného obdobia nikto zo zamestnancov, či žiakov nenapil. Čo by sa stalo, keby vznikla nejaká epidémia, kto by na seba zobral bremeno zodpovednosti? Vedenie školy informovalo o vzniknutej situácii starostov obcí /Šemša, Novačany, Hodkovce, Bukovec, Malá Ida/, ktorí prostredníctvom obecných rozhlasov dali rodičom detí na vedomie, že je školská jedáleň dočasne zatvorená.
O stanovisko k uvedenému problému sme následne požiadali starostu obce Malá Ida Imricha Janitora. Ten nám len zopakoval slová riaditeľa školy, pričom nezabudol zdôrazniť, že buď on, alebo riaditeľ ZŠ mali byť o závadnosti vody i odbere včas informovaný.
"Celý problém je v tom, že predmetná studňa sídli na Panskom lese. Firma Nobilia kúpila pozemok bez vecného bremena, je teda vlastníkom aj studne. Je pravda, že je dodržané ochranné pásmo, no všetko by sa vyriešilo, keby sa škola napojila na obecný vodovod. Dúfam, že sa nám to podarí zrealizovať na jar, keď pominú mrazy. Potrebujeme preinvestovať zhruba 60-tisíc korún, ktoré však nemáme. Tie musí uvolniť Okresný úrad," povedal nám starosta I. Janitor.
Nuž opäť začarovaný kruh, chýbajú peniaze, každý sa na každého vyhovára. Starosta by rád škole pomohol, aj napriek tomu, že je štátna. Ako uviedol, zháňa sponzorov, no nie je to jednoduché. Vystáva otázka, dokedy budú trpieť deti a kedy sa veci pohnú dopredu. Alebo si musíme počkať na nejakú epidémiu...?
Majiteľ firmy Nobilia, ktorá vlastní Panský les, sa o celej záležitosti dozvedel od nás.
"O ničom neviem. Viete, problém so studňou sa ťahá už dlhšiu dobu, tá voda nikdy nebola dobrá. Prečo ma však starosta obce, prípadne riaditeľ školy neinformoval, to neviem. Keby som to bol vedel, stačilo tam poslať pár chlapov, zistiť ložisko znečistenia a pokúsiť sa ho odstrániť. Zo staveniska sa do studne dostať nič nemohlo, musí to pochádzať z iného zdroja. Nedávno sme obci pomohli sumou 70 000 Sk k dostavbe plynovodu, snažíme sa podať pomocnú ruku. Už dlhšiu dobu apelujem, aby sa škola pripojila k vodovodu, do šachty som dal kvôli tomu namontovať ´téčko´ so šupátkom, no dodnes sa tak neudialo," hovorí majiteľ realitnej kancelárie.
Viac svetla by do tejto záležitosti prinieslo stanovisko Štátneho zdravotného ústavu. Pre pracovnú zaneprázdnenosť sa nám však včera kompetentná pracovníčka nemohla vyjadriť. K prípadu sa vrátime v zajtrajšom čísle.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.