zorganizovali vo Vojenskej leteckej akadémii gen. M. R. Štefánika v Košiciach technickú prezentáciu jedného zo svojich najúspešnejších produktov cvičného bojového lietadla Hawk. Pravdu povediac, spoločnosť BAE Systems je nová len formálne, pretože vznikla nedávno, a to zlúčením firiem British Aerospace a Marconi Electronic Systems, ktoré sú na svetovom trhu etablované už niekoľko desaťročí.
Nová spoločnosť s ročným obratom 12,3 miliardy libier sa stáva celosvetovo druhým najväčším dodávateľom obranných systémov (po americkom koncerne Lockheed Martin) a zamestnáva vyše 115 000 pracovníkov v deviatich krajinách. Spoločnosť British Aerospace sa podieľala a podieľa na vývoji takých moderných civilných a vojenských lietadiel, akými sú napríklad dopravné lietadlá Airbus (pre ktoré uvedená spoločnosť vyvinula krídla s vynikajúcimi aerodynamickými vlastnosťami) a stíhacie lietadlá Gripen a Eurofighter. A na čo chce byť firma BAE Systems pripravená? Nuž na chvíľu, keď slovenská vláda vypíše súťaž alebo ak chcete tender - ma dodávku cvičných a ľahkých bojových lietadiel pre letectvo Armády Slovenskej republiky. Tá chvíľa vraj príde čoskoro a preto zástupcovia spomenutej britskej firmy na čele s pánom Julianom Scopesom, výkonným viceprezidentom pre strednú Európu, prišli do Košíc predstaviť svojho "jastraba", i keď zatiaľ len na papieri a na premietacom plátne.
Hawk čiže jastrab je bezpochyby jedným z najúspešnejších cvičných a ľahkých bojových lietadiel na svete. Celkove bolo pre letecké sily 17 krajín dodaných resp. objednaných okolo 800 Hawkov. Aj keď prototyp prvého Hawka vzlietol už pred vyše štvrťstoročím (21. augusta 1974), vďaka mimoriadne vydarenej konštrukcii a neustálej modernizácii tromfnú najnovšie modely Hawka svojou životnosťou, nízkymi prevádzkovými nákladmi a univerzálnosťou i oveľa mladších súperov. Z pôvodnej verzie T.Mk1, ktorú mali možnosť vidieť aj návštevníci leteckého dňa v Košiciach v roku 1998 (na snímke), bola vyvinutá exportná verzia Mk.50 a z nej ďalšia verzia, označená Mk.60 a vystrojená novým krídlom s lepšími aerodynamickými vlastnosťami i novými klapkami. Túto verziu si objednalo Zimbabwe, Dubaj, Abu Dhabí, Kuvajt, Saudská Arábia, Švajčiarsko i Južná Kórea už z tohto zoznamu vidno, že Hawk si poradí s najrozmanitejšími klimatickými a prírodnými podmienkami. Najnovšie verzie, ktoré Angličania ponúkajú aj Slovensku, sú označené Hawk 100 a Hawk 200. Hawk 100 je dvojmiestne cvičné lietadlo, určené pre pokračovací výcvik budúcich pilotov stíhacích lietadiel, pre výcvik navigátorov a operátorov najmodernejších zbraňových systémov. "Stovka" je súčasne aj ľahkým bojovým lietadlom, určeným na boj proti pozemným cieľom, na plnenie úloh protivzdušnej obrany i na letecký prieskum. Jednomiestna bojová verzia Hawk 200 má 80 percent dielov zhodných s dielmi dvojmiestnej verzie (základným konštrukčným materiálom oboch verzií sú hliníkové zliatiny) a je vystrojená ultramoderným pulzným dopplerovským radarom na vyhľadávanie cieľov. Návštevníci minuloročného leteckého dňa SIAD ´99 v Bratislave mali možnosť vidieť Hawk 200 v letovej ukážke, ktorá sa však v dôsledku chyby pilota skončila tragickou haváriou. Ako kuriozitu možno spomenúť, že Hawky 200 určené pre Malajziu boli upravené tak, aby mohli niesť ruské riadené strely R-73.
Nikto zatiaľ verejne nepovedal, kedy a koľko ľahkých bojových lietadiel bude Slovensko vlastne potrebovať, ale neverejne sa hovorí o čísle okolo 40. A aj keď sú Angličania presvedčení, že voľba Hawka by bola pre nás tou najlepšou voľbou, v hre sú aj iné lietadlá. Najvážnejším konkurentom Hawka je pravdepodobne nový typ L-159 ALCA českej (kedysi československej) firmy Aero, ktorej staršie cvičné lietadlá L-29 Delfín a L-39 Albatros sú na slovenskom leteckom nebi ako doma. Česká ALCA síce súboj s Hawkom o dodávky do Južnej Afriky prehrala, ale na Slovensku môže byť (a býva) všetko inak. Netreba však zabúdať ani na rusko-francúzske lietadlá Mig-AT či na rusko-taliansky Jak-130. Bez ohľadu na to, pre aké lietadlo sa rozhodneme, ostáva otázkou, kde na to vezmeme peniaze. Veď taký Hawk 100 či 200 stojí, v závislosti najmä na elektronickom vybavení (tzv. avionike), od 12 do 20 miliónov dolárov. Aj tu ponúkajú Angličania riešenie. Toto riešenie sa nazýva "offset", čiže kompenzačné obchody. Britská firma už začala predbežné rokovanie s niektorými slovenskými podnikmi o možnostiach exportu do Veľkej Británie a bude sa sama aktívne usilovať o vytváranie exportných príležitostí a hľadanie potenciálnych investorov do slovenského priemyslu. Predstavitelia firmy BAE Systems sú možno až príliš optimistickí, keď tvrdia, že tieto tzv. offsetové programy by mohli viesť až k stopercentnej kompenzácii ceny dodaných Hawkov.
Tak či onak, Angličania by boli zrejme veľmi radi, keby stav jastrabov v našej prírode bol rozšírený o jastraby takpovediac umelé o lietadlá Hawk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.