celkom tak, podobné slovné spojenia používajú aj súčasní štátni úradníci. Napríklad proces vyvlastňovanie súkromných pozemkov funguje dodnes.
Rodine Kappanovcov, ktorá žije na Kapustnej ulici v Barci (mestská časť Košice) už niekoľko generácii, sa tamojší obecný úrad snaží vyvlastniť časť ich záhrady. Najstaršia členka, Magdaléna, proti týmto snahám obce ostro protestuje.
"Neverím, že v demokracii je niečo také možné. Také svinstvá robili len komunisti! Myslela som, že žijeme v slobodnej krajine, kde ľudia môžu narábať s majetkom podľa svojej vôle. V tejto domnienke som však žila dovtedy, pokým sa úradníci z mestskej časti Barca nerozhodli siahnuť na môj pozemok. Chcú vyvlastniť časť mojej záhrady na Kapustnej ulici, kde žije naša rodina už niekoľko generácii. Idú tu postaviť cestu a zohyzdia mi celý pozemok. To nie je všetko, aby tak mohli urobiť, starosta sfalšoval zmluvu o kúpe môjho pozemku," zverila sa nám pani M. Kappanová.
Podľa nej takýto spôsob nakladania so súkromným majetkom je neprípustný a má pocit, že zo strany úradov boli porušené jej základné ľudské práva.
Starostom Mestskej časti Barca je Ladislav Buľko. Požiadali sme ho, aby sa danému problému vyjadril.
"S touto obyvateľkou máme večné problémy. Týkajú sa aj výstavby cestnej komunikácie medzi Kapustnou a Ľanovou ulicou, ktorá podľa projektu zasahuje do jej pozemku. To znamená, že pri jej výstavbe potrebujeme časť jej záhrady. Konkrétne 27 metrov štvorcových.
Pani Kappanová si vymýšľa. Totiž žiaden pozemok, obec zatiaľ nevyvlastnila a ani nevyvlastní, pretože to nemá v kompetencii. Pravdou je, že sme dali návrh na vyvlastnenie spomínanej časti jej záhrady," povedal nám starosta Buľko.
"Dôvodom je výstavba spomínanej komunikácie, ktorú žiada osem majiteľov susedných pozemkov. Územný plán už existuje 20 rokov a presne tak dlho žiadajú výstavbu tamojší obyvatelia. Vonkoncom nie je pravda, že som sfalšoval kúpno-predajnú zmluvu. Pani Kappanovej som poslal iba jej návrh, pretože sme sa s ňou najprv chceli dohodnúť. Za jeden meter sme núkali 440 korún. Tento návrh však pani neprijala, nuž sme jej ponúkli 800 korún. Ani na to však nereflektovala. Po viacerých neúspešných stretnutiach sme sa rozhodli, že podáme návrh na vyvlastnenie. Chápem, že sa jej to nepáči a bolí ju to, no komunikáciu potrebuje viacero susedov a je to verejný záujem obce", argumentuje L. Buľko.
"Nikto sa so mnou nedohováral, skôr som to bola ja, kto chcel urobiť kompromis. Najprv som totiž navrhovala, že pozemok dám, ale pod podmienkou, že to bude menej, dokonca som starostovi ukázala, ako by to mohlo vyzerať. No on na to nereagoval a urobil po svojom. Viete, okolo mňa bývajú sami fajnoví ľudia a tí si u neho vybavili, že im zoberie menej, práve na úkor môjho pozemku. Jeden sused je dokonca poslancom na miestnom úrade a toľko pozemku mu nezobrali ako mne," hovorí M. Kappanová.
"Pripúšťam, že pani Kappanová navrhovala, aby sme jej zobrali menej pozemku, no nemohli sme to prijať, aj keby sme chceli, pretože úsek, ktorý nám ponúkala, by nám pri výstavbe cesty nepomohol. Jednoducho nám ho nebolo treba," reagoval starosta.
K faktu, ktorý uvádza pani Kappanová, že najviac pozemku berú práve jej a nie iným, L. Buľko uviedol. "Susedia, ktorých spomína M. Kappanová a medzi ktorými je aj poslanec miestneho zastupiteľstva, dali pozemok na výstavbu cesty zadarmo. Ich záujem na postavení cesty nie je menší, ako záujem ostatných susedov."
Vyvlastňovacie konanie realizuje Okresný úrad Košice IV, odbor životného prostredia podľa zákona č. 595/1990 Zb. z. o štátnej správe pre životné prostredie, zákona č. 50 /1976 Zb. z. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, v úplnom znení zákona č. 109/ 1998 Zb. z.
Pred aplikáciou týchto zákonov však musí samosprávny orgán realizovať množstvo prípravných úkonov.
"Obec musí zvolať miestne zastupiteľstvo, ktoré odhlasuje vyvlastnenie pozemku. Starosta následne obstará odborný posudok, ktorý určí bonitu (cenu) majetku a kompletnú dokumentáciu podá na príslušný okresný úrad. Ten začne vo veci konať. Tu sa však pracovníci musia snažiť dospieť k dohode medzi procesnými stránkami. V opačnom prípade sa majetok vyvlastní", informoval nás vedúci odboru životného prostredia OÚ Košice IV, Mgr. Peter Petrivaldský. "Subjekt sa však spravidla odvoláva. Vtedy spis posielame na Krajský úrad, ktorý uvedené odvolanie preskúma, alebo vráti na obnovené konanie. V prípade potvrdenia rozhodnutia vyvlastnený majiteľ nemá ďalšiu možnosť odvolania. Obec mu vyplatí finančný obnos, ktorý ak majiteľ neprevezme, putuje do depozitu, kde je uschovaný dva roky. Po vypršaní tejto lehoty prepadá v prospech štátu", dodal šéf odboru životného prostredia OÚV Košice IV.
Pozemkom pani Kappanovej určil znalec cenu 440 korún za meter štvorcový. Prvé pojednávanie sa uskutočnilo koncom októbra. Pani Kappanová však odmieta peniaze i akékoľvek vyvlastnenie.
"Napíšem prezidentovi a budem sa sťažovať všade, kde sa to len dá. Je to totiž nehorázna nespravodlivosť. Budem bojovať, aj keby som mala dušu vypustiť," pohrozila dôchodkyňa M. Kappanová.
Starosta Buľko má však na vec iný názor.
"Vyvlastnenie pozemkov pani Kappanovej pravdepodobne prejde, cesta je totiž obecným záujmom a s jej výstavbou súhlasí väčšina obyvateľov ulice," povedal. Zákonom stanovené podmienky podľa svojich slov do bodky splnil.
V súčasnosti na cestnej komunikácií pracuje obcou najatá stavebná firma. Pri kopaní základov sa však spornému pozemku Kappanovcov zatiaľ vyhli...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.