doručili legislatívnemu odboru Úradu vlády Slovenskej republiky až dnes ráno. Vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš, ktorý o tom informoval médiá, predpokladal, že návrh bude po vzájomnej dohode zaradený do legislatívneho procesu, vrátane jeho prerokovania v Legislatívnej rade vlády SR. Nevylúčil, že rada, ktorej členovia včera absolvovali prvé zasadanie v roku 2000, prerokuje uvedený návrh v utorok 18. januára.
Návrh ústavného zákona korigujúceho vydané rozhodnutia o amnestii, ktorý LRV predložil minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský, by sa teda podľa Ľ. Fogaša nemal dostať na najbližšie - stredajšie rokovanie vládneho kabinetu. Na druhej strane pripustil, že vláda sa môže rozhodnúť prerokovať návrh zákona aj bez stanoviska legislatívnej rady. Ako však uviedol, takéto rozhodnutie by ho mrzelo obzvlášť preto, že ide o ústavný zákon.
Ľ. Fogaš zopakoval svoje negatívne stanovisko k obsahu návrhu ministra spravodlivosti. Predloženej norme vyčíta najmä zásah do rovnováhy deľby moci a retroaktivitu, ktorá je podľa neho v trestnom zákonodarstve "absolútne vylúčená". V reakcii na novinársku otázku pripustil, že predkladaný návrh je v rozpore s princípmi právneho štátu. Za prijateľnejšiu alternatívu riešenia problému kontroverzných amnestií považuje Ľ. Fogaš iniciatívu generálneho prokurátora novelizovať niektoré procesné normy vo vzťahu k mechanizmom rozhodovania ústavného súdu.
Ľavicoví demokrati nepodporia v parlamente ústavný návrh zákona o zrušení niektorých amnestií. Toto stanovisko včera novinárom prezentoval predseda poslaneckého klubu Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Ladislav Orosz počas popoľudňajšieho rokovania predstavenstva SDĽ v Bratislave. Podľa jeho slov ľavičiari sa prikláňajú k riešeniu novelizovať zákon č. 38/1993 Z. z. o konaní pred ústavným súdom, pretože ústavnú iniciatívu KDH považujú za rozpornú s princípmi právneho štátu. Riešenie KDH by malo podľa Oroszových slov v dlhodobejšom časovom horizonte negatívne následky pre Slovenskú republiku.
Názor Strany maďarskej koalície (SMK) sa v otázke návrhu ústavného zákona z dielne KDH o zrušení amnestií expremiéra Vladimíra Mečiara nezmenil. Návrh má teda naďalej plnú podporu maďarskej koalície, pretože tá nevidí iný spôsob ako vyšetriť únos Michala Kováča mladšieho do cudziny. Povedal to predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.