základe výberových konaní. Doterajšieho šéfa opery Františka Balúna nahradila Zuzana Lacková a baletný súbor povedie namiesto Marty Žecovej choreograf Ondrej Šoth.
"Za najdôležitejšie považujem, že obidvaja umelci sú polyfunkční v zmysle svojich vyjadrovacích schopností a otvorení smerom k rôznorodým žánrom. Najpodstatnejšia bola práca výberovej komisie, ktorá zvažovala a vyberala medzi viacerými zaujímavými ľuďmi, pred ktorými nezatvárame dvere a možno v budúcnosti budeme spolupracovať. Merítkom, aby sme posúdili, či sú predstavy vybraných kandidátov reálne, boli ich doterajšie výsledky. Sympatická bola ochota týchto ľudí posunúť toto divadlo dopredu a odvaha otvoriť pomyselné okná. Podobne ako svojho času Ján Šilan, keď nastúpil do prešovského divadla povedal historickú vetu: ‚Tak a teraz tu otvoríme okná a trošku vyvetráme.' Mám pocit, že táto sezóna by sa mohla stať sezónou prelomu, nie tým, že by sme niečo zatracovali, ale takéto výmeny by mali byť v umeleckej sfére prirodzené. Divadlo potrebuje občas infúziu v podobe novej umeleckej krvi. Zmeny zavŕši na konci sezóny výberové konanie na post šéfa činohry a už prvého februára nástup nového manažéra. Jeho meno zatiaľ neprezradím, poviem iba toľko, že má 29 rokov," povedal včera Peter Himič.
Režisérka Zuzana Lacková (30) naštudovala pred dvoma rokmi v košickom divadle s debutujúcimi opernými spevákmi Figarovu svadbu a najnovšie má za sebou premiéru v Národnom divadle, kde s dobrými ohlasmi inscenovala operu Nabucco. Je absolventkou opernej réžie na VŠMU v ročníku Branislava Krišku a okrem toho vyštudovala divadelný kostým a scénografiu. Ako prezradila, chcela by nadviazať na úspešné obdobie operného súboru, čo si však vyžiada rekonštrukciou všetkých zložiek súboru, a to nielen personálnu, ale aj ideologickú. Jej doménou je kozmopolitná otvorenosť pre tvorivé názory a rôzne smery.
"Mojou predstavou je preniesť tento princíp fungovania do operného súboru a vytvoriť akúsi otvorenú tvorivú dielňu prístupnú rôznym podnetom a inšpiráciám. Aby dostali priestor rovnako debutujúci umelci ako aj vyhranené umelecké osobnosti. Máme v úmysle robiť spoločné projekty, kde by sa rovnocenne na výslednom diele podieľala každá zo zložiek divadla," prezradila svoje zámery Zuzana Lacková.
Choreograf Ondrej Šoth (40) je absolventom košického Konzervatória, následne vyštudoval choreografiu na VŠMU. Má za sebou bohaté umelecké skúsenosti u nás aj v zahraničí. Pracoval v Národnom divadle v Bratislave, v Prahe a v Šmokovom komornom balete. Okrem toho pôsobil ako pedagóg na VŠMU a na pražskej AMU. Podieľal sa napríklad na veľkom multimediálnom projekte Laterny Magiky Odysseus. Skúsenosti umeleckého šéfa si vyskúšal v Mestskom divadle v Ústí Nad Labem. V roku 1983 naštudoval s baletom košického divadla tanečné oratórium Carmina Burana. V zahraničí hosťoval na známych amerických a európskych scénach a je držiteľom mnohých medzinárodných ocenení. Podobne ako Zuzana Lacková, chce byť otvorený spolupráci s tvorivými osobnosťami a dostať súbor na európsku úroveň.
"Želal by som si, aby sa do divadla konečne vrátila pozitívna energia profesie. Bez zbytočných intríg, kto s kým pre koho a proti komu. Verím, že sa mi podarí dotiahnuť sem choreografické osobnosti, ktoré by pomohli vyšpecifikovať a sprofesionalizovať tanečníkov po všetkých stránkach. Pripravuje sa spolupráca napríklad s Liborom Vaculíkom a Jánom Ďurovčíkom a mnohými medzinárodnými choreografickými osobnosťami. Som známy tým, že pracujem tvrdo a takýto dril vyžadujem aj od iných," uviedol Ondrej Šoth.
"Keď som nastúpil, mnohí sa pýtali: Čo tak asi ten mladý zamýšľa? A toto je moja odpoveď. Je to aj o generačnom pocite a novom myslení o divadle. Toto tu už v minulosti fungovalo, ale nejakým spôsobom sa žiaľ, vytratilo," zamyslel sa Peter Himič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.