slovenským úradom žalobu na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Jej predseda Wolf Bruggen navštívil pred vyše dvoma týždňami niekoľko najzaostalejších osád na Spiši a v Prešovskom okrese.
Včera na stretnutí s novinármi v Bruseli vyhlásil: "Rómovia na Slovensku žijú v hrozných podmienkach, ktoré nás všetkých šokovali. Nikdy v živote sme nič podobné nevideli." Na košickom Luniku IX sa stretol aj s belgickými deportantmi. "Slovenské úrady im sľúbili sociálnu pomoc a asistenciu pri hľadaní ubytovania a práce. Nič z toho však nesplnili," povedal na margo stretnutia.
Ako sme už v Korzári informovali, W. Brugen priniesol na Slovensko humanitárnu pomocou spočívajúcou v 300 kilogramoch šatstva, z ktorých 250 musel nechať na slovensko-českej hranici, kvôli tomu, že zásielka nebola opatrená dezinfekčnou kontrolou. Zostatok venoval obyvateľom najzaostalejšej osady v Prešovskom okrese - Hermanovciach, kde sľúbil pomoc pri realizácii medzinárodného pilotného projektu výstavby nových obydlí. "Obyvatelia tunajšej osady žijú na úrovni stredoveku, nemajú vodu, elektrinu, kanalizáciu. Je nemožné, aby v srdci Európy žili ľudia na takejto nízkej úrovni," povedal.
Ako nás informoval, na Slovensko sa s časťou humanitnej zásielky dostal až po dvojnásobnej intervencii belgického veľvyslanca. Na spiatočnej ceste zase colnici zadržali jedného člena misie, ktorému neumožnili pokračovať v ceste.
"Máme len malú šancu zmeniť postavenie slovenských Rómov, ale urobíme všetko, čo je v našich silách. Niekto začať musí," povedal W. Bruggen na tlačovej konferencii v Bruseli.
Autor: se
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.