informoval vedúci majetkovo-právneho odbor košického magistrátu JUDr. Vincent Luca, po prerokovaní v mestskej rade by mali predložené riešenie schvaľovať poslanci mestského zastupiteľstva na februárovom zasadnutí. V prípade schválenia by sa podľa JUDr. Lucu mesto okamžite ujalo správy blšáku, aby zabezpečilo pre mestskú pokladňu čo najvyššie výnosy.
V súčasnosti má blšák v správe Miestny podnik služieb, s.r.o., ktorého stopercentným vlastníkom je mestská časť Juh. Ako uviedol JUDr. Luca, mesto inkasovalo za prenájom ročne 170 tisíc, čo považuje za veľmi nízky výnos. Zvyšnú časť VŠA mesto prebralo od firmy Perun v auguste uplynulého roka. Dovtedy dostávalo ročne za prenájom iba 82 600 korún na základe veľmi nevýhodných zmúv, ktoré podpísal ešte primátor R. Schuster.
"Od augusta do dnešného dňa sme získali z VŠA, ktorý sme ako mesto začali spravovať bez prostredníka, sa príjem vyšplhal na 1,5 milióna korún, čo je viac ako za uplynulé štyri roky spolu. Ukazuje sa teda, že mesto je schopné spravovať svoj majetok priamo," tvrdí JUDr. Luca.
O správu VŠA sa podľa jeho slov teraz stará jedna pracovníčka v trvalom pracovnom pomere a dvaja na dohodu, pričom niektoré služby sú objednávané u iných firiem.
Na otázku Korzára, ako skončili avizované stretnutia s vedením Miestneho podniku služieb, JUDr. Luca uviedol, že k dohode nedošlo, preto vedenie mesta navrhuje odňať blšák zo správy mestskej časti Juh. Miestny podnik služieb, s.r.o. sa totiž v minulom roku zúčastnil a zvíťazil vo verejnej súťaži na prenájom VŠA, ktorú vyhlásilo a po ukončení znegovalo mesto Košice. Členov výberovej komisie presvedčil najlepším podnikateľským zámerom.
Šéf majetku na magistráte tvrdí, že keď mesto bude blšák spravovať vlastnými silami a bez prostredníka, získa oveľa viac peňazí ako núkal MPS, s.r.o. v súťaži. JUDr. Luca predpokladá ročný zisk približne 20 miliónov korún. Ako k tejto sume došiel bližšie nevysvetlil.
V súvislosti s Tržnicou Koala, ktorú mesto Košice nedávno prenajalo spoločnosti Veža, nás zaujímalo, prečo nebola vypísaná verejná súťaž.
"Záujmom mesta bolo rýchlo nájsť nového prenajímateľa, ktorý by pokračoval v tom istom predmete činnosti, v predaji spotrebného a potravinárskeho tovaru. Spoločnosť Veža sa zaviazala prebrať na seba aj záväzky bývalého prenajímateľa. Bola to firma, ktorá de facto skrachovala,"vysvetlil JUDr. Luca. Podnikatelia z blšáku, ktorí by mali o prenájom tržnice záujem jeho argumenty nepovažujú za presvedčivé. Tvrdia, že takýmto predmetom činnosti sa nezaoberá len spoločnosť Veža a verejnou súťažou by mesto určite získalo nájomcu za lepších finančných podmienok.
"Zmluva s firmou Veža je uzatvorená v súlade so Zásadami o hospodárení s majetkom mesta," obhajuje netransparentné riešenie JUDr. Luca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.