pre potreby záchranky v hodnote viac než jeden milión korún. Podľa slov námestníka riaditeľa ZS Košice Ing. Jaroslav Krempaský bola ich kúpa nevyhnutnosťou, pretože so zastaralým vozovým parkom nie je možné poskytovať pacientom špičkové služby.
"Náš vozový park zahŕňa šesť desiatok vozidiel, z ktorých väčšinu tvoria Škody 1203. Iba pre potreby rýchlej lekárskej pomoci slúžilo šesť kvalitnejšich vozov - tri Mercedesy a rovnaký počet Renaultov, z ktorých však dva už sú takmer desaťročné. Ani tieto vozidlá už pre svoj vek nie sú najspoľahlivejšie, permanente je niektoré z nich v oprave, nehovoriac o tých starých tisícdvestotrojkách. Viaceré by bolo potrebné vymeniť, avšak v auguste tohto roku sa tieto autá prestali vyrábať, pretože výrobca TAZ SIPOX skrachoval. Aj servis si robíme svojpomocne. No generálna oprava takého sanitného vozidla stojí cez tristotisíc korún a Š 1203 sú navyše dosť technicky zastaralé - v zime majú na zasneženej ceste naši vodiči problém pohnúť sa s nimi aj na rovnej ceste. Práve preto sme sa rozhodli zakúpiť nové Volkswageny. Kvalita je, prirodzene, na úkor množstva," rozhovoril sa Ing. Jaroslav Krempaský. Ako prezradil, asi dve tretiny finančných prostriedkov na nákup nových sanitiek poskytlo ministerstvo zdravotníctva, zvyšok šlo z prostriedkov záchrannej služby a čosi prispeli sponzori. Za výhodu nových sanitiek, ktoré sú podľa neho prvé svojho druhu v Košiciach, označil špeciálny podvozok.
"Všetky sanitné vozidlá sa vyrábajú na objednávku, pričom sa upravujú pre potreby záchrannej služby z obyčajných dodávkových vozidiel. Tieto majú oveľa mäkšie pruženie ako bežne používané, čo ocenia naši pacienti. Je totiž rozdiel, ako sú tlmené nerovnosti terénu, ak prevážame trebár pacienta s poranenou chrbticou alebo iným vážnym zranením..."
Ako sme sa dozvedeli, v uplynulom roku najazdili sanitky Záchrannej služby Košice dokopy viac než dva milióny stotisíc kilometrov. Z toho jeden milión osemstotisíc prejazdili prevozové sanitky, zvyšok "nabehali" vozidlá rýchlej lekárskej pomoci, rýchlej zdravotníckej pomoci a lekárskej služby prvej pomoci. Celkovo bolo výjazdov približne deväťdesiattisíc a počet prepravených osôb predstavuje úctyhodné číslo 140 tisíc - veď denne prepraví záchranka viac než päťsto ľudí. Pre zaujímavosť, štatistiky hovoria, že asi v trinástich tisícoch prípadoch šlo o rozličné úrazy, bezmála dvetisíc bolo pôrodov a viac ako päťsto prevezených bolo etilikov - ľudí, ktorých po nadmernej konzumácii alkoholu museli ošetriť v nemocnici. A asi sedem a poltisíc ľudí navštívili lekári v domácnosti v rámci poskytovania lekárskej služby prvej pomoci. Toľko zhodnotenie uplynulého roka v reči strohých čísel, o vyjadrenie sme však požiadali i riaditeľa záchrannej služby MUDr. Ladislava Šimáka.
"S nedostatokom finančných prostriedkov sa boríme ako azda všetky zdravotnícke zariadenia, avšak uplynulý rok bol pre nás rokom veľkej zmeny, ktorá sa týka spôsobu financovania urgentnej zdravotníckej starostlivosti. Od mája totiž platí cenové opatrenie ministerstva financií, podľa ktorého už nie sme platení za výkon, ale paušálne od počtu obyvateľov našej spádovej oblasti. Ani tento finančný obnos nepokrýva plne naše potreby - od mája predsa stúpli ceny benzínu či elektrickej energie - avšak sú to isté peniaze na platy lekárov a prevádzkové náklady. Vieme, s čím môžeme rátať. Ešte keby ich tak zdravotné poisťovne uhrádzali na čas," vzdychol si Ladislav Šimák. Podľa neho je záležitosť už papierovo dotiahnutá, avšak ešte nejaký čas potrvá, kým sa zavedie do praxe.
"Potom sa už budeme môcť plne venovať záchrane životov našich pacientov, a nebudeme sa musieť starať o vlastnú záchranu," zdôraznil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.