Európskeho súdu pre ľudské práva (ECHR), kam sa Öcalan odvolal. Vláda chce prípad tureckému parlamentu na prerokovanie postúpiť až po rozhodnutí európskeho tribunálu.
"Rozhodli sme, že (Öcalanove) záznamy zadržíme na úrade premiéra, toto obdobie však nebude neobmedzené", povedal predseda vlády Bülent Ecevit po skončení sedem a pol hodinových rokovaní koaličných partnerov. Ecevit zároveň varoval povstalcov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) pred pokusom o zneužitie rozhodnutia a pred krokmi proti najvyšším záujmom štátu. Ako dodal, pre tento prípad je vláda odhodlaná procedurálne kroky predchádzajúce poprave okamžite obnoviť.
ECHR Turecko požiadal, aby až do prijatia verdiktu o Öcalanovom podnete z 30. novembra, podľa ktorého trest smrti predstavuje porušenie európskych právnych noriem, nevykonalo žiadnu popravu. Rozhodovanie štrasburských sudcov môže trvať 18 mesiacov.
Zahraničnopolitickú dimenziu prípadu výrazne ovplyvnilo nedávne rozhodnutie Európskej únie (EÚ), ktorá na svojom helsinskom summite v decembri Turecku udelila štatút kandidáta na začatie rokovaní o členstve. Ak by bol Öcalan obesený, dlhoročné snahy Ankary by vážne utrpeli.
Otázka popravy kurdského lídra je zároveň označovaná za prvé skutočné ohrozenie jednoty tureckej ľavo-pravej vládnej koalície. Kým Ecevit, líder Demokratickej ľavicovej strany (DSP), je osobne proti trestu smrti, jeho nacionalistický partner Devlet Bahceli je pod tlakom svojich stúpencov v Anatólii, ktorí by chceli, aby "Öcalan odvisol čo najskôr". Bahceliho Strana národného hnutia (MHP) svoju kampaň pred predčasnými parlamentnými voľbami v apríli minulého roku postavila na požiadavke Öcalanovej popravy a ziskom 18 percent hlasov sa stala druhou najsilnejšou stranou, čo je v jej histórii bezprecedentný úspech. Tretí koaličný partner, Strana vlasti (ANAP) Mesuta Yilmaza sa vyslovila za rešpektovanie rozhodnutie ECHR.
Öcalana na trest smrti odsúdili v júni minulého roku za vlastizradu a separatizmus, ktorých sa dopustil vedením 15-ročnej ozbrojenej kampane za samostatný kurdský štát na juhovýchode Anatólie. Konflikt si vyžiadal viac ako 30 000 mŕtvych, podľa niektorých zdrojov až 36 000.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.