základe zmlúv s Fondom národného majetku, pričom tieto zmluvy majú byť v rozpore so zákonom. Ocitla sa v ňom aj Frucona Košice, a. s. Podľa našich informácií mal byť zoznam podnikov zaslaný vláde, ktorá ho vrátila späť FNM na doplnenie a prepracovanie. Oficiálne zoznam zatiaľ zverejnený nebol. V snahe zistiť, či prichádza do úvahy odstúpenie FNM od zmluvy s Fruconou na základe jej rozporuplnosti sme o vyjadrenie požiadali Ing. Ladislav Šutého zo sekcie vymáhania pohľadávok a odstupovania od zmlúv FNM. Ten však vyhlásil, že zatiaľ nemá žiadne informácie o konaní, ktorého predmetom by malo byť odstúpenie od zmluvy s Fruconou, aj keď pripustil, že táto agenda by mohla byť ešte len na ceste do jeho sekcie.
Oslovili sme teda generálneho riaditeľa košickej Frucony Ing. Jána Királyho, aby celú záležitosť vysvetlil. "Tento problém je problémom FNM a vlády. My sme zmluvu podpísali v dobrej viere. Ak FNM porušil zmluvou nejaký zákon, je to výlučne jeho záležitosťou a nie vecou kupujúceho. Celé je to po právnej stránke zložité. Pokiaľ viem, sporným mal byť zvolený spôsob predaja. Doposiaľ sme z FNM nedostali žiadne upozornenie, resp. nejaký prípis k týmto záležitostiam. Ak sa aj dokáže rozpor s nejakým zákonom, som presvedčený, že sa to vyrieši opravou zmluvy. FNM nemá najmenší dôvod odstúpiť od nej, pretože si všetky záväzky voči fondu riadne plníme. Dokonca investície, ktoré mali byť podľa zmluvy preinvestované do roku 2005, sme už stihli preinvestovať prakticky v päťročnom predstihu," informoval nás J. Király. Dodal, že podali na FNM žiadosť o odpustenie úrokov vo výške 5 miliónov korún. "Prečo by FNM nemohol úroky odpustiť podniku, ktorý priebežne zvyšuje zamestnanosť a investuje do rozvoja výroby? Keďže vie odpúšťať iným podnikom, požiadali sme o takúto úľavu aj my."
K 31. decembru minulého roku investície dosiahli sumu 127 miliónov korún. Smerovali do konzervárne, chladiarne, mraziarne, tetrapakových liniek, na úpravu technológií či obnovenie vozového parku. Práve v pondelok spúšťa Frucona v Košiciach do prevádzky novú rafinériu liehu. Spoločnosť každý rok vykazuje zisk, z ktorého ďalej investujú do výroby. Bližšie výšku zisku generálny riaditeľ nešpecifikoval. Tržby v minulom roku presiahli jednu miliardu korún. Nepriaznivo výsledky hospodárenia ovplyvnil zákon o spotrebnej dani, na splatenie ktorej si podnik musel zobrať úver. V súčasnosti Frucona zamestnáva 290 ľudí, čo predstavuje v porovnaní s rokom 1998 nárast o 30 zamestnancov. Plnenie kolektívnej zmluvy aj vyššieho stupňa zo strany zamestnávateľa nám potvrdila šéfka odborovej organizácie Emília Hudáková. Zamestnanci dostali v uplynulom roku aj trinásty a štrnásty plat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.