obecných polícií (SANMOP) tam pre ne pripravila školenie v rámci programu Junior police venturers - Mládež proti kriminalite. Financovanie si zobralo na svoje plecia kanadské veľvyslanectvo, ktoré podporilo tento turnus. Viac nám už porozprával pplk. Ing. Ján Vitko, republikový koordinátor programu Mládež proti kriminalite.
Čo je vlastne obsahom školenia?
"V prvej časti získajú deti všeobecné vedomosti o vývoji spoločnosti, aby rozumeli samosprávam, úlohám polície atď. Potom je tu niekoľko kriminálno-prevenčných programov, niektoré sú zvlášť zamerané na prevenciu zneužívania drog. Ďalšie programy sa zaoberajú bezpečnosťou cestnej premávky, prevenciou krádeží a inými ako napríklad program susedskej ochrany, magický kruh dieťaťa a podobne. Časť prednášam ja a časť lektori z iných mestských polícií, ktorí získali kvalifikácie od severoamerických vzdelávacích inštitúcií."
Koľko rokov majú deti a odkiaľ sú?
"Je tu 26 detí z rôznych kútov Slovenska ako Stará Turá, Sereď, Humenné, Poprad, Giraltovce či Tornaľa. Pretože najohrozenejšou skupinou pri zneužívaní drog je práve mládež vo veku dvanásť až sedemnásť rokov, uprednostňujeme deti v tomto veku, aby potom pôsobili vo svojich rovesníckych skupinách pri uplatňovaní prevencie."
Ako sa dá toto školenie využiť v praxi?
"Ide o rovesnícky program, kedy deti spoločne s policajtmi kriminálnej prevencie z mestských polícií šíria protidrogovú osvetu ďalej na školách svojim rovesníkom. Program je zvlášť dobrý pre deti, ktoré uvažujú, že by sa v budúcnosti venovali práci v justičnom systéme, teda polícii a podobne. Zároveň si tu môžu ujasniť predstavy o svojej možnej profesii. Na konci školenia dostanú certifikáty a rovnošaty, ktoré majú medzinárodnú účinnosť," vysvetlil nám Ján Vitko.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, úsilím tohto programu, ktorý pochádza z Kanady, je prenos iného spôsobu policajnej práce, ako tu bol zaužívaný za posledné desaťročia. Voľne sa to dá preložiť ako verejnosťou podporovaný policajný výkonný systém. Vo svete je známy ako Community Based Policing.
"V tomto čase je veľmi úspešne realizovaný v Kanade a odtiaľ ho preberajú krajiny západnej Európy a Slovensko prostredníctvom SANMOP," vysvetlil nám Ján Vitko a pokračoval: "Ide o to, že vyváženým pomerom represie a prevencie polície sa umožňuje riešiť kriminalita až do úrovne 80 percent. Neevidovaná trestná činnosť na Slovensku totiž tvorí desať až päťdesiatnásobok evidovanej, zatiaľ čo polícia vykazuje objasnenosť u evidovanej trestnej činnosti okolo 45 percent, právoplatne odsúdený je iba každý druhý človek. Ak zhrnieme evidovanú aj latentnú trestnú činnosť, potom je právoplatne odsúdených iba 1 až 4 percenta páchateľov. Toto sú výsledky uprednostňovania represie v minulých rokoch." Ako ďalej povedal, špecificky v drogovej oblasti má prevencia najväčší efekt. "Učíme sa teda na skúsenostiach krajín, ktoré s týmto problémom bojujú oveľa dlhšie."
Preto Slovenská asociácia náčelníkov mestských a obecných polícií poslala svojich náčelníkov na stáž do Kanandy. Po tejto príprave začal na Slovensku program Mládež proti kriminalite. Už na jeseň v roku '95 bola prvá skupina našich detí na mesačnom školení v Kanade. Po príchode začali s prevenciou a vzdelávaním medzi svojimi rovesníkmi. Ohlas bol priaznivý a tak o dva roky neskôr cestovala do Kanady ďalšia skupina slovenských detí.
"Keďže mestské polície sú zo zákona vytvorené ako preventívne útvary, začali sme robiť takéto turnusy na Slovensku. V roku 1998 bolo prvých tridsať detí na školení pri Spišskej Novej Vsi, potom bol ďalší turnus pri Liptovskom Mikuláši ďalej na Záhorí no a tentokrát je tu v Medzeve, aby sa podporil vývoj prevencie na východnom Slovensku," dokončil Ján Vitko. Podľa jeho slov uplatňovanie kriminálnej prevencie a proces decentralizácie a depolitizácie polícií začal v Košiciach ako v prvom meste na Slovensku, kde ho priniesol pán A. T. A. von Rhedey, tiež množstvo vzdelávacích programov pre polície, z ktorých časť používa tiež v súčasnej dobe Policajný zbor. Taktiež je známe, že zákon o obecnom zriadení a zákon o obecnej polícii majú svoju predlohu v kanadských zákonoch. Od 1. 1. 2000 nadobudla účinnosť novela zákona o obecnej polícii, kde sa kriminálna prevencia stala jednou zo základných úloh mestských a obecných polícií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.