ako vidí, že jeho domáci miláčik psieho či mačacieho pôvodu sa pričasto škrabe. Úsilie pohnať blchu von z domu je o to väčšie, ak si blcha dovolí hryznúť samotného pána domu - človeka. O blchách píše francúzsky denník Le Monde.
Blchy, drobný bezkrídly hmyz, veľkosti od jedného po päť milimetrov, sú oveľa rôznorodejšie, ako by si človek pomyslel. Odborník v tejto oblasti, profesor na Lekárskej fakulte v Rennes Jean-Claude Beaucournu vypočítal, že len na území Francúzska žije 90 druhov a podruhov bĺch, z ktorých mnohé sa vôbec "neviažu" na človeka. Väčšina živočíšnych druhov má "vlastnú" blchu či blchy. Napríklad holub má blchu, ktorá hryzie iba jeho. Ježko má tiež "svoju" blchu a pre neho je dosť ťažké poškrabať sa, ak ho blcha poštípe. Prakticky každý druh netopierov má vlastnú blchu. Lenže taká lastovička, žijúca v hniezdach na domoch, má tri alebo štyri druhy bĺch. Potkany, myši domáce a lesné poskytujú na sebe príbytok vyše desiatke rôznych bĺch. V princípe však tie nenaskáču do mačacieho či psieho kožucha.
Situácia sa mierne komplikuje, ak prejdeme na človeka a jeho dvoch vyvolených štvornohých priateľov - psa a mačku. Človek má tiež "svoju" blchu, ktorá sa vyskytuje dnes len na osobách žijúcich na okraji spoločnosti. Táto blcha znepríjemňovala život našim starým rodičom a ešte starším generáciám. Dnes sa však prakticky vytratili z príbytkov nielen pre zlepšenie hygienickej situácie, ale jednoducho preto, lebo neznáša nízku vlhkosť a pomerne vysokú teplotu v stále vykurovaných bytoch.
Blchu, sprevádzajúcu človeka, objavili archeológovia a entomológovia už v dobe bronzovej. Navyše, objavili aj blchu žijúcu na psovi v čase Rímskej ríše a blchu mačky v náleziskách pochádzajúcich zo stredoveku. V lete 1999 pri archeologickom výskume opevnenia mesta Rennes z 11. storočia výskumníci objavili zatiaľ najstaršiu blchu, aspoň vo Francúzsku.
Blchy sužujúce život psov sú vysoko špecifické a hryzú výlučne psov. Žiť môžu len na psoch, ktorých majiteľ drží vonku, mimo domu či bytu. Na psa môže skočiť aj blcha človeka, ale udrží sa na ňom, len keď pes žije vonku. Blchy mačky hryzú mäsožravcov vo všeobecnosti. Tieto blchy podľa názoru odborníkov pochádzajú z afrického kontinentu. Darí sa im dobre vo vyhriatych bytoch. Niekedy sa stáva, že koncom leta alebo začiatkom jesene podniknú inváziu do podlahy v byte, čo môže vyvolať aj v tých najlepšie udržiavaných bytoch paniku. Podľa J.-C. Beaucournuho, "človek je pre tieto blchy nepožívateľný". Teda ho neuhryznú, uviedol denník Le Monde.
Autor: Le Monde
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.