pozdrav zo straníckeho víkendu na Slovensku. Prišiel z Nitry, kde rokovalo Republikové predstavenstvo HZDS (RP HZDS). Týmto milé hnutie odsunulo do bezvýznamnosti snaženie všetkých ostatných partajných grémií (SDĽ, KDH, DS, SDSS), ktoré cez víkend tiež piekli čerstvé rohlíky pre médiá.
HZDS ide do petičného podniku preto, lebo "nedovolí rozpad štruktúr štátu", uviedol ústredný motív podpredseda Žiak, podľa ktorého možno za "štart považovať už dnešok" (to jest sobotu). Obratom agentúry ale hovorca Kardoš svojho podpredsedu upresnil v tom zmysle, že "ide len o začiatok symbolický". To sme si vydýchli...
Skutočne symbolické a pre dnešný stav HZDS príznačné však predovšetkým je, že iba pár dní predtým prišlo hnutie s iniciatívou úplne protismernou. Na tlačovej besede v stredu predsa tajomník Grapa zvestoval návrh na "globálnu dohodu politických strán o rozdelení postov a zastúpení opozície". Pričom možnosť dohody termínoval Grapa až 30. júnom. A zrazu petícia za predčasné voľby! Ako to ide dokopy? Nijak. Je zrejmé, že HZDS sa stále celkom nevyrovnalo s opozičnou rolou, niet v ňom stopy po ucelenej politickej stratégii, celý jeho prejav charakterizuje zmätok a bezradnosť. Ešte raz - ak niekto vážne predkladá údajne prepracovaný a podrobný projekt akejsi mocenskej dohody, ako môže o tri dni na to vyhlasovať petíciu za predčasné voľby? O čom chcú zrazu rokovať pri tom slávnom okrúhlom stole u Schustera, ktorý tak forsírujú, keď po uliciach majú v tom istom čase ich aktivisti zbierať podpisy?
Iná možnosť je, že Žiak nebol v špičkovej kondícii a zle pochopil rokovanie RP HZDS, na ktorom desať hodín sedel. Oficiálne komuniké z RP HZDS sa totiž o takom dramatickom kroku, ako petícia za predčasné voľby, vôbec nezmieňuje. Hovorí naopak o tom, že "ponuka HZDS na spoločné riešenie vzniknutých problémov trvá". A iba ak "k dialógu nedôjde, hnutie USKUTOČNÍ OPATRENIA s cieľom nedovoliť rozpad štruktúr štátu". Takže čosi tam je, ale nie expressis verbis. A navyše v podmieňovacom spôsobe. Jednoducho - chaos.
Koalíciu hnutie príliš nevyrušilo, vypotila klasické, nie príliš pôvodné repliky o "destabilizácii situácie" (Volf), "znehodnocovaní úspechov koalície" (R.Kováč), či "strachu, že bude vyšetrený únos" (Bugár). A tak ďalej, a tak podobne. V zásade majú pravdu, k predčasným voľbám by bola cesta naozaj predlhá, i keby HZDS vstúpilo do podniku s tými najvážnejšími úmyslami (o čom vyššie uvedené celkom nesvedčí). Nesmie nás totiž zmiasť hlúpa otázka popletenej moderátorky STV, ktorá sa v diskusii Šimka spýtala, či "bude hlasovať za predčasné voľby, ak HZDS vyzbiera napr. 500 tisíc podpisov". To je šírenie poplašnej správy. Treba vedieť, že ak by aj HZDS čosi vyzbieralo (stačí 350 tisíc), Šimko a všetci ostatní poslanci s tým ešte vôbec nič nemajú. To iba Schuster by potom mal vypísať na základe splnenia ústavnej podmienky referendum. Toho by sa muselo zúčastniť nad 50% zapísaných voličov, a ak by z nich nadpolovičná väčšina povedala "áno", až potom by bola na ťahu Národná rada, ktorá by ústavnou väčšinou MOHLA, ale NEMUSELA hlas voličov vypočuť.
A faktom je, že na ústavnú väčšinu opozície to v tejto chvíli (a azda ani o pár mesiacov) veru nevyzerá. I napriek nereálnosti konečného cieľa a zmätku vo vyhláseniach však podnik HZDS neradno podceňovať. Na januárové rokovanie parlamentu je už pripravená z dielne SDK doslova reštriktívna novela rokovacieho poriadku, ktorej účelom je radikálne obmedziť možnosť obštrukcií a naťahovania času opozíciou. A takisto sú na programe schôdze dve ďalšie žiadosti o zbavenie imunity Ivana Lexu. Keďže takto sa ku "konštruktívnemu dialógu" podľa predstáv HZDS sotva dospeje, hnutie sa po petičnej stope asi naozaj pustí. A na spoločenskú destabilizáciu a rozkývanie pomerov úplne stačí, ak úspešne dokráča po referendum, čo pri sile HZDS nemôže byť veľký problém.
Takže je sa na čo tešiť, i keď predčasné voľby to hneď tak ľahko nebudú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.