Brennen z univerzity v meste Tromso, ktoré leží 300 kilometrov za polárnym kruhom, chcel pritom dokázať pravý opak
Tromso, kde sa nachádza najsevernejšie položené univerzitné mestečko na svete, je v zime dva mesiace ponorené do úplnej tmy. V lete zasa nastáva opačná situácia, kedy slnko dva mesiace nezapadá. Každý druhý Nór trpí tzv. depresiou konca ročného obdobia, známou aj pod anglickým názvom "seasonal affective disorder" (SAD).
Brennen a jeho spolupracovníci podrobili 100 obyvateľov Tromsa v júni a v decembri niekoľkým štandardným testom pozornosti, porúch pamäte a myslenia. Testy mali rôzne stupne obtiažnosti. Na prekvapenie vedcov dosiahli pokusné osoby skoro rovnako dobré výsledky nielen v lete a v zime, ale v štyroch úlohách z piatich boli výsledky zo zimného obdobia lepšie.
"Čakali sme deficity v zimnom období. Tento efekt sa však neukázal a keď sa tak nestalo na 69. stupni zemepisnej šírky, nie je dôvod domnievať sa, že by sa objavil v Londýne alebo New Yorku," povedal Brennen.
Vysvetlenie tohto fenoménu vedci zatiaľ nemajú po ruke. Nemusí však platiť všeobecne, pretože Brennen testoval reprezentatívnu vzorku obyvateľov Tromsa a nezohľadňoval ľudí so SAD. Nie je preto vylúčené, že u nich sa môžu vyskytnúť pomalšie reakcie, zhoršená pamäť alebo poruchy myslenia. Túto domnienku treba dokázať ďalšími testami.
Autor: Tromso (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.