novozaloženého študijného programu zameraného na úžitkové umenie a dizajn. Galéria sa vďaka tomuto projektu s názvom 'Škola vytvárania 2000', ktorý sa každú sobotu bude konať v jej priestoroch, stane netradičným a aktuálnym prostredím pre vzdelávanie školskej a stredoškolskej mládeže vo voľnom čase.
Na Slovensku ojedinelé podujatie sa zameriava na podporu a rozvíjanie vizuálneho myslenia a cítenia mladých ľudí pomocou počítačových výstupov. Uskutočňuje sa v spolupráci s Design centrom Variant, AD Studiom, Centrom kultúry a vzdelávania rómskej mládeže a detí Košického kraja aj Združením úžitkového umenia. Autorom myšlienky je akademický architekt Ján Kopnický, ktorý vypracoval cyklus cvičení zhrnutý do 136 hodín. Podľa neho každý človek v sebe nosí zmyslel pre estetické cítenie a je schopný naučiť sa kresliť.
"Chybou je, že na školách v rámci výtvarnej výchovy učitelia vyžadujú od detí výsledok, bez toho aby najprv získali mechanickú zručnosť. Vznikajú potom psychické bloky a stáva sa, že inak nadaní žiaci na hodiny výtvarnej výchovy jednoducho zanevrú. Práve preto sa v počiatočnej fáze zameriavame na jednoduché cvičenia uvoľňujúce ruku, odvíjajúce sa od geometrických tvarov. Neskôr pridávame kreslenie zátiší a prácu s materiálom. Vyjadrovacím prostriedkom je počítač," uviedol Ján Kopnický, ktorý experiment začal rozvíjať na slovensko-francúzskom bilingválnom gymnáziu v Košiciach. Záverečné práce absolventov tejto školy, vystavené v galérii, vznikli počítačovým 3D programom. Nekonvenčné, odvážne a hravé riešenia zaujmú na prvý pohľad. Ide zväčša o štúdie bývania a životného prostredia, pričom ich základom je určitý geometrický útvar.
Ján Kopnický verí, že takto pripravení mladí ľudia môžu byť užitoční v každej oblasti. Zámerom je, zacieliť záujem detí a mládeže na oblasť miestnej výroby, ktorá výhľadovo obsahuje priestor pre vytvorenie novej škály zamestnaní. Ako uviedol, rozhodli sa posunúť vekovú hranicu účastníkov kurzu nižšie, takže najbližšie začnú pracovať so žiakmi druhého stupňa ZŠ. Ešte predtým sa však v galérii začne cyklus workshopov pre lektorov, metodických poradcov a učiteľov výtvarnej výchovy.
V budúcnosti by mali kurzy prebiehať aj prostredníctvom internetu. Organizátori očakávajú, že vyvolajú trvalý záujem partnerov vo vznikajúcich sektoroch miestnej výroby a v budúcnosti povstane sieť prostredí Školy vytvárania na celom Slovensku ako aj v Európe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.