o firme, ktorá sa v lete minulého roku ocitla v kolapsovej situácii po tom, čo prestala byť schopná vyplácať vklady. Včerajšie zhromaždenie zhrnulo doterajšiu genézu nebankovej inštitúcie, ktorá vyústila až do podania trestných oznámení na bývalých a súčasného majiteľa firmy.
Ako sme sa dozvedeli, polícia už prípad zdokumentovala a odstúpila ho na okresný úrad vyšetrovania. Odtiaľ bol však vrátený opäť na odbor kriminálnej polície Policajného zboru s tým, že keďže ide o škodu nad 100 miliónov korún, má byť prípad postúpený Krajskému úradu vyšetrovania. Krajská vyšetrovačka teda rozhodne či začne trestné stíhanie. Preukázanie trestného činu je v tomto prípade komplikované, pretože veritelia podpisovali zmluvy o pôžičke a nevrátenie pôžičky nie je trestným činom. Takúto škodu možno vymáhať prostredníctvom občiansko-právneho konania. Ako však uviedli členovia rady veriteľov na včerajšom stretnutí, podľa nich existuje niekoľko dôvodov, prečo by mohlo byť vznesené obvinenie voči doterajším majiteľom spoločnosti. Podľa nich existuje podozrenie z rozkrádania a prenosu majetku do Maďarska, objavili sa aj dve fiktívne zmluvy a navyše, podľa nich majitelia firmy podnikali s vkladmi veriteľov vyvíjaním neprimeranej obchodnej činnosti s vysokým rizikom.
Podľa najnovších informácií je celkový počet uzatvorených zmlúv medzi veriteľmi a nebankovou inštitúciou 918, čo predstavuje zhruba 700 veriteľov. Najviac vkladov bolo prijatých v rokoch 1998 a 1999. Celková výška prijatých vkladov a teda záväzkov voči veriteľom predstavuje 124,8 milióna korún. Ako sme už viackrát informovali, transparentné prejavy platobnej neschopnosti firmy sa začali ukazovať už v máji minulého roku. Podľa zistení členov rady veriteľov však ešte aj v auguste boli niektorým ľuďom vklady vyplácané.
Na včerajšom stretnutí odzneli aj informácie o priestoroch, v ktorých doposiaľ firma sídlila. Patria Okresnému úradu Košice II. Veritelia sú ochotní vrátiť tieto priestory, respektíve prestať ich užívať, ale len za predpokladu, že im štátna správa vráti prostriedky, ktoré bývalí majitelia firmy investovali do rekonštrukcie objektu. Ide o sumu necelých 7 miliónov korún. Zo stretnutia vzišla aj výzva vláde a príslušným orgánom so žiadosťou o pomoc sanovať ich sklady podobne, ako je to v prípade bánk. Podľa názoru veriteľov totiž právny štát má chrániť občanov a ich majetok. V prípade ak štát nebude uspokojivo reagovať na ich požiadavky, sú ochotní obrátiť sa aj na Európsky súd pre ľudské práva.
Foto: Róbert SÁNDOR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.