niektorých právnikov vyplatené protizákonne
(rf)
Bratislava - Odmeny pre členov vlády, ktoré vyvolali búrku polemík a diskusií, boli podľa niektorých právnikov vyplatené protizákonne.
Platové pomery ústavných činiteľov, vrátane vládnych, upravuje zákon 120/1993. Právnik Ivan Habaj v týždenníku Domino Fórum uvádza, že v tejto právnej norme niet ani zmienky o tom, žeby medzi platové náležitosti členov vlády patrili aj odmeny.
Ďalší právnik Tomáš Kamenec hovorí, že podľa tohto zákona napríklad poslanci a niektorí ďalší činitelia majú nárok na odmeny, ale potvrdzuje slová Ivana Habaja, že o odmenách členov vlády tam nie je nič.
"Ak budeme aplikovať na členov vlády článok 2, odsek 2, Ústavy SR, je udelenie odmien zvláštne, ak nie protizákonné. V tomto odseku sa píše, že štátne orgány môžu konať iba na základe Ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanový zákon. Zákon presne stanovuje, že členovia vlády majú právo na platy a na paušálne náhrady a predseda a podpredseda vlády aj na funkčné príplatky."
Doteraz si všetky vlády od roku 1993 nadeľovali koncoročné odmeny.
"Pri preskúmaní to vyzerá tak, že to nerobili v súlade s právom SR, pretože konali tak, ako im zákon neustanovuje," povedal Tomáš Kamenec.
Názor Ivana Habaja smeruje aj k faktu, že uznesenia Predsedníctva vlády z roku 1992, ktoré vtedy času upravovali odmeňovanie predstaviteľov ústredných orgánov štátnej správy, boli vydané v čase, keď zákon o platových pomeroch neexistoval. Po prijatí tohto zákona však museli byť uznesenia zrušené, respektíve nemali byť v praxi uplatňované, pretože sa dostali do rozporu s týmto zákonom.
Odmeny podľa doteraz zverejnených informácií pridelil premiér Mikuláš Dzurinda a išli v prípade ministrov z rozpočtov ich ministerstiev a v prípade predsedu a podpredsedov vlády z rozpočtu Úradu vlády SR, v oboch prípadoch z už existujúcich mzdových prostriedkov. Oponentni ostro napádali fakt, že členovia vlády majú niekoľkodesaťtisícové odmeny v čase, keď chcú, aby sa občania uskromnili. Faktom je, že členovia vlády majú pomerne nízke mzdy, ministri napríklad na úrovni poslancov, ktorí dostávajú rôzne príplatky, no pohľad právnikov dostáva odmeny do inej roviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.