je dôležitejšie, poklesol i počet ťažko zranených a usmrtených osôb, avšak štatistiky napriek tomu varujú. V okolí Košíc totiž vyhaslo trinásť ľudských životov.
Najzávažnejšou dopravnou nehodou, ktorá negatívne ovplyvnila minuloročnú bilanciu nehodovosti, bola zrážka dvoch autobusov medzi Dobogovom a Šacou, ku ktorej došlo 25. januára minulého roka. Zahynuli pri nej dvaja cestujúci, osemnásť ich bolo ťažko zranených a bezmála päťdesiat ľahko. Ďalšou vážnou nehodou bola i čelná zrážka Mitsubishi Pajero s protiidúcim kamiónom, ku ktorej došlo v polovici júla pri obci Ďurďošík. Vyhasli pri nej takisto dva ľudské životy, obaja pasažieri terénneho vozidla boli na mieste mŕtvi.
Ako uvádzajú štatistiky, z celkového počtu dopravných nehôd bolo 646 zavinených vodičmi motorových vozidiel, dvadsaťpäť ich zavinili vodiči nemotorových vozidiel a v štrnástich prípadoch boli na vine chodci. Pod ostatné dopravné nehody sa podpísali zvieratá, či už to boli domáce alebo lesná zver. V prípade zavinenia vodičov motorových vozidiel bola na prvom mieste na príčine rýchlosť jazdy (až v 225 prípadoch), ďalej nesprávny spôsob jazdy (193 prípadov), porušenia základných povinností vodiča (156) a tiež nedanie prednosti v jazde a nesprávne predchádzanie. Nuž a v šesťdesiatich piatich prípadoch bolo u vinníka dopravnej nehody zístené požitie alkoholických nápojov pred jazdou, alebo počas nej.
Aj keď tisíckrát omieľané - ponáhľaj sa pomaly a alkohol za volant nepatrí, teoreticky každý ovláda, v praxi to vyzerá ináč. Pod prevažnú väčšinu dopravných nehôd sa podpisuje práve ľudský faktor. Ich tragické následky a častokrát i obrovské ekonomické škody by však mali byť varovaním.
"Nehodovosť v cestnej premávke nemožno celkom odstrániť, pokiaľ jej účastníci nebudú svojím počínaním venovať náležitú pozornosť a kým sa nezvýši ohľaduplnosť voči iným účastníkom cestnej premávky. Nemálo ľudí prichádza pri dopravných nehodách o život, tragické prípady by mali byť ponaučením pre ostatných. Najmä v súčastnom obobí by som chcel vodičov vystríhať pred úskaliami zimy, pretože sneh, dážď, hmla, tvoriaca sa námraza či poľadovica sťažujú bezpečný dojazd do cieľa cesty. Podceňovať situáciu sa nevypláca, rovnako ako podceňovať zlý technický stav vozidiel. Preto okresný dopravný inšpektorát OR PZ Košice-okolie venuje v tomto období zvýšenú pozornosť technickému stavu motorových vozidiel a naše kontroly sú zamerané najmä na stav pneumatík, osvetlenia, ale aj ďalším náležitostiam, ktoré musí vozidlo spĺňať, aby bolo spôsobilé pre cestnú premávku," informoval nás v tejto súvislosti riaditeľ ODI mjr. Ing Róbet Engel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.