nerozhodní, radi pomôžeme. Čo tak skok za "veľkú mláku"? Áno, Amerika. Nie, vôbec nie sme prehnane vtipní. Riešením môže byť Camp America - letný tábor, o ktorom ste sa mohli dočítať na plagátoch, ktoré boli umiestnené na viacerých vysokých školách. Okrem stručných informácií v angličtine tam bolo uvedené tiež meno a telefónne číslo slečny, u ktorej ste sa mohli dozvedieť niečo viac. Ak ste tak neučinili, urobili sme to za vás a podrobnejšie informácie vám prinesú nasledujúce riadky.
Do telefónu sa nám ozval mladý hlas patriaci Martine, ktorá si s nami ochotne dohovorila stretnutie. Tak sme sa dozvedeli, že spoločnosť, ktorá tieto letné tábory organizuje, existuje už asi 30 rokov, pričom Slovensko bolo do tohto projektu začlenené v roku 1991. Camp America funguje pod záštitou Americkej inštitúcie zahraničného vzdelávania a je schválené americkou vládou. Jednou z podmienok je vek nad 18 rokov a postup je nasledovný.
Uchádzač vyplní dotazník s osobnými údajmi, priloží aspoň 2 referencie na posúdenie znalosti jazyka a osobnosti inou osobou (najlepšie učiteľom angličtiny a pod.).
Ďalším krokom začína vlastne úloha Martiny. Je to osobný pohovor - interview, na ktorom má jednak zistiť úroveň angličtiny a jednak je to úloha akejsi selekcie - odhadnúť úmysly dotyčného, aby sa nestalo, že niekto odíde do štátov a neplánuje sa vrátiť. Po tomto všetkom Martina napíše svoje odporúčanie a spolu s ďalšími materiálmi odošle do londýnskej kancelárie. Ak uchádzač vyhovie, odpoveď s pokynmi obdrží už vo svojej pošte.
A o akú prácu konkrétne ide? Existujú dve kategórie. Náplňou prvej je práca s deťmi. Je to niečo ako náš tábor, avšak na oveľa vyššej úrovni. Je to náročná práca z dôvodu obrovskej zodpovednosti nad kolektívom (asi desiatich) detí. Cieľom ich pobytu je, aby sa tiež niečo naučili. Je vecou toho - ktorého vychovávateľa, akú aktivitu si zvolí. Môže to byť šport, hudba, ručné práce atď.
Druhá kategória je tzv. pomocná sila, najmä v kuchyni a rôzne upratovacie práce. Tu je podmienkou, aby bol uchádzač študent (opäť, aby mal dôvod vrátiť sa).
Práca v campe je minimálne na 9 týždňov, potom je možnosť skončiť, či zostať ďalšie 3 týždne. Víza si vybavuje každý sám. Väčšinou to prebehne bez problémov, pretože tento projekt ako sme už spomínali je pod "ochranou" americkej vlády.
Ďalej nás zaujímal jeden z najdôležitejších problémov a síce financie. Uchádzača tento pobyt stojí dohromady asi 300 $. Táto suma v sebe zahŕňa napr. 86 $ poplatok za interview a asi 160 $ za poistku, ktorá sa uzatvára cez Americkú zdravotnú poisťovňu (ďalšia podmienka). Spiatočná letenka, strava a ubytovanie sú bezplatné. Možno sa vám táto suma zdá predsa len vysoká, avšak v konečnom dôsledku sa vám vráti a to vo forme odmien. Tieto predstavujú čiastku 300 - 600 $ za deväť týždňov. Ak sa rozhodnete pracovať dlhšie, za každý ďalší týždeň je to 150 $. Tieto naviac zarobené peniaze potom môžete minúť cestovaním po Amerike, pretože víza platia až 5 mesiacov.
Na záver sme sa dozvedeli ešte zopár zaujímavostí, ako napr. to, že v každom campe funguje 24-hodinový servis, ak by ste si s niečím nevedeli dať rady a tiež to, že ak sa rozhodnete zapísať do 20. 1. 2000, získate zľavu na poplatku za interview 16 $. A takých 600 Sk tiež nie je na zahodenie.
Tak ako? Nezatúžili ste po takomto dobrodružstve? Ak áno, stačí ak si opíšete telefónne číslo z plagátu a dohodnete si s Martinou stretnutie. Ak ste ešte stále nerozhodní, tak nad tým všetkým pomeditujte, avšak tak, aby ste to stihli aspoň do konca februára. My ostatní, vám potom okolo 20. júna budeme už len tíško závidieť, keď si budete cestou spievať že: lalala lala Amériká... veď vy už viete, ktorú to máme na mysli.
Autor: Andrea Hrabinová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.