rovnaké. Mení sa len spôsob, prípadne intenzita ich uspokojovania. Napríklad prijímanie potravy. Potreba jesť tu vždy bola, len ruky nahradil príbor a pahrebu mikrovlnná rúra. Kým naši predkovia sa riadili vetou: "Jem, keď som hladný...", dnes je to raritou. Dôsledkom toho je slušne povedané obezita.
Ďalším príkladom je sexuálna aktivita. Jej prapôvodným účelom je zachovanie rodu. Dnes je obľúbeným spôsobom relaxu a trávenia voľného času.
Nemožno zabudnúť na potrebu žiť v kolektíve. Už dávno prišli ľudia na to, že v skupinách sa im bude žiť lepšie. Budú síce musieť obetovať časť svojej nezávislosti, no výhody, ktoré získajú budú istotne neporovnateľné. Táto filozofia je nadčasová, o čom svedčia aj integračné snahy krajín v súčasnosti. Jedným z najprestížnejších regionálnych zoskupení na svete je Európska únia (EÚ). Má 15 členov a európske štáty, ktoré nimi nie sú, sa všemožne usilujú dostať pod jej ochranné krídla. Sú to hlavne krajiny strednej a východnej Európy a medzi nimi aj Slovenská republika (SR).
Predpokladom harmonického spolužitia je tolerancia, otvorenosť a prístupnosť dohodám. Všetko to však vládnúcim na Slovensku hlavne pred rokom 1998 chýbalo. Tak to aspoň vnímali hlavní predstavitelia EÚ. O opaku ich akosi nemal kto presvedčiť. Stačí sa pozrieť na lídrov vtedajšej vládnúcej koalície z Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), Slovenskej národnej strany (SNS) a zo Združenia robotníkov Slovenska (ZRS).
Vodca ZRS sa zaoberal podávaním návrhov na zlepšenie kvality života robotníkov, čo malo asi taký účinok ako hádzanie hrachu (alebo malty?) na stenu.
Najväčší...(on sám seba nazýval Slovák, no vzhľadom na situáciu je nutné nechať v demokratickej spoločnosti každého, aby si tam doplnil, čo uzná za vhodné), sa zase venoval jazdeniu na motorkách, prípadne prostriedkoch ťažkej techniky a politiskej satire na adresu národnostných menšín v SR. Má talent, no ťažko sa smiať na jeho vtipoch, keď aj oni prispeli k zhoršeniu vysvedčenia Slovenska od EÚ.
Predseda HZDS a premiér v jednej osobe bol neodškriepiteľne silnou osobnosťou. Pripomína spisovateľa Ernesta Hemingwaya, ktorý mal záľubu v individuálnych športoch. I náš vtedajší premiér bol individualista. Keď bol na vrchole, sám rozhodoval, nepripúšťal nijaký odpor, či diskusiu. Ernesta Hemingwaya priviedlo jeho "samotárstvo" k samovražde, a inak to nebolo ani so slovenským expremiérom. V jeho prípade to však bola samovražda politická. Pri nej sa však dá vstať z mŕtvych, čomu sa ešte stále teší asi tak tretina Slovákov.
EÚ svoj patronát neposkytuje len tak hocikomu. Hodnotí niekoľko sfér spoločenského života, hlavne ekonomickú a politickú situáciu v krajine. Nuž a najviac možností pôsobiť na jej vývoj majú predstavitelia politických strán vo vláde a v parlamente. Vplyv tých vyššie spomenutých našej krajine body nepridal. V istom zmysle možno uchádzajúce sa štáty prirovnať k ľuďom, ktorí sa "de iure" stávajú dospelými, keď dovŕšia 18-ku. Spoločnosť ich začína uznávať ako samostatné bytosti, vraj schopné postarať sa o seba. Môžu šoférovať, objednávať si alkohol a chodiť na erotické filmy. To sú výhody, pre ktoré sa na dospelosť tešíme. Dospelosť má, podobne ako aj vstup do únie, aj svoje tienistejšie stránky. Vnímanie a prežívanie toho, čo je okolo, však závisí od prístupu. Fakticky 18-ročných do jedného vreca hodiť nemožno. Niektorí dospejú skôr, iným to trvá dlhšie.
Podobne je to aj so štátmi. Žiaľ pre Slovensko, sa na prijímacích pohovoroch do EÚ nezohľadňuje "biologický", ale psychický vek krajiny. Nuž a naša krajina, zdá sa, zatiaľ nedozrela.
Už viac než rok sa predstavitelia našej krajiny, ktorí sú pri moci od jesene '98, snažia zlepšiť vysvedčenie Slovenska u EÚ. Usilujú sa presvedčiť, že dospievame. Dá sa povedať, že sa im to darí. Dôkazom toho je zásnubný prsteň v podobe preradenia SR do tzv. prvej skupiny, ktorý sme dostali na helsinskom summite EÚ. Teraz už stačí "len" presvedčiť, že Slovensko má na to, aby postúpilo z prípravky medzi dospelých. Odhliadnuc od faktora času, možno celý tento proces prirovnať k tehotenstvu. Dôležité je, aby krajine v "delikátnom" stave jej opatrovatelia - vládnúce strany, nespôsobovali svojimi hádkami stres a tehotenskú nevoľnosť. Treba tiež dúfať, že sa "len on" nedostane opäť k moci a nevykoná interrupciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.