dlhopisová metóda, z všeľudovej privatizácie akési štátne odškodnenie. Aj s termínom splatnosti - 31. december 2000.
Takže FNM má na krku dedičstvo dlžobných úpisov, ktoré nahradili "druhovlnové" knižky. K tým sme sa dostali zásluhou ešte Moravčíkovho kabinetu - registrovalo sa 3 milióny 330 tisíc záujemcov o štátne vlastníctvo. Keďže to však muselo byť "inak a lepšie", majetok vo vyše stomiliardovej účtovnej hodnote napokon pripadol našej milej "kapitálotvornej vrstve". Tí, ktorí sa ponáhľali vložiť kupóny do fondov, sa dodnes s nimi súdia, mnohí, čo si počkali na dlhopisy, ich aj hlboko pod nominálnu cenu už dávno predali. Väčšina občanov však papiere ešte drží, na čom príliš nezmenila ani skutočnosť, že pred rokom sa s nimi opäť začalo obchodovať. S povolením toho istého ministerstva financií, ktoré nezabudlo občanov varovať, aby s biznisom počkali, kým vláda definitívne nerozhodne o ďalšom nakladaní s dlhopismi.
Uplynul rok a rozhodnutie je tu. Nie síce rovno vlády, ktoré príde o týždeň, ale Koaličnej rady, čo úplne stačí. Dlhy voči občanom vyplatí FNM v hotovosti, resp. možné sú aj niektoré vedľajšie formy umorovania dlhopisov - dôchodkové pripoistenie, úhrada daňových nedoplatkov (pre firmy, ktoré predtým dlhopisy skúpili či skúpia). Doplnkové metódy však fondu príliš neuľavia. Ako strategicky nesmierne záväzné sa preto javí rozhodnutie KR o nemožnosti vymieňať dlhopisy za akcie FNM. Ideu "len na drevo" presadzovala najmä SDĽ, ale neskôr i SMK, kým SOP a SDK boli skôr za kšeft s akciami.
Ťažko je zdiaľky a z pozície laikov vynášať múdre súdy. Po zrelom zvážení však máme pocit, že celkom výnimočne mala SDĽ pravdu a tentoraz je asi dobre, ak tradične na KR vyhrala. Napriek veľkému riziku, že fond svoj 33-miliardový záväzok nestihne splniť.
Nech to vyznie akokoľvek cynicky, vyššou prioritou ako vyplatenie občanov do decembra 2001 je kvalitná privatizácia zvyškového majetku, vrátane "strategického" haraburdia. Že atomizovaní drobní akcionári nie sú ideálnym, ale naopak veľmi zlým riešením vlastníckych vzťahov, už nezvratne potvrdila prvá vlna kupónky. Ak má slovenská ekonomika raz naozaj fungovať, je vitálne dôležité, aby sa aspoň zvyšok štátnych majetkov už privatizoval dobre. To jest štandardnými predajmi zahraničným investorom, ktorí vložia kapitál i know-how. To držiteľ dlhopisu ponúknuť nevie.
Aby sme však videli aj riziká, stačí sa pozrieť do čerstvého rozpočtu, na čo všetko sa majú použiť výnosy z privatizácie - rozvojové programy, bytová výstavba, dlhy a pod. Nič pre FNM, ktorý má navyše aj iné záväzky na rok 2000, či dokonca po lehote splatnosti. "Celkový objem záväzkov FNM, vrátane dlhopisových, na nasledujúce dva roky, činí cca 60 miliárd". Toľko Jozef Kojda, teda ten, od koho to už sotvakto má lepšie spočítané. A Kojdov predchodca, Ľudovít Kaník, ktorý vyzeral byť mimoriadne prekvapený rozhodnutím KR, považuje za temer nemožné "aby sa do roka stihol transparentne sprivatizovať štátny majetok v takom objeme". Kaníkovi však zato pripomeňme, že práve on bol šéfom toho odboru na MPSNM (za Mikloša), ktorý v období 91-92 stihol za rok pripraviť neuveriteľných temer 800 privatizačných projektov.
Pre celkom jasnú predstavu, čo sa žiada po FNM s reálnymi aktívami cca 5 mld. Sk, vedzme, že celkové príjmy z privatizácie za rok 1999 činia necelú jednu miliardu. SDĽ takto svojím populistickým ťahom - dať občanom hotové peniaze - vlastne uplietla na seba excelentný bič. Znalci sú totiž už dnes zajedno v tom, že v priebehu roka parlament bude musieť zase novelizovať privatizačný zákon. A to práve v paragrafe, ktorý si doslova cez mŕtvoly (hrozila odchodom z koalície) vydupala na jeseň SDĽ: Padnú blokačné percentá štátu v tzv. strategických podnikoch. Veru tak - jediná šanca, ako môže FNM svoj finančný a štát svoj morálny záväzok občanom splniť, je streliť tým hnusným kapitalistom nielen ST, banky, Transpetrol a spol., ale aj celé elektrárne a plynárne.
A bič to vyzerá byť dokonca dvojitý. Predať SE je totiž asi tiež poslednou šancou, ako odtiaľ vydymiť Košovana. Napokon to ešte ozaj bude lepšie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.