ráno okolo ôsmej hodiny cisárskym rezom. Podľa vyjadrenia lekárov, až na anomáliu, že sú ich telíčka zrastené, sú obe deti zdravé a považujú ich za donosené. Vážia dokopy 5600 gramov, čo je u dvojičiek normálna pôrodná hmotnosť. Bezprostredne po pôrode boli v stabilizovanom stave, nebola potrebná ich resuscitácia ani nijaká zvláštna liečba. Zaujímalo nás, ako to s nimi vyzeralo po transporte do Košíc a čo s nimi bude ďalej.
"Všetky potrebné vyšetrenia sú zatiaľ iba plánované, preto vám v tejto chvíli nemôžem povedať viac. Sú však v klinicky dobrom stave," informovala nás včera popoludní prednostka Detskej kliniky Doc. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc.
O čosi neskôr sme sa pozhovárali s MUDr. Máriou Pisarčíkovou, vedúcou lekárkou Jednotky intenzívnej starostlivosti detskej kliniky.
"Vzhľadom na okolnosti musí deti vyšetriť viacero odborníkov - predovšetkým detský urológ, chirurg, ortopéd a neurológ, pričom až po uskutočnené všetkých vyšetrení a zobrazovacích metód bude možné povedať, o aký problém pôjde a ako sa bude riešiť. Je zatiaľ predčasné hovoriť o tom, či deti postúpia nejaký chirurgický zákrok. O diagnostickom a liečebnom, respektíve operatívnom postupe, sa rozhodne až na základe konzílii s odborníkmi," konštatovala MUDr. Pisarčíková.
Ako nám objasnila, novorodencov previezli do Košíc práve kvôli podrobnej diagnostike. Nevyhnutné je totiž stanoviť, ako ako sú na tom deti s orgánmi uropoetického traktu, obličiek a močového mechúra, a tiež ortopedickej situácie, teda vývinu jednotlivých kostí v oblasti panvy. Nemožno tiež vylúčiť nejakú vrdenú chybu v terminálnej časti hrubého čreva, napríklad jeho nepriechodnosť, ktorá by mohla spôsobiť komplikácie. Ak by sa čosi také vyskytlo, na pracovisku v Košiciach je možné urgentne sa obrátiť na chirurga a problém odstrániť kolostómiou.
"Detičky zatiaľ nemajú ani dvadsaťštyri hodín, je ťažké povedať, aký bude ich ďalší osud. Až v priebehu nasledujúcich dní sa ukáže, či nemajú nejako postihnuté aj ďalšie orgány. Navyše vyšetrenia, ktoré ich čakajú sú veľmi špecializované a vyžadujú určitý čas. To, že sú hospitalizované u nás znamená, že odborníci môžu prísť na konzílium a dohodnúť sa na postupnosti ďalších krokov. Tak, aby sme pri najmenšom zatažení ich organizmu urobili maximum a ozrejmili si stav obličiek, vývodných ciest močových, močového mechúra, močovej rúry a úsekov hrubého čreva. Potrebujeme zistiť, kde čo ústi, či sú tam spojky, či sú tam nejaké vývojové anomálie alebo chyby a či sa sú operovateľné alebo nie, no a ak áno, akým spôsobom to bude možné zrealizovať. S konziliárnymi vyšetreniami začíname už dnes, predpokladám, že začiatkom budúceho týždňa by sme mali byť múdrejší," infomovala nás vedúca lekárka JIS a dodala, že aj keď sa deti narodili stabilizované, je potrebné tento stav udržať.
"Prišli na svet cisárskym rezom, pričom len pred poldruhahodinou prekonali transport z Rožňavy do Košíc, preto nemožno nič podceniť. Detičky zatiaľ nemajú poruchy udržania telesnej teploty, avšak keby k tomu došlo, použili by sme inkubátor. I keď by nastal trochu problém, pretože aj keď na dĺžku by sa doň vošli, nožičky im idú do strany," podotkla MUDr. Pisarčíková.
Zaujímalo nás tiež, či deti normálne vylučujú, keďže majú jediný análny otvor.
"Zatiaľ cez ten spoločný otvor odchádza smolka - prvá stolica a je možné, že bude aj moč. To potrebujeme ešte zistiť, pretože deti nemusia prvých dvadsaťštyrihodín po narodení vôbec močiť," zareagovala a dodala, že narodenie sa takýchto detí je vždy raritou.
"Tieto prípady sa rýchlo zmedializujú, preto si myslím, že narodenie siamských detí zvyčajne neunikne pozornosti odborníkov, i keď sa stáva, že to rodičia nechcú zverejniť. Na Slovensku ich nebolo veľa, avšak, pokiaľ viem, v Košiciach sa už takýto prípad v minulosti vyskytol. K spojeniu telíčok jednovaječných dvojčiat dochádza ešte počas vnútromaternicového vývoja, kedy v skorých štádiach vývoja dve bunky po neúplnom rozdelenní ostanú spojené a potom sa ďalej delia. Je iba otázkou náhody, či sú deti spojené hlavičkami, hrudníkom, bedrovou časťou, alebo končatinami. Ich ďalší osud závisí od toho, či majú spoločné orgány rozhodujúce o prežití, alebo nie - či majú napríklad oddelené srdiečka, pľúca. Tieto prípady spravidla končia tragicky," dozvedeli sme sa.
Rožňavské siamské dvojčatá, ktoré zatiaľ nemajú mená ani pohlavie, sú, ako sme už uviedli, spojené v oblasti panvy. Nemajú viditeľné ani pohlavné orgány, až genetické vyšetrenie krvi určí, či sú to chromozomálne chlapci alebo dievčatá... Ich osud je zatiaľ tiež nejasný. Ak bude záver odborníkov taký, že majú po oddelení od seba šancu na prežitie, alebo bude môcť prežiť aspoň jedno, podľa lekárov je možné urobiť tento náročný zákrok aj na Slovensku. Nepredbiehajme však zatiaľ udalosti a počkajme si na vyjadrenie odborníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.