Slovenskej autobusovej dopravy (SAD). Poniektorí vodiči totiž pri nástupe do vozidla vyžadujú doklad potvrdzujúci vek maloletej osoby. Tento problém sa síce zdá byť banálny, avšak je neodškriepiteľnou pravdou, že zistiť vek dieťaťa iba podľa výzoru nie je niekedy jednoduché. Preto sme v tejto súvislosti oslovili dopravného námestníka SAD - Košickej dopravnej spoločnosti Ing. Jána Štofančíka.
"Pre mladých ľudí poskytujeme dva druhy zliav. Prvá z nich je prísne účelová a platí na prepravu do školských zariadení, druhá vyplýva z veku. Od narodenia do šiesteho roku veku dieťaťa je doprava bezplatná, od siedmich rokov vyššie, až do dovŕšenia 15 rokov poskytujeme 50 percentnú zľavu z obyčajného cestovného," hovorí J. Štofančík.
Problémy vznikajú v tzv. okrajovom veku, kedy sa dieťa pohybuje medzi 6 - 7 rokom, prípadne má okolo štrnástich rokov. Pokiaľ má dopravca pochybnosť o veku tej - ktorej osoby, má právo požadovať doklad preukazujúci vek. Rodič, či dieťa musia túto požiadavku splniť.
"Práve z tohto titulu vystavujeme preukazy, ktoré môžu deti využívať aj na železnici. Týmto krokom sa rodičia vyhnú problémom. Viete, niekto vyzerá na sedemnásť a pritom má len štrnásť. Samozrejme, že to platí aj opačne. Náš postup nepovažujem za žiadne šikanovanie, jednoducho, v nových občianskych preukazoch nie sú deti, ani ich vek uvedené. Ako som povedal, vodič má právo vyžadovať preukázanie veku. Náhradou je však aj predloženie platného kmeňového listu MHD."
Ako vyplynulo z ďalších slov dopravného námestníka, preukaz si možno vybaviť v pokladni na autobusovej stanici. Za vystavenie dokladu je potrebné zaplatiť desať korún, vek dieťaťa si pracovníčka overí z rodného listu. Fotografia potrebná nie je, preukaz sa nepredlžuje a platí až do 15 roku veku na celom území Slovenskej republiky. Stojí za zamyslenie, ako si vodič autobusu overí na základe predloženého preukazu - bez fotografie - skutočnú totožnosť osoby. Nuž, možno si tipne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.