investora, pomoci vlády v tomto smere, ale aj o daňových úľavách pre VSŽ, ktoré boli zatiaľ iba deklarované niektorými členmi vlády.
"Do VSŽ som zavítal po viac ako roku. Kým v decembri 1998 bola táto firma nad priepasťou, minulý rok znamenal pre železiarne začiatok stabilizácie," vyhlásil premiér. Dlhodobú perspektívu podľa Dzurindu vláda spája s kapitálovým posilnením VSŽ, teda so vstupom strategického investora. Skutočnosť, prečo rokovania s najvážnejším kandidátom - americkou spoločnosťou US Steel - stagnujú, klasifikoval slovami: "Ide o subjektívne aj objektívne zložitý problém. VSŽ zamestnávajú 24 tisíc ľudí, z toho 17 tisíc v hlavnom biznise. Podnik je zaťažený obrovskými záväzkami z minulých rokov, kedy sa v železiarňach hospodárilo nenáležitým spôsobom. Železiarne evidujú záväzky voči zahraničným bankám vo výške 18,5 miliardy korún, ďalších 3,6 miliardy dlhujú daňovým úradom a štátnym inštitúciám a záväzky voči obchodným partnerom predstavujú 1,6 miliardy korún. Vytvorila sa tu strata 20 až 22 miliárd, ktorá je obrovská a na druhej strane je tu nevyhnutná potreba nových investícií. Investor sa musí pohybovať v tomto zložitom teréne medzi VSŽ, štátom a štátnymi inštitúciami, zahraničnými a našimi bankami, ako aj ostatnými veriteľmi. Tu niekde treba hľadať odpoveď na otázku, prečo sú rokovania komplikované. Aj angažovanosťou vlády chceme celý proces urýchliť," vyhlásil Dzurinda. Dodal, že o vstupe US Steel do VSŽ rokoval s najvyšším vedením tejto americkej oceliarne, ako aj so samotným prezidentom USA Billom Clintonom.
Ako poznamenal Gabriel Eichler prezident VSŽ, US Steel už svoju oficiálnu ponuku prezentoval aj vedeniu železiarní. Je aj záujmom vedenia VSŽ čím skôr ukončiť proces vstupu strategického investora. V súvislosti s reštrukturalizáciou a jej dopadom na zamestnanosť Gabriel Eichler poznamenal, že redukcia počtu zamestnancov sa z väčšej miery bude diať prirodzeným odlivom vo výške 7 percent ročne.
Predsedu vlády sme sa opýtali na výrok exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka, ktorý deklaroval, že má záujem o post prezidenta VSŽ a v tomto zámere má podporu časti vlády. O akú časť vlády ide, to Dzurinda odmietol komentovať rovnako, ako všetky otázky smerujúce k Černákovým ambíciám získať kreslo prezidenta VSŽ.
Premiér M. Dzurinda v sobotu rokoval s Gabrielom Eichlerom aj o ďalšom osude maďarskej oceliarne DAM Diósgyör, ktorej majoritným vlastníkom sú VSŽ. Maďarská fabrika sa v súčasnej dobe zmieta v podobných problémoch ako jej väčšinový vlastník. G. Eichler potvrdil, že maďarská oceliareň patrí do skupiny podnikov, ktoré plánuje VSŽ v budúcnosti odpredať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.