prostriedky, aby zistili, aká je šanca v navrátnosť ich investícií. Okrem obliehania polície, súdov a prokuratúry zasielajú záplavy listov bývalým majiteľom Lobelovcom ako aj Jánovi Lanákovi, ktorý v auguste minulého roku odkúpil skrachovanú firmu od pôvodných vlastníkov za 240 tisíc korún. A práve v liste Jána Lanáka adresovanému jednému z veriteľov sa objavila nová a zaujímavá interpretácia problému.
"Pôvodní majitelia mi predali firmu so záväzkami predstavujúcimi sumu osem miliónov korún. Záložníctvo a obchody mali prinášať mesačný zisk vo výške asi dvoch miliónov korún. Na základe toho som bol presvedčený o vrátení vkladov do konca roku 1999. Po mojom nástupe do firmy vlani 13. augusta som zistil podstatne iné skutočnosti, aké mi boli predložené bývalými majiteľmi. Z auditu, ktorý som dal urobiť, vyplynulo, že záväzkom spoločnosti nie je 8 miliónov, ale 118 miliónov korún. Z toho dôvodu som vyzval pôvodných vlastníkov, aby si firmu prevzali naspäť. Doteraz sa mi však neozvali, dokonca mi nikto z nich doposiaľ ani len oficiálnym spôsobom neodovzdal firmu do správy, nie to, aby si ju ešte prevzal späť. Preto som musel reagovať ja. Podal som trestné oznámenia na Zoltána Lobela staršieho, jeho syna, pána Markuša, pani Lucovú, Horváthovú a Dobákovú. Zdokumentoval som, kde a akým spôsobom boli peniaze z firmy ukradnuté, prevedené a vytunelované. Všetky dokumenty som odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Neviem, či vás moje argumenty presvedčia, ale nie ja robím hanbu, nie ja som ten zlodej, lebo mne nikto z vás nedal ani korunu, ale práve naopak. Som jeden z vás, tiež som bol podvedený," píše vo svojom liste J. Lanák.
Či skutočne došlo v kauze Móda-Raj ku spáchaniu trestného činu, to už musia posúdiť orgány činné v trestnom konaní. Podľa našich predbežných informácií by sa celým prípadom mal začať zaoberať Krajský úrad vyšetrovania Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.